Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-11-11   Biografijų rinkinys "Avižos-Avižieniai iš Anykščių ir visa giminė"
 
 

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka gavo dovanų – Vijoletos Vanagienės sudarytą biografijų rinkinėlį "Avižos-Avižieniai iš Anykščių ir visa giminė".

Vienos giminės biografijų žinynas.Tai jau antroji sudarytojos knyga. 2011 m. ji sudarė ir išleido Vytauto V. Naviko nuotraukų albumą "Fotoakvarelės", pasirašiusi kaip Silvija Mažeikytė.

Nauja knyga – Avižų-Avižienių giminės biografijų enciklopedija, kurios idėjos autorius prof. Algirdas Antanas Avižienis.

Knygos anotacijoje rašoma, kad profesoriaus A. A. Avižienio iniciatyva gimusi enciklopedija pirmiausia sumanyta kaip dovana jo sūnums Rimui ir Audriui bei visiems giminėms. Tačiau ji bus naudinga ir kitiems, norintiems daugiau sužinoti apie Avižų-Avižienių giminę, eisiantiems jų pėdomis. Pasak Vytauto Didžiojo universiteto prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, taip išradingai, kvalifikuotai parengta enciklopedija pasitarnaus ir kaip pavyzdys visiems, besiimsiantiems panašaus darbo.

Idėjos autorius prisipažįsta, kad jam buvo įdomu sužinoti savo šeimos praeitį, nes 1944-ųjų spalį palikęs Lietuvą ir nuo 1950-ųjų kovo gyvendamas Amerikoje, turėjo tik vieną žinių šaltinį – tėvų ir kitų čia gyvenančių artimųjų pasakojimus. Dar buvo keletas iš Lietuvos atvežtų nuotraukų.

1999 m. A. A. Avižieniui sugrįžti prie savo giminės ištakų padėjo A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktoriaus Antano Verbicko padovanoti du puslapiai išrašų iš Anykščių Šv. Mato bažnyčios knygų.

O daugiausia senosios informacijos surinko rašytojas Rimantas Povilas Vanagas, 3 metus intensyviai bendradarbiavęs su valstybiniu Istorijos bei Centriniu archyvais, studijavęs senas bažnytines knygas, ieškodamas daugiau įrašų, susijusių su Avižų, Grigaičių (A. A. Avižienio mamos Stasės šeimos) ir kitų giminių krikštais, vedybomis ir mirtimis. Tie duomenys rašytojui buvo reikalingi knygai "Avižienio algoritmas ir kiti nutikimai", išleistai 2012 m.

Pagelbėjo ir žinomas bibliografas prof. Osvaldas Janonis, pateikęs vertingų duomenų iš Kauno apskrities archyvo. Visa kita – sudarytojos V. Vanagienės kruopštaus darbo – gausybės telefono skambučių, laiškų, susitikimų, konsultacijų ir kt. – rezultatas.

Biografijų rinkinys apima laikotarpį nuo XVIII a. pabaigos iki XXI a. pradžios, nors kai kurios giminių šakos kur kas senesnės – pvz., Radėnų šeimos dokumentuotos ištakos siekia net XIII amžių. Iš viso leidinyje sudėtos 134 Avižų-Avižienių giminės žmonių biografijos, minima apie 300 asmenų. Esama dar ir priedo – specialiame įdėkle knygos gale sulankstytas didžiulis giminės medis.

Knygos sudarytoja V. Vanagienė pasistengė, kad skaitytojams būtų lengviau orientuotis tarp daugybės pavardžių. Tam skirta pagalbinė bibliografinė abėcėlinė pavardžių rodyklė, o knygos pabaigoje skirta vietos skaitytojo užrašams. Norintys patikslinti, papildyti šią giminės enciklopediją, galės palikti savo įrašus.

Knygą "Avižos-Avižieniai iš Anykščių ir visa giminė" dailiai apipavidalino anykštėnė dailininkė grafikė Loreta Uzdraitė, išleido leidykla-spaustuvė "Petro ofsetas" 400 egz. tiražu.

Audronė BEREZAUSKIENĖ
L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja

 
 
    Atgal...