Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-12-17   VILNIUS: anykštėnai aplankė "Petro ofseto" spaustuvę
 
 

2013 m. gruodžio 4 d. mes, Vilniaus anykštėnų sambūrio nariai, buvome pakviesti į viešnagę spaustuvėje "Petro ofsetas", kuriai vadovauja Vilniaus anykštėnas Petras Kalibatas.

Vilniaus anykštėnai "Petro ofseto" spaustuvėje".

Ši spaustuvė, paties Petro įkurta prieš 20 metų, šiandien yra viena moderniausių spaustuvių Lietuvoje, išsaugojusi ir puoselėjanti poligrafines tradicijas. Įmonei įdomūs visi leidybiniai uždaviniai: nuo smulkiosios spaudos gamybos iki išskirtinių, ekskliuzyvinių knygų kūrimo. Ką tik išleista Kristijono Donelaičio poema "Metai" – vienas iš tokių leidybos tradicijas puoselėjančių pavyzdžių.

Pradėdamas ekskursiją, P. Kalibatas pasakojo apie knygų leidybos ištakas Lietuvoje. Pirmąją spaustuvę Vilniuje beveik prieš 500 metų įkūrė Pranciškus Skorina, išspausdinęs pirmąją Lietuvoje "Mažąją kelionių knygelę" su kalendoriumi. Lietuviškų knygų jo spaustuvė nespausdino. Pirmoji lietuviška knyga 1547 metais pasaulį išvydo Karaliaučiuje.

Pakvietus į spaustuvę, kur kasdien, kas valandą gimsta vis nauji leidiniai, skirti ne tik Vilniaus ar kitų Lietuvos miestų gyventojams, bet ir iškeliaujantys į užsienio šalis, spaustuvės direktoriaus veidas nušvinta.

Vilniaus anykštėnai "Petro ofseto" spaustuvėje".

Vilniaus anykštėnai "Petro ofseto" spaustuvėje".

Jis pasakojo mums apie knygos gamybos procesą nuo pradžios iki galo, išryškindamas kiekvieną svarbią ir įdomią detalę. Atrodytų, kas čia tokio: dedi popierių – ir kitoje galingos ir modernios poligrafinės mašinos pusėje pasiimi knygą! Tačiau yra visiškai ne taip, tai – visas mokslas.

P. Kalibatas mums papasakojo apie popieriaus subtilybes, spausdinimo, knygų įrišimo, klijavimo, karpymo, kitus ne mažiau svarbius gamybos procesus. Niekas neprieštaraus – knygas leisti yra intelektualus darbas, jis malonus ir atsakingas, o kada tai darai visą gyvenimą, knygos tampa neatsiejama Tavo dalimi.

Vilniaus anykštėnai "Petro ofseto" spaustuvėje".

Vilniaus anykštėnai "Petro ofseto" spaustuvėje".

Nepaprastai maloniai praleistas vakaras "Petro ofseto" spaustuvėje paliko neišdildomą įspūdį. Apdovanoti dar šiltais leidiniais,dalijomės įspūdžiais ir neskubėjome tą vakarą skirtytis į namus.

Didžiausia pagarba ir padėka Jums, ponas Petrai!

Vilniaus anykštėnų vardu – Jolita ŠEDAUSKIENĖ

 
 
    Atgal...