Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2014-03-17   Istorijos pamoka gimnazistams apie laisvės kainą
 
 

„Laimingas tas, kas atiduoda gyvybę už Tėvynę. Laiminga Tėvynė, jei atsiranda už ją atiduodančių gyvybę“, – tokiais žodžiais kovo 14-ąją į J. Biliūno gimnazijos gimnazistus kreipėsi Kauno anykštėnas dimisijos pulkininkas leitenantas Stanislovas Adamonis.

Jo viešnagė Anykščiuose – tai Kauno anykštėnų sambūrio iniciatyva surengta istorijos pamoka gimnazistams, papasakojant apie pirmuosius žingsnius, kuriant Lietuvos kariuomenę, krašto apsaugos sistemą po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.

Kauno anykštėnas Stanislovas Adamonis J. Biliūno gimnazijoje

Svečiui buvo itin maloni J. Biliūno gimnazijos klausytojų auditorija, nes jis pats yra šios mokyklos 1955 metų laidos absolventas. Tiesa, jis mokėsi dar senosiose mokyklos patalpose, o pirmą kartą viešėjo šioje mokykloje tik tuomet, kai jo klasė susitiko po dešimties metų.

Trumpai papasakojęs apie savo mokyklines dienas, klasės draugus ir mokytojus, karo mokslų studijas, svečias sugrįžo mintimis prie 1991 metų sausio 13-osios įvykių. Tuomet, ginant Parlamentą, S. Adamonis buvo paskirtas išorės žvalgybos vadu. Jis dirbo už septynis kartus mažesnį atlyginimą, nei gaudavo prieš paskiriant į šį postą, bet, pasak svečio, kada Tėvynė pavojuje apie atlygį tikras patriotas negalvoja. Lietuvai tai buvo sunkus laikotarpis, didžioji tautos dalis palaikė Nepriklausomybės atkūrimą, bet buvo ir tokių, kurie tiktai laukė, o kas gi bus toliau. Išorės žvalgybos vado užduotis buvo tirti aplinką aplink Parlamentą, visais įmanomais būdais išvengti provokacijų. Lengviau buvo galima atsikvėpti tik po pučo Maskvoje ir išvedus iš Lietuvos Rusijos karines pajėgas.

Gimnazistams svečias sakė: „Esame laisvi, o tai – svarbiausia“. Bet, komentuodamas šių dienų įvykius Ukrainoje, jis išreiškė susirūpinimą, kad pasaulis neramus, ir turime būti budrūs, skatino jaunuolius rinktis kariūno profesiją.

Pasibaigus susitikimui, gimnazistai noriai fotografavosi su svečiu, o istorijos mokytojas Gintaras Ražanskas pakvietė S. Adamonį į J. Biliūno gimnazijos istorijos muziejų. Vienas iš šia saugomų eksponatų – savadarbė mažytė trispalvė, išvogta iš KGB archyvų. Ji priminė S. Adamoniui jaunystės metus, kai patriotiškai nusiteikę bendraamžiai, prie svarelio pritvirtinę trispalvę, užmesdavo ją aukštai į medžius, ir ten ji ilgai plazdėdavo, erzindama sovietinę valdžią.

Trispalvė J. Biliūno gimnazijos muziejuje

Mokytojas G. Ražanskas, dėkodamas už istorijos pamoką gimnazistams, padovanojo svečiui knygą apie J. Biliūno gimnaziją.

Judita Skačkauskienė
Pasaulio anykštėnų bendrijos atsakingoji sekretorė

 
 
    Atgal...