Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-04-21   Sielų atspindžiai ir šešėliai
 
 

Zarasuose viešėjęs Anykščių Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios kunigas Nerijus Papirtis zarasiškius nudžiugino dar viena personaline fotografijos paroda.

Mūsų mieste kunigas lankosi ne pirmą kartą: prieš keletą mėnesių Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje jis pristatė savo fotografijų parodą „...ilgai krūtinėj šilelis kvėpuoja“, kurioje įamžino šiandienos Anykščių šilelio žavesį. Ja neseniai džiaugėsi ir Zarasų viešosios bibliotekos lankytojai. O naujausioje Nerijaus Papirčio fotografijų parodoje „Atspindžiai ir šešėliai“ Zarasų kultūros centre atskleidžiamas sakralumas, spalvų žaismas, šešėlių lengvumas. Šių fotografijų minčių galia prisiliečia prie kiekvieno iš mūsų.

Nerijus Papirtis ir jo paroda Zarasų kultūros centre.

Kunigas Nerijus Papirtis fotografija domisi nuo pat vaikystės: jį žavi natūralumas, augalijos spalvų įvairumas, gamtos svarba kiekvienam žmogui. Pasirodo, parodos autoriaus pomėgis fotografuoti neapsiriboja vien gamta. Šios parodos fotografijose atskleistos gilios bažnyčios erdvių paslaptys, atgimstančios nakties metu šešėlių ir atspindžių žaisme. Visos fotografijos gimė iš dvasininko kasdienybės išgyvenimų, regint gražiausius vaizdus Dievo namuose.

Šio fotografo darbai negali būti nepastebimi – jie sužavi nekasdieniškais reginiais sakralioje aplinkoje, atskleidžia šios erdvės dvasingumą. Autorius daugelį akimirkų užfiksavo žvelgdamas iš apačios į viršų – tai sukelia kilimo aukštyn ir lengvumo įspūdį. Šią idėją galime suvokti kaip nuolatinį žmogaus siekį kilti į šviesą, tikėjimo link, atrandant palaimą. Ryškių spalvų bažnyčios vitražų atspindžiai atskleidžia nepakartojamą spalvų darną. Besiveržianti rytmečio šviesa langų arkose – tarsi tikėjimo stebuklas.

Nerijus Papirtis pasirinko netradicinį būdą bažnyčios neatrastam grožiui įamžinti – daugelis nuotraukų užfiksuotos naktį, žiemos metu. Visa tai sukuria harmoniją ir ramybę, apipintą paslaptimi. Kunigo ir fotografo teigimu, būtent tuomet atsiskleidžia vitražų grožis didingose bažnyčios erdvėse. Šį vitražų šviesos žaismą tamsos galybėje metaforiškai galima sieti su sielos kova prieš tamsybę. Nepaisant nakties paslaptingumo šventovėje, ji atrodo didinga ir iš pat ankstyvo ryto – dalis fotografijų alsuoja saulės atspindžių ir rytmečio gaiva.

Autorius savo fotografijose stengėsi išlaikyti natūralumą ir tikrą grožį, tad atsisakė darbų tobulinimo įvairiomis programomis. Jis verčiau pasitelkė fotografavimo gudrybes: tai išlaikymas ir naudojimasis įvairiomis fotoaparato funkcijomis, pritaikant aplinkos sąlygas. Išties, žvelgiant į šiuos darbus, sunku patikėti, jog šešėliai, ryškios spalvos, atspindžiai yra be jokių padailinimų. Nerijus Papirtis neslepia, jog pasitaikydavo ir nepasisekusių kadrų dėl nepalankaus bažnyčios apšvietimo ar kitų aplinkybių, tačiau tai tik brandino siekį įamžinti kokybišką reginį.

Parodos atidarymo metu Nerijų Papirtį sveikino ir kūrybinės sėkmės linkėjo Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, klebonas Remigijus Kavaliauskas, Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos direktorius Rimantas Bikulčius, mokytojos Gitanos Vasalauskienės vadovaujamas jaunimo klubas „Lietus vitraže“, Zarasų viešosios bibliotekos, Zarasų kultūros centro darbuotojai, spalvingą muzikinių kūrinių puokštę dovanojo folkloro ansamblis „Seluona“ drauge su vadove Rima Vitaite.

Folkloro ansamblio „Seluona“ koncertas parodos atidarymo proga.

Parodos autorius noriai dalijosi fotografavimo patirtimi su jaunimu ir kitais susidomėjusiais renginio dalyviais. Smulkiai ir detaliai pasakojo apie fotografijų idėją, naudojamą techniką. Įgauta patirtis buvo neįkainojamai svarbi. Kaip moksleivė galiu nuoširdžiai pasidžiaugti šiltu kunigo ir fotografo Nerijaus Papirčio pokalbiu apie kūrybą, fotografijos galią. Džiugu, jog ši nepaprasta paroda lankytojams atveria ne tik sakralias erdves, bet skatina jose įžvelgti savo sielų atspindžius ir šešėlius.

Dominyka Paradnikaitė,
Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos abiturientė

Rimanto Bikulčiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...