Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2007-07-26   Į antruosius svetainės metus – su naujais žinynais
 
 

Pasaulio anykštėnų bendrijos svetainei – vieneri metai. Pernai liepos pabaigoje gimęs interneto adresas www.anykstenai.lt išgyveno starto jaudulį, kūdikystės klaidas, kaupė patirtį ir rinkosi savo vietą.

Šiandien atėjo metas žengti tuo keliu, kurį per metus išsirinko ši svetainė, įvertinusi ir tai, kas yra ar bus aplinkui.

Kiek pasikeitusi, atsikračiusi to, kas buvo tik starto balastas, Pasaulio anykštėnų bendrijos svetainė renkasi žinių, informacijos skleidimo kryptį, nepretenduodama į pramogas ar laisvalaikio užpildymą.

Ji sieks būti visiems atviras ir geriausias pagalbininkas tada, kai kam nors rūpės atrasti išsamesnių žinių internete apie Anykščių kraštą ir jo žmones, sužinoti, ką jie veikė, veikia ar netrukus darys. Gali būti, kad palaipsniui ši svetainė išaugs ir į tikrą Anykščių krašto internetinę enciklopediją – tačiau tai dar tik kryptis, kurlink šiandien veda pasirinktas kelias.

Kol kas svetainėje startuoja tik du tarpusavyje susiję žinynai: Anykščių krašto vietovės ir Anykštėnų biografijos. Tautinių mažumų ir išeivijos departamentui parėmus tokį svetainės plėtros projektą, dar keletą mėnesių į naujuosius žinynus tiesiog kasdien plauks vis nauja informacija.

Tik 2007-iesiems metams baigiantis jie įgaus tokią išvaizdą, kokia ir buvo sumanyta.

Kol kas juose bus galima rasti beveik 800 Anykščių rajono kaimų minimalius aprašymus, sukauptus Anykščių muziejininkės Daivos Gadliauskaitės ir perkeliamus pagal abėcėlę. Dar kelių dešimčių kaimų bei visų Anykščių rajono miestelių aprašymai yra rengiami.

Biografijų žinyne šįmet susiburs iki 1000 anykštėnų, pasižymėjusių ir visuomenės pastebėtų pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse. Tarp jų bus ir iš dabartinio Anykščių rajono kilusių, ir šio rajono teritorijoje ryškesnį savo veiklos pėdsaką palikusių, ir Anykščių krašto šiandieną kuriančių asmenų.

Tai, kad kažkieno biografija jau yra, o galbūt labiau vertas tokios pagarbos anykštėnas šiame žinyne dar neminimas – tik laiko ir kruopštaus darbo, rengiant biografijų tekstus, klausimas. 

Todėl dabar – pats metas peržvelgti tai, kas šiuose žinynuose jau yra, kaip ir kokia informacija juose pateikiama, pareikšti savo pastabas ir siūlymus.

Internetinė tokio žinyno forma leidžia jį nuolat tikslinti, pildyti ir taisyti, plėsti įtraukiant pamirštas vietoves ar naujas žinias apie esančias, prisiminti ir įvardinti į užmaršties slėnį išeinančius praeities anykštėnus.

"Gyvoji enciklopedija" – taip rūpėtų vadinti tokią svetainės plėtros kryptį. Galimybę papildyti ją turi kiekvienas anykštėnas, kuriam maloni žinia, jog dar nepamirštas jo gimtasis kaimas, kad kažkas prisimena jo pirmąją mokytoją ar žino senelio nuveiktus visuomenei svarbius darbus.

Būtų šaunu, jei kaimų aprašymus ateityje papildytų ir jų vaizdai – praeities ir dabarties, taip pat autentiški prisiminimai apie tai, kuo gi tas kaimas buvo garsus, kokios jo tradicijos galėtų būti prikeltos.

Nors kas trečias Anykščių rajono kaimas dabar minimas kaip išnykęs, nė vieno iš jų žemė nėra dingusi – joje bet kuriuo metu gali prigyti naujakuriai ir atgaivinti, pratęsti savo kaimo istoriją. Neabejojame, kad nuo 2000-ųjų, kai paskutinį kartą buvo suskaičiuoti visų kaimų gyventojai, šis vaizdas jau ir dabar pasikeitęs. Žinynas yra atviras naujoms žinioms, jei tik Jums rūpi, kad jos čia atsidurtų.

Būtų ne mažiau šaunu, jei asmenų biografijos irgi pasipildytų prisiminimais apie Anykščių krašto asmenybes, taip pat būtų pratęstos genealoginės linijos, kartais nusidreikiančios net per šimtmečius ir persipinančios. Kiek įmanoma, šiame biografijų žinyne istoriškai susiklostę anykštėnų tarpusavio saitai bus atskleidžiami.

Su tokiomis viltimis ir startuojame į svetainės jaunystės kelionę, nes kūdikystės marškinėliai jau išaugti.       

-anykstenai

 
 
    Atgal...