Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-07-23   Kijevas kviečia kurti skulptorių iš Lietuvos
 
 

Nacionaline premija įvertinto paminklo Antanui Baranauskui Anykščiuose kūrėjas skulptorius Arūnas Sakalauskas pakviestas kurti Kijeve. Jis laimėjo konkursą ir kartu su dviem jaunais Ukrainos menininkais atkurs Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio antkapinį paminklą.

Šią žinią anykštėnams iš Kijevo pranešė ten gyvenantis ir dirbantis kraštietis verslininkas Virginijus Strolia. Jis buvo vienas iš aštuonių antkapinio paminklo atstatymo komiteto narių.

„Su džiugesiu pranešu jums, kad pajudėjo LDK didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio ankapinio paminklo atstatymo darbai. Sukurtas naujas ankapinio paminklo atstatymo komitetas, kuris konkurso tvarka paskyrė tris skulptorius: du ukrainiečius, jaunuir talentingus menininkus, ir anykštėnams žinomą skulptorių Arūną Sakalauską. Pastarąjį pasiūliau aš, didžiuodamasis vyskupo A. Baranausko skulptūra Anykščiuose. Laimingas primtu komiteto spendimu. Paradoksai: Anykščiai tiesiogiai įtakoja Kijevo sprendimus...“ – laiške iš Kijevo pasakojo V. Strolia.

Vienas iš išlikusių K. Ostrogiškio antkapinio paminklo atvaizdų.Antkapinis paminklas K. Ostrogiškiui bus atkuriamas Kijevo Pečersko Lavroje, Uspenjės sobore. Tai – seniausias Kijevo Rusios vienuolynas ir panteonas, dabar vadinamas vienu iš septynių Ukrainos stebuklų. Kartu su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto katedros vedėju prof. A. Sakalausku čia dirbs skulptoriai Oleksijus Sidorukas ir Borisas Krilovas. Visi komiteto nariai, tarp kurių buvo ir du Lietuvos ambasados Ukrainoje atstovai bei verslininkas V. Strolia, už tokį sprendimą liepos 17-ąją balsavo vienbalsiai.

Konstantinas Ostrogiškis (apie 1460 – 1530) laikomas vienu gabiausių Lietuvos valstybės karvedžių. Per 26 metus, kai vadovavo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenei, jis laimėjo 31 mūšį, tik du kartus jaunystėje patyrė pralaimėjimus.

Įspūdingą antkapinį paminklą ant karvedžio kapo Kijeve XVI a. pastatė jo sūnus, bet XX a. per karus kapavietė buvo sunaikinta, išliko tik antkapinio paminklo atvaizdų, žinoma ir jo vieta.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...