Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-07-30   Lietuvių kalbos institutas pristatė LKIIS, Lietuvių kalbos išteklių informacinę sistemą
 
 

Liepos 30 d. Lietuvių kalbos institute surengtame seminare „Šiuolaikiniai skaitmeniniai lietuvių kalbos ištekliai mokslui, švietimui, verslui“ buvo pristatytas didelis lietuvių kalbos įtvirtinimo skaitmeninėje erdvėje projektas – LIETUVIŲ KALBOS IŠTEKLIŲ INFORMACINĖ SISTEMA (LKIIS).

Projektas apėmė tokias reikšmingas ir fundamentalias lietuvių kalbai sritis kaip:

- naujų lietuvių kalbos kompiuterinių šriftų kūrimas ir esamų tobulinimas;

- edukacinių, lietuvių kalbai skirtų, skaitmeninių mokymo priemonių kūrimas;

- lietuvių kalbos ir tautosakos paveldo kartotekų skaitmeninimas;

- vienakalbių ir daugiakalbių žodynų skaitmeninimas.

LKIIS prieinama adresu http://lkiis.lki.lt.

Projektas įgyvendintas kartu su LKI partneriais: Lietuvos edukologijos ir Vilniaus universitetais, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutu, vyko 3 metus (2012–2015 m.) ir buvo finansuojamas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-12-K „Lietuvių kalba informacinėje visuomenėje“.
 
Šio projekto metu sukurti informacinių technologijų sprendimai neabejotinai
padės išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje bei suteiks galimybę pasinaudoti Lietuvos mokslo institucijų sukurtais ištekliais. LKIIS – tai pirmoji išsami lietuvių kalbos skaitmeninių išteklių sistema, kurios tikslas yra išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje ir ją puoselėti. LKIIS skirta mokykloms, kalbos tvarkytojams, terminologams, vertėjams, žurnalistams ir visiems, kurie nori kūrybiškai vartoti lietuvių kalbą“, – įžanginėje kalboje teigė Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė.

UAB "Netcode" atstovas Skirmantas Šermukšnis perskaitė apžvalginį pranešimą apie į LKIIS sukeltus informacinius ištekius, taip pat sistemos funkcijas ir galimybes išoriniams bei vidiniams vartotojams.

LKI Bendrinės kalbos tyrimų centro jaunesnioji mokslo darbuotoja Anželika Gaidienė perskaitė pranešimą "Lietuvių kalbos išteklių informacinė sistema: kaip naudotis vienakalbiais žodynais ir LKŽ kartotekomis".

Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Skaitmeninės filologijos centro vedėjas dr. Mindaugas Strockis papasakojo apie į sistemą įkeltus dvikalbius žodynus, paaiškino jų parinkimo kriterijus bei kitas su darbo procesu susijusias aplinkybes.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus mokslo darbuotoja dr. Daiva Vaitkevičienė pristatė į LKIIS įkeltą Mįslių kartoteką, o šio instituto Dainyno skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė – Partizanų dainų dainyną.

Apie tarmių išteklius LKIIS ir kaip jais naudotis papasakojo LKI Geolingvistikos centro mokslo darbuotoja dr. Violeta Meiliūnaitė.

Kaip LKIIS atsispindės lietuvių kalbos mokymų modulis, papasakojo Vilma Leonavičienė, Lietuvių edukologijos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovė ir ERASMUS ambasadorė Lietuvoje.

Su edukacija buvo susijęs ir paskutinysis – LKI Bendrinės kalbos tyrimų centro vadovės dr. (HP) Ritos Miliūnaitės pranešimas – „Kas naujo kompiuterinių žaidimų serijoje „Kieti riešutėliai“?“

Projektas vyko 3 metus (2012–2015 m.) ir buvo finansuojamas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ įgyvendinimo priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-12-K „Lietuvių kalba informacinėje visuomenėje“. 

Projektas yra finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis

 
 
    Atgal...