Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-12-04   85-erių skulptorius labiausiai džiaugėsi pagaliau atradęs savo braižą
 
 

Visą Advento laiką Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre meno mėgėjų laukia Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos  laureato Leono Vytauto Striogos jubiliejinė, menininko 85-mečiui skirta piešinių ir skulptūros paroda „Šviesos lauke“.

L. V. Striogos autoportretas: taip iš chaoso gimsta veidas.

Pluoštas įvairias laikais sukurtų portretinių piešinių liudija dailininko palaipsnį ėjimą savojo braižo link: nuo tikslių anatominių linijų iki chaoso, iš kurio gimsta sumanytas vaizdas. Tuo tarpu jo skulptūros, tarsi kirvelio pagalba išnėrusios iš medinės trinkos, liudija jau susiformavusį kūrėjo stilių.

„Kai prieš dešimtmetį suradau šitą skulptūros kūrimo būdą, supratau, kad tai mano laimė, taip bent jau Europoje niekas nekuria skulptūros“, – parodos atidarymo metu gruodžio 3-ąją su kraštiečiais kūrybinių atradimų džiaugsmu dalijosi L. V. Strioga.

Menininkas iir jo kūriniai.

Pasak skulptoriaus, jo kuriamos figūros – tik formos, be detalių, be drabužių, tiesiog gryna dvasia. Kiekvienai savo figūrėlei, sustingusiai tarsi netikėta poza, autorius sukuria ir simbolinį pavadinimą – poetinį vieneilį, be kurio jo kirvelio palytėtas medis būtų neišbaigtas.

Prisimindamas kūrybinio įkvėpimo ištakas, L. V. Strioga minėjo savo giminę. Jo senelis puodžius dar Pirmojo pasaulinio karo metais pragyveno, žiesdamas puodus ir mainydamas juos į tiek grūdų, kiek juose tilpdavo. Jo tėvas buvo mėgėjas drožnėti medinius žaislus. Gal todėl ir trys iš keturių jo sūnų daugiau ar mažiau tapo medžio menininkais.

Parodos atidarymo pokalbai.

„Kada viskas giliai širdin nusėda – imi jausti didelę skolą: tėvams, Tėvynei... Menas šiaip jau kuriamas konflikto pagrindu – bet man to konflikto kažkaip nebelieka, aš tik gėrį matau, vis jį darau ir kaip atsvarą blogiui statau... Esu nenusivylęs pasauliu – jis toks įvairiapusis, toks  kontrastingas...“ – liejosi mąslios mintys, skulptoriui vis prisiliečiant tai prie vieno, tai prie kito savo kūrinio, atvežto jau ketvirtajai Anykščiuose surengtai personalinei jo parodai.

Menininką kalbinusi menotyrininkė Jurgita Žemaitienė šmaikščiai atvėrė subtiliausius jo biografijos puslapius, pristatydama šeimos gimimą ir palaipsnes kūrybinio braižo paieškas. Skulptoriaus kūrybinę virtuvę pristatė Dominyko Stelmoko vaizdo siužetas „Medžio daina“.

Du anykštėnai ir ukmergiškiai: L. V. Strioga ir jį pasveikinęs Anykščių rajono savivaldybės atstovas Saulius Rasalas.

Moteriškas pokalbis: menotyrininkė J. Žemaitienė ir skulptoriaus žmona Dalia Striogienė.

T. Tuskeniui dainuoti menininkui šįkart padėjo ir jo dukrelė Maja.

Parodos atidarymo metu dainavo Anykščių menų centro direktorius Tomas Tuskenis, prisipažinęs, kad tokia buvusi skulptoriaus sąlyga – eksponuos savo kūrinius Anykščiuose, jei bus būtent Tomo dainomis  pasveikintas.

-anykstenai.lt

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...