Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2016-03-08   Pirmoji personalinė kraštotyrininko fotoparoda – 70-metį pasitinkant
 
 

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriuje nuo kovo pradžios iki balandžio pradžios veikia spaudinių ir fotografijų paroda „Gimtinė širdyje, fotografijose ir knygose“, skirta kraštotyrininko, 2015-ųjų metų Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureato Tautvilio Užos 70-mečiui.

Tautvilio Užos paroda Anykščių bibliotekoje.

Pažinti Jubiliatą padeda ne tik šioje parodoje eksponuojamos kraštotyrininko knygos, straipsniai apie jį bei įvairūs apdovanojimai, bet ir T. Užos meninės fotografijos, kuriose nušvinta gimtojo krašto gamta ir žmonės. Tai – pirmoji personalinė T. Užos fotoparoda mūsų bibliotekoje.

Iš tūkstančių asmeninio archyvo nuotraukų autorius parinko eksponuoti beveik 200, tačiau į ekspoziciją tilpo tik trys dešimtys įspūdingiausių, kuriose ne tik gražūs gimtojo krašto gyvosios gamtos vaizdai, bet ir įvairūs Anykščių kultūrinio gyvenimo atspindžiai: kraštotyrininkų sambūris, tautodailininkų parodos, iškilių žmonių apdovanojimai bei kitų renginių akimirkos.

Tautvilio Užos paroda Anykščių bibliotekoje.

Tautvilio Užos paroda Anykščių bibliotekoje.

Tautvilio Užos paroda Anykščių bibliotekoje.

Nuo 1962 m. iki šiol T. Uža fotografuoja ir kaupia fotografijų archyvą. Jis įamžino įvairias šventes, vietovių vaizdus, tapo bendradarbių kolektyvinės veiklos metraštininku, savo nuotraukas publikavo spaudoje, bendradarbiavo su laikraščiu „Panevėžio tiesa“, publikuoja nuotraukas „Valstiečių laikraštyje“. Jo nuotraukos spausdintos Raimondo Guobio ir Algimanto Bekenio kraštotyros monografijoje „Viešintos“ (2006 m.). T. Užos nuotrauka buvo panaudota knygos „Panevėžys. Senamiesčio gatvė XX a.“ (2014 m.) viršeliui.

Nuo 2012 m. T. Uža yra Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys. Aktyvus kraštotyrininkas savo lėšomis išleido jau keturias knygas. Pristatydamas dešimtmečiais Viešintų krašte kurtą ir plėtotą aplinkos gražinimo tradiciją, 2008 m. jis išleido albumą „Viešintiškių pražydinta žemė“, kuriame nuotraukomis pristatė kone šimtą gražiausiai tvarkomų sodybų: 65 Viešintų seniūnijos gyventojų bei dar 30 kitur Lietuvoje gyvenančių viešintiškių. 2010 m. jis sudarė ir išleido prisiminimų rinkinį „Iš širdies – viešintiškiai“, kuriame atspindima Viešintų miestelio ir Laičių, Maldeikių, Žliobiškių, Laitelių bei Pūsčių kaimų praeitis.

2012 m. kraštotyrininkas sudarė ir išleido biografinį žinyną-albumą „Talentingieji viešintiškiai“, kuriame pristatė per 40 meno ir dailiųjų amatų kūrėjų, publikuodamas kone 1000 nuotraukų. 2014 m. gimtojo krašto praeities tyrėjas sudarė ir išleido išsamią iliustruotą Viešintų mokyklos istoriją „Viešintų mokykla lyg vakar palikta“, kurioje mokytojų ir mokinių prisiminimais bei nuotraukomis atskleidė antrą šimtmetį pradėjusios mokyklos kelią.

Už aktyvią visuomeninę veiklą kraštietis buvo vienas iš nominantų „Gimtosios žemės“ Jorio apdovanojimui gauti. Jam įteikta daugiau kaip dvi dešimtys padėkų už nuoširdų kultūrinį, kraštotyros bei visuomeninį darbą gimtojo krašto labui. Padėkas T. Užai pareiškė Anykščių rajono savivaldybė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka, Lietuvos kraštotyros draugija, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugija, Viešintų bendruomenė, Viešintų moterų klubas bei kitos įvairios organizacijos. Kraštotyrininko veikla įvertinta ir Respublikoje. 2015 m. už savanorišką kultūros sklaidą Lietuvoje T. Uža tapo Lietuvos Respublikos Seimo įsteigto Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatu. Už nuopelnus Anykščių krašto kultūrai 2015 metais jam paskirta Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kultūros premija.

T. Užos pasaulis prasidėjo Viešintų krašte. Šiuo metu gyvendamas ir dirbdamas Panevėžyje jis nuolat jaučia gimtojo krašto žemės balsą ir savo darbais šį kraštą garsina. Gimtinė yra kraštotyrininko širdyje, fotografijose ir knygose...

Kovo 15 d. T. Užai sukanka 70 metų. Jam skirta jubiliejinė paroda Viešojoje bibliotekoje veiks iki balandžio 4 d.

Audronė BEREZAUSKIENĖ
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja

 
 
    Atgal...