Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2017-01-30   VILNIUS: anykštėnai dalijasi įspūdžiais iš bastėjos ekspozicijos
 
 

Sausio 19 d. gausus Vilniaus anykštėnų sambūrio narių būrys, gido lydimas, apžiūrėjo Vilniaus gynybinės sienos bastėjos statinį.

Susipažinome su bastėjoje įrengta archeologijos ekspozicija, vaizdo medžiaga padėjo pamatyti vizualiai atkurtus iki šių dienų jau nebeišlikusius gynybinės sienos vartus, senojo Vilniaus vaizdus.

Vilniaus anykštėnai bastėjoje.

Bastėja – tai visas kompleksas, susidedantis iš bokšto, įrengto gynybinėje sienoje, požeminės apie 120 metrų ilgio pasagos formos patrankų patalpos su ventiliacijos angomis, židiniais, kitais įrenginiais ir juos jungiančio 48 metrų ilgio tunelio-laiptų.

Nebandysiu kuo tiksliau atpasakoti gido paskaitos ar to, ką patys pamatėme, tačiau šis XVI a. statinys, didžiausia Europoje išlikusi bastėja, pribloškė savo didybe, architektūriniais sprendimais, senove alsuojančių požemių  dvasia.

Šiandien neretai tenka girdėti, kokie mes maži, menki ir kone visiškai nelaimingi. Bastėjoje apsilankę pajuntame, kad mūsų protėviai tikrai taip nemanė. Šis didžiulis statinys, nors jis – tik maža dalis visos Vilniaus gynybinės sienos komplekso, bet liudija mūsų protėvių didybę, galybę ir vienybę. Jie nesvarstė neviltyje, ar skirti ir kiek skirti pastangų savo valstybės apsaugai. Tiesiog suprasdami būtinybę, jie, viską metę, atidavė visas reikiamas pastangas gynybai. Gal todėl archyvuose ir nėra išlikusių jokių dokumentų, liudijančių bastėjos statybas, – buvo toks laikas, kad ne dokumentų ruošimas rūpėjo...

Lankydamiesi bastėjoje, apsidžiaugėme ir Lietuvos muziejininkų darbais. Lietuvos nacionalinis muziejus, gavęs finansavimą iš Europos Sąjungos fondų, rekonstravo bastėjos statinį, iš išorės jį padengė apsauginiu specialiai pagamintų visai nešlampančių plytų sluoksniu, įrengė ventiliaciją, požemiuose palaikančią reikiamą drėgmę ir temperatūrą. Tikėtina, kad taip užkonservuotas statinys stovės ir liudys tvirtą mūsų protėvių dvasią dar ilgai ilgai.

Vilniaus anykštėnai bastėjoje.

Vilniaus anykštėnai bastėjoje.

Vilniaus bastėją taip pat gaubia mitologinės pabaisos bazilisko legenda – gal tikra, gal ir išgalvota. Ten yra ir pats baziliskas, bet mus labiau nustebino protėvių rankomis pastatytas didžiulis gynybinis statinys bei nuo jo terasos atsiverianti puiki Vilniaus senamiesčio panorama. Ir dar – mūsų muziejininkų nepaprasta išmonė, organizuotumas ir nuveikti darbai.

Regina Smetonaitė

Jolitos Šedauskienės nuotraukos

 
 
    Atgal...