Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2007-11-10   Keturiasdešimt skulptoriaus kūrybos metų – vienoje parodoje
 
 

Lapkričio 9-osios vakare Vilniuje, Lietuvos dailės muziejaus Radvilų rūmuose, į savo kūrybinės veiklos 40-mečiui skirtą parodą pakvietė vienas žymiausių ir produktyviausių XX-XXI amžių sankirtos Lietuvos skulptorių Antanas Žukauskas.

68 metų menininkas, kilęs iš Anykščių krašto, drauge su savo žmona Elena tokį sumanymą planavo ir brandino dvejus metus, parinko daugiau kaip 200 kūrinių, kiekvienam iš jų rasdami pačią geriausią eksponavimo vietą. Ne veltui kai kurie A. Žukausko kūrybos gerbėjai, atkreipę dėmesį į ekspozicijos stilistinį vientisumą, pačią parodą pavadino vienu iš menininko kūrinių.

Peržengdamas labiausiai jam įprastas kūrybines ribas, A. Žukauskas šiai parodai sukūrė minimalistinį grafikos darbą – plakatą su savo portretiniu šaržu, kuriame akcentavo svarbiausius dalykus: skvarbią akį ir išdidžią laikyseną.

Parodoje gretinamas visas A. Žukausko kūrybos diapazonas: ir bareljefinė, ir trijų matmenų skulptoriaus kūryba, ir jo medaliai bei monetos, pristatomi antkapiniai paminklai ir monumentai.

Vienoje iš 8 parodos salių eksponuojamas ir vienas naujausių A. Žukausko darbų – skulptūrinė kompozicija "Atgarsis", kurią autorius 2007-ųjų pradžioje buvo numatęs kurti iš akmens Anykščiams. Politikams atsisakius menininko paslaugų, šis kūrinys liko tik kaip viena iš "skambančių" eskizinių idėjų, šįmet jau eksponuota ir Briuselyje (Belgija).

Su kūrybine sėkme parodos autorių Vilniuje sveikino apie pusantro šimto jo kūrybos gerbėjų, tarp jų – ir Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas prof. Antanas Tyla.

Vyno taures už skulptorių A. Žukauską kėlė skulptorius Antanas Kmieliauskas ir tapytojas Valentinas Antanavičius su žmona.

Paroda sudomino ir kitos Anykščių krašto dailininkų dinastijos atstovą – Domicelės Tarabildienės sūnų dailininką Rimtą Tarabildą.

Apie savo vyro kūrybą ir parodos rengimo rūpesčius anykštėnams atvirai pasakojo menininko žmona ir jo vadybininkė Elena Žukauskienė (antra iš dešinės).

Rašytojas Rimantas Vanagas nudžiugo tarp kraštiečio darbų aptikęs dekoratyvinės skulptūros – paukščio –atvaizdą ir tvirtino, kad tai gali būti tiesiog jo portretas.

O dviejų "tikrų" paukščių – dailininko karikatūristo Jono Varno ir rašytojo Rimanto Vanago dialogas tuo ir prasidėjo: kad dėl grobio jiedu kaip paukščiai niekada nesipeša, kiekvienam savo gana.

Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas ir prof. Antanas Tyla su architekte Giedre Miknevičiene parodoje daugiau kalbėjo ne tik apie skulptūrą, bet ir apie būsimų statybų Anykščių senamiestyje problemas.

"Reikia vieną kartą pamatyti, o ne dešimt kartų apie tą mano parodą išgirsti", – tikino A. Žukauskas, jau užsiminęs apie ketinimus rengti kitą parodą – savo 70-mečio jubiliejui po poros metų.

A. Žukausko paroda "Vizijų ir tikrovės sankirtos" Radvilų rūmuose (Vilniaus g. 22, Vilnius) veiks iki gruodžio 10 dienos.

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...