Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2017-11-21   Popietė, kai visokios idėjos pajudėjo pirmyn
 
 

Lapkričio 18 d. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyko tradicinis Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos sambūris-seminaras „Draugaukime – bendraukime – bendradarbiaukime“.

Bičiuliai kraštotyrininkai.

Draugijos valdybos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius, kreipdamasis į gausiai susirinkusius bendražygius, pasidžiaugė, kad biblioteka yra kraštotyrininkų pastogė, namai ir susibūrimo vieta. Supažindinęs su seminaro programa, kvietė dalintis patirtimis, apžvelgė gausų kraštotyrininkų knygų derlių, kuriuo pasidomėti gali kiekvienas, užsukęs į Viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyrių.

T. Kontrimavičius kvietė visus nuoširdžiai padirbėti prie Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtos knygos „Anykščių krašto karžygiai“, kurioje bus prisiminti Lietuvos savanoriai, Atgimimo šaukliai. Tai didžiulis darbas, pareikalausiantis kruopštumo ir atidumo, kad nebūtų pamirštas nė vienas, mūsų krašte kovojęs už tai, kad mes visi šiandien gyventume laisvoje Lietuvoje.

Sambūrio-seminaro akimirka.

Į kraštotyrininkų draugiją buvo priimti nauji nariai: Irma Randakevičienė, prof. Algirdas Povilas Ažubalis, Remigijus Bimba ir Judita Skačkauskienė. Nuo šiol draugijos gretose yra jau 49 nariai, tad kažkam gera proga tapti penkiasdešimtuoju nariu. Kviečiame entuziastus bendram kilniam darbui!

Seminaro akimirka.

Atėjus naujos kraštotyros knygos pristatymo momentui, Tautvydas į „krikštasuolį“ pakvietė Tautvilį Užą su penktąja jo knyga „Viešintų kraštas: kaimai ir žmonės“. Geltonas knygos viršelis, primenantis rudenišką atspalvį, – savotiškas derliaus simbolis. Paklaustas, kodėl knygoje nėra tematikos dermės, ji atrodo tarsi sulipdyta iš atskirų ir skirtingų gabalėlių, Tautvilis pasakojo, kad naujoji knyga – tai lyg papildymas pirmoms keturioms jo knygoms, tęsiant visas jas istorijoms, kurios buvo papasakotos vėliau. Autorius juokavo, kad ir leidžiant 12-os tomų enciklopediją, ima ir atsiranda tryliktas tomas – papildinys tam, kas praleista.

G. GrinaGediminas Grina savo pranešime pažėrė įdomių samprotavimų apie Anykščių krašto tikrąsias ribas ir apie tai, kas gi yra tikrasis anykštėnas. Pasak Gedimino, aistringas domėjimasis giminės genealogija būtų neįmanomas, jeigu nesigaudytum geografijoje – būtent tai jį ir paskatino giliau patyrinėti Anykščių krašto ribas. Pranešėjas kvietė visus domėtis genealogija, pabrėždamas, kad tai tiesus kelias tapti tikru kraštotyrininku.

Naujoji draugijos narė Irma Randakevičienė pasakojo apie savo mėgstamą sritį – senąją fotografiją. Ji ir pati stebėjosi, kiek daug nuotraukos gali papasakoti. O jei dar yra ir užrašų kitoje jų pusėje, tuomet galima čiupti siūlo galą ir išvynioti visą istoriją...

Romas Pačinskas.Romas Pačinskas, sportiškiausias draugijos narys, kaip jam ir dera, kalbėjo apie sporto muziejaus steigimo galimybes Anykščiuose. „Žinoma, mes turim garsių sportininkų ir gausybę jų iškovotų pergalių bei apdovanojimų, kuriuos eksponuotume tame muziejuje, bet kaip jautru ir miela tame muziejuje būtų pamatyti savo vaikystės kiemo „turniko“ aprūdijusį skersinį ar pirmąsias bokso pirštines, arba sportbačius, iš kurių dabarties jaunuomenė skaniai pasijuoktų“, – savo mintimis dalinosi R. Pačinskas.

Kraštotyrininkas, Anykščių rajono garbės pilietis, ilgametis „Anykščių energetinės statybos“ vadovas Alvydas Bitinas pristatė bendrovės patalpose įrengtą energetikos muziejų. Alvydas kvietė bibliotekininkes į pagalbą susisteminti muziejaus eksponatus ir juokavo, kad neišleis kelias dienas, kol darbas nebus pabaigtas.

Prof. Osvaldas Janonis pristatė trečią „Surdegiečio bibliotekėlės“ knygą „Surdegio ir jo apylinkių bajorai (XIX a. II pusė – XX a. pradžia)“. Profesorius padejavo, kad „panelė“ kraštotyra vis labiau įžūlėja ir atima vis daugiau laiko, tenka atsisakyti net kelionių į užsienį ir dirbti, dirbti...

Visiems seminaro pranešėjams buvo įteiktos padėkos dovanos: albumai „Anykščių krašto sporto istorija“ ir atmintukai, kad kraštotyros entuziastai nepritrūktų talpos savo atradimams.

Kraštotyros darbų ir leidinių paroda.

Renginio metu veikė dvi knygų, rankraščių ir kraštotyros darbų parodos: „Lietuvos medicinos istorijos“ autoriaus asmeninė biblioteka“ ir „Naujausi kraštotyrininkų darbai“. Vienoje parodoje seminaro dalyviai galėjo susipažinti su iš Amerikos prieš porą savaičių atkeliavusiomis kraštiečio išeivio daktaro Juozo Meškausko asmeninės bibliotekos knygomis bei rankraščiais, o kitoje – turėjo galimybę pasidžiaugti savo kolegų kraštotyrininkų naujausiais darbais.

Bendrauja kraštotyrininkai-energetikai Jonas Sriubas ir Alvydas Bitinas.

T. Kontrimavičius džiaugėsi ne tik T. Užos ir prof. O. Janonio knygomis, bet pastebėjo, kad kraštotyrininko Jono Sriubo mažatiražiai leidiniai taip pat yra populiarūs tarp skaitytojų. Šiais metais kraštotyrininkas jų parengė net penkis. Draugijos valdybos pirmininkas pristatė ir naujausią Vygando Račkaičio ir Jono Junevičiaus knygą – albumą „Žemė kelia žiedą“. Neliko nepastebėti ir kraštotyrininkų užrašyti prisiminimai: Veronikos Dikčiuvienės „Kaip aš tapau mokytoja“ ir prof. Algirdo Ažubalio „Kas sutikta ir surasta kely“ (Pedagogo atsiminimai).

T. Kontrimavičius atkreipė visų dėmesį, kad kelyje dar vienas didelis darbas, kurio kol kas nėra galimybės parodyti – tai antroji, bibliografinė, knygos „Anykščių kraštotyrininkai: Biobibliografinis žodynas“ dalis, kurią rengia VB Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriaus darbuotojos: Birutė Venteraitienė, Ligita Matulienė ir Audronė Berezauskienė.

Pokalbis prie kavos: Jonas Žukas, Irma Randakevičienė ir Algimantas Bekenis.

Pasibaigus oficialiems pranešimams, seminaro dalyviai dar nesiskirstė, o prie kavos puodelio kalbėjosi, susipažino su naujais nariais, dalinosi įvairiausiomis idėjomis ir svarstė, kokias idėjas pirmiausia imsis įgyvendinti.

Judita SKAČKAUSKIENĖ
Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narė

Tautvilio UŽOS nuotraukos

 
 
    Atgal...