Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2018-07-31   Memorialiniu ženklu pagerbtas fotografas Izidorius Girčys
 
 

Liepos 20-ąją ant Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos fasado Vyskupo skvere sublizgo kuklus, bet iškalbingas memorialinis ženklas, primenantis sustabdytos akimirkos fotometraštininką Izidorių Girčį.

Iniciatyva kokiu nors viešu ženklu pagerbti bene ryškiausią XX a. Anykščių fotometraštininką I. Girčį kilo pernai rugsėjį, Vilniaus anykštėnams grįžtant iš Pagarbos ekspedicijos po 1917 m. Vilniaus konferencijos dalyvių kilmės vietas.

Vilniaus anykštėnės Jolitos Šližytės-Šedauskienės mintis įrengti memorialinę lentą iškart prigijo ir buvo išplėtota. Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Taryba bendru sutarimu nutarė organizuoti atminimo ženklo fotografui Izidoriui Girčiui įrengimą Anykščiuose. Buvo aptartos įvairios įamžinimo formos bei įamžinimo vietos Anykščių mieste. Susiklosčius palankioms aplinkybėms, atsirado optimaliausias sprendimas – memorialinės lentelės atidengimas ant Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos sienos Kalbų alėjoje.

Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Taryba subūrė visą pulką aukotojų Vilniuje ir Anykščiuose. Jie savo piniginiu indėliu pasiryžo padaryti tai, ko iki šiol nepadarė nei kiti anykštėnai, nei rajono savivaldybė.

Aukotojų, skyrusių piniginę paramą I. Girčio atminimui įamžinti, sąrašas.

Kaip informavo Vilniaus Anykštėnų Sambūrio pirmininkė Regina Smetonaitė, šiai misijai įgyvendinti bemat buvo surinkta 701 Eur suma.

Suderinus vietą ir įamžinimo formą, ženklo projektą sukūrė anykštėnas metalo meistras Jonas Žukas, jį pagamino ir sumontavo bendrovė „Akmens sala“. Toks sumanymas iniciatoriams iš viso kainavo 380 Eur, tad kone pusė surinktų lėšų liko sutaupyta ir bus panaudota atskiru sprendimu.

Pačioje Anykščių miesto šventės „Anykščių glėbyje" pradžioje memorialinį ženklą I. Girčiui atidengė Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Tarybos narė, prieš 5 metus ištraukusi iš užmaršties šio fotografo archyvą, Irma Randakevičienė ir Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.

Memorialinio ženklo atidengimas.

Renginio svečiai.

Ta proga prie bibliotekos buvo surengta ne tik istorinių I. Girčio nuotraukų, bet ir jo asmeninių daiktų, kuriuos išsaugojo fotografo sūnus Vilius, paroda.

Akimirkos paroda.

Vilniaus anykštėnai renginyje.

I. Girčio ranka rašytas dokumentas.Bibliotekoje, kur dabar saugomas I. Girčio fotonegatyvų archyvas – daugiau kaip 50 tūkst. kadrų, – palaipsniui formuosis ir šio anykštėno memorialinė ekspozicija.

Į ją pateks ir anykštėno Petro Nazarovo išsaugotas 1970 m. rašytas I. Girčio prašymas priimti jį į fotomenininkų klubą, iškilmių proga perduotas Bibliotekai.

-anykstenai.lt

Jono Junevičiaus ir Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...