Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2008-01-12   Skulptorius Vladas Vildžiūnas gimtinėje eksponuoja Laiko tėkmę
 
 

Nuo sausio 12-osios visą mėnesį Anykščių koplyčioje veikia Vlado Vildžiūno, prieš 75 metus gimusio Dabužiuose ir iš Anykščių išėjusio į profesionalaus meno pasaulį, fotomeno ir ankstyvosios skulptūros paroda.

Autorius ją skiria keturioms sukaktims: ne tik savo jubiliejui, bet ir savo šeimos 50-mečiui, taip pat prisimindamas, kad jau 60 metų fotografuoja ir 50 metų kuria skulptūras.

Jubiliejinėje parodoje jis pateikė daugiau kaip 40 metų niekur neeksponuotus ankstyvuosius medžio drožinius, jau paliestus laiko, taip pat savitą fotomeno ekspoziciją.

 

V. Vildžiūnas prisipažino nuo 14 metų be pertraukos fotografuojantis – dar nuo to laiko, kai Anykščių apylinkėse, Dabužiuose ar Storiuose, darė Lietuvos partizanų nuotraukas pasams. O pernai jis ėmėsi jau senokai kirbėjusios minties: pateikti neutraliame fone 10-20 kartų padidintų senosios medžio skulptūros kūrinių ar laiko sugraužtų jų fragmentų ekspoziciją.

"Kai šios skulptūrėlės yra koplytėlėse, sunku jas net įžiūrėti, o tapusios savarankiškomis savo erdvėje ir tarsi priartėjusios dydžiu jos įgauna nepaprastos  įspūdžio galios", – aiškino tokį savo sumanymą žymus menininkas.

Pasak V. Vildžiūno, kol menininkas sukuria medžio drožinį, jis ilgai jį laiko rankose, atidžiai ir iš arti į jį žiūri. Todėl jam ir parūpo taip padaryti, kad ir kiti galėtų šitaip pažvelgti į senųjų lietuvių liaudies meistrų darbus – kad įvertintų, kokie jie galingi savo dvasia ir kaip juose dabar atsispindi laiko tėkmė.

Kaip sakė parodos autorių Anykščiuose pristatęs muziejaus direktorius Antanas Verbickas, V. Vildžiūnas čia labiau žinomas kaip paminklo Laisvei – bene daugiausia diskusijų Anykščiuose sukėlusio meno kūrinio autorius. "Kūrėjui tik džiaugtis reikia, kad apie jo kūrinį vis dar diskutuojama, – vadinasi, jis gyvas", – sakė A. Verbickas.

Parodos atidaryme - Anykščių meras Sigutis Obelevičius ir menininkas Vladas Vildžiūnas

Parodos atidaryme - Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos direktorius Arūnas Vilkončius ir fotomenininkas Alfredas Motiejūnas

Šalia pačių naujausių fotografijų jubiliejinėje parodoje V. Vildžiūnas eksponuoja ir praėjusio amžiaus 5-6 dešimtmečiais fotografuotus Devenių kaimo peizažus, vėlesnes savo ir kitų skulptorių kūrinių nuotraukas.

Savo kūrybinės veiklos ir šeimos 50-mečio proga menininkas iš gilaus archyvo iškėlė ir žiūrovų teismui tik antrą kartą pateikė jaunystėje sukurtas medžio skulptūras – vaikų figūras. Tuo metu, kai jos buvo išdrožtos, jaunas skulptorius buvo pasmerktas už tai, kad tyčiojasi iš tarybinių vaikų. Atsakydamas į tokią kritiką, jis sukūrė dar vieną "medinuką"  – vaiką, iškišusį liežuvį.

Jaunųjų anykštėnų meno mėgėjų dėmesio sulaukęs kūrėjas šįkart pasijuto žvaigžde – jam net teko dalinti savo autografus gerbėjams.

Parodos kuratorė, menininko marti Laura Vildžiūnienė sakė, kad ši V. Vildžiūno fotografijos ir skulptūros ekspozicija, gruodį savo kelią pas žiūrovus pradėjusi Vilniaus Jeruzalės meno centre, pro Anykščius keliaus toliau – į Kauną, vėliau į Baltstogę Lenkijoje.

Ji bus tęstinio parodų ciklo, skirto šio kūrėjo sukakčiai, pirmoji dalis, nes V. Vildžiūnas jau rengia ir vėlesnės savo kūrybos retrospektyvinę parodą.

 

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...