Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-02-17   Pirmoji knyga – ir kitoniškumo įspūdis
 
 

Vasario 13-osios popietę bendrame Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos ir Pasaulio anykštėnų bendrijos renginyje Anykščių koplyčioje buvo pristatyta pirmoji Jurgos Žąsinaitės knyga "Akmeniniai Avondalio namai".

"Šis vakaras – ypatinga šventė anykštėnams; tai, kad knygą pristato jauna rašytoja ir dar kraštietė – jau nauja. Džiugu, kad jauna rašytoja savo pirmosios knygos pristatymui pasirinko gimtąji kraštą", – pristatydamas svečius, sakė Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka.

Renginyje dalyvavo knygos autorė J. Žąsinaitė, laikraščio "Šiaurės Atėnai" vyriausioji redaktorė Jūratė Visockaitė, rašytoja Gintarė Adomaitytė, vakarą vedė rašytojas Rimantas  Vanagas.

"Iškaitus vasarai, ruduo gyvenimo spalva nudažo žydras kūdikio akis. Nuo šiol jos jau nebesikeis, iki bespalvio netikrumo išliks tikros. Kaltas ruduo – niekinės pilnatvės metas. Tarsi įgeltusias svogūno skepetas jis lupa trupančias prasmes, lyžčioja vilčių medų ir... rudenėja. Štai šitaip pernokusiais obuoliais dudena laikas." (Iš J. Žasinaitės miniatiūros "Trys rudens linksniai")

"...per prievartą gurkiant privalomas laikotarpio realijas, kasdien besiblaškant tarp Scilės ir Charibdės, skaitant įpareigojančius, provokuojančius, savyje sprogstančius ir kitus sprogdinančius tekstus, maga tiesiog prisėsti ir be jokių ambicijų ar ypatingų pretenzijų, nesiteisinant... nusišypsoti. Galbūt tai padaryti pavyks skaitant vienos iš žymiausių savo kartos rašytojų Iris Murdoch romaną "Jūra, jūra..." (Iš J. Žąsinaitės recenzijos  "Literatūrinis kasdienės šypsenos pakaitalas")

Tai tik keletas įvadinių Jurgos minčių laikraštyje "Šiaurės Atėnai". Vakaro metu šio laikraščio vyriausioji  redaktorė J. Visockaitė pelnytai pavadino jas "daujotytiškomis", kviesdama Jurgą rašyti recenzijas "linksmu veidu".

Organizatorių sumanymą pristatyti knygą tuo pačiu metu, kai sostinėje vyksta Knygų mugė, rašytoja Gintarė Adomaitytė pavadino "pankišku". Anot Gintarės, knyga suvedė ją su Jurga. Leidykla "Gimtasis žodis" rengėsi leisti Jurgos knygą ir paprašė ją paskaityti. Gintarę knygoje sužavėjo veikėjai – "ne šio pasaulio žmonės, nors gyvenantys šiame pasaulyje; meilės trikampis, bet ne tas banalus, tai šeima, kur vienam pasitraukus, pasilikusiųjų gyvenimas netenka prasmės; alsuote alsuojantis vanduo Avondalyje, vanduo viskas – gyvenimas, ramybė, mirtis; ir, žinoma, Jurgos susikurta geltondyglių pieva. Tragiška knygos pabaiga – tai tik išėjimas į kitus klodus". Knygą Gintarė pavadino legenda, balade. "Mūsų dabarties knygas rašo praeitis", – reziumavo G. Adomaitytė, Jurgos knygoje išgirdusi varpo skambėjimą.

Beje, Jūratę ir Gintarę  su Jurga sieja labai romantiška pažintis – susirašinėjimas. Moterys knygos pristatymo vakare su Jurga susitiko pirmą kartą.

Rašytojas R. Vanagas parašė ir perskaitė traktatą apie tai, kaip traukiasi senieji rašytojai, kaip, jo manymu, į literatūrinius Anykščius su Jurga ateina ne tik jaunas žmogus, diplomuota humanitarė, bet ir naujas pasaulis.

Jurgos knyga – ne vien tik rašymas dėl rašymo, bet ir kūryba, pašaukimas; Jurga sugeba kurti savita pasaulį, sudarydama kitoniškumo įspūdį. Žavi subtilus, bręstantis Gvendolinos pasaulis (Jurga jas vadina baimėmis – aut. pastaba); plaukimas į jūrą lediniu vandeniu; knygos vidinė sandara – liūdnas Gvendolinos likimas yra pagrįstas: rūsti tikrovė pasmerkė jos gerovę ateičiai. Reziume: pirmyn, tolyn, aukštyn.

Vakaro metu per multimediją rodomas gyvenimo Airijoje nuotraukas J. Žąsinaitė  apipynė įspūdžiais. Anot Jurgos, "visas pasaulis nuklotas pasikartojimais", panašumo su Lietuva nuotraukose ji ieškojo "iš didelio ilgesio Tėvynei". Knygą Jurga pradėjo rašyti dar Lietuvoje, prieš išvykdama į Airiją. Knygoje transformavo abi patirtis: lietuviškąją ir airiškąją. Po ketverių metų klaidžiojimų pasirinko gimtuosius Rubikius. "Bijojom užsibūti per ilgai, kad neliktumėm," – sakė dabar du vaikučius gimtuosiuose Rubikiuose auginanti Jurga, švelnai, su didžiule pagarba prisiminusi savo šaknis, namus, močiutę.

Ištraukas iš J. Žąsinaitės knygos "Akmeniniai Avondalio namai" skaitė Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos moksleivė Rūta Nefaitė. Susirinkusius ramybei ir šviesai nuteikė airiška daina.

Galimybę įsigyti rašytojų J. Žąsinaitės, G. Adomaitytės ir R. Vanago knygų suteikė knygyno "Pegasas" darbuotojos, čia pat norintieji ir autografais galėjo pasidžiaugti.

Aušra Miškinienė,
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Įvaizdžio kūrimo skyriaus vedėja

 
 
    Atgal...