Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-12-18   Anykštėnės tautodailininkės Veronikos Limbienės jubiliejinėje parodoje – tik šviesios spalvos
 
 

Veronika Limbienė

Daugiau kaip 40 metų Anykščiuose gyvenanti ir kurianti tautodailininkė Veronika Limbienė – plačiai Lietuvoje žinoma audėja, po visą pasaulį išleidusi daugiau kaip 6 tūkstančius vien tik lovatiesių, sukūrusi per 70 originalių audimo raštų.

Rengdama savo jubiliejinę parodą, 70-metė meistrė atskleidė, kad jos kūrybinės galios neišsemiamos: šalia audinių – sodai, verbos, prakartėlės, šiaudų pynimai ir šiaudinės kaukės, pakulinės skulptūros ir net... raganos.

V.Limbienės šiaudinė prakartėlė

1936 m. gruodžio 18 d. Kišiūnų k. (Utenos r.) gimusi Veronika, jaunystėje mamos pramokyta austi, už pirmuosius 30 pačios nuaustų ir kaimynams parduotų rankšluosčių dviratį ir laikrodį. 

Tiek jai ir užteko, kad galėtų nuvažiuoti į Kamajus (Rokiškio r.) ir ten toliau mokytis austi. O paskui, kai jau įgudo, nuo 1962 m. V. Limbienė daugiau nei tris dešimtmečius dirbo audėja Vilniaus dailės kombinate, buvo aukščiausios – penktosios kategorijos meistrė.

Tačiau ne mažiau jos darbų pasklido per pažįstamų ir nepažįstamų žmonių rankas, kaupėsi giminių, krikšto dukterų kraičio skryniose.

"Keldavausi anksti rytą, nuo 6 iki 11 valandos nuausdavau tiek, kiek reikėjo atiduoti Dailės kombinatui, kuris už lovatiesę mokėjo po 8 rublius. O paskui visą dieną dirbdavau pagal užsakymus – žmonės eilėse laukdavo, kad už lovatiesę man po 15 rublių sumokėtų", – prisiminimais dalijosi tautodailininkė.

V.Limbienė prisipažino, kad kiekvieno darbo visada imdavosi kaip naujo, pirmą kartą daromo, stengdamasi tuo kūrybos malonumu vis pasidžiaugti, todėl ir nuovargio nejautusi.

Tuomet, prieš 20-30 metų, Anykščiuose taip dirbo 6 audėjos – ir visoms joms netrūkdavo užsakymų. Dabar, tokių audinių paklausai atslūgus, meistrė dažniau kuria įvairius etnokultūrinius suvenyrus, tarsi pratęsdama senųjų Lietuvos meistrų tradicijas po viso šimtmečio pertraukos.

Tačiau audimo staklių ji vis neapleidžia – ir per šias Kalėdas vienos šeimos stalas Norvegijoje užtiestas madinga raudona pusketvirto metro ilgio specialiai šventėms anykštėnės nuausta staltiese.

Viena pirmųjų Anykščiuose subūrusi tautodailininkus ir paskatinusi juos rengti parodas, jubiliatė dabar sulaukė kuriančių anykštėnų sveikinimų, buvo vadinama mokytoja ir Anykščių perlu.

Tautodailininkė Veronika Dikčiuvienė jai dėkojo už išsaugotą senelių meną, o Violeta Juciuvienė – už šviesias ir grynas spalvas kūryboje, už tai, kad net ir Veronikos raganos nėra piktos – nėra iš ko joms to pykčio gauti.

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...