Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-09-10   Anykščių bibliotekoje susitiko pirmoji meilė ir visas gyvenimas
 
 

Tik vieną rugsėjo savaitę Anykščių L. ir S. Didžiulių bibliotekos salėje eksponuojama Izraelyje gyvenančio fotomenininko Gregorio Fridbergo nuotraukų paroda. Tik vieną rugsėjo popietę į ją buvo galima pažvelgti giliau – kai savo darbus pristatė ir pats jų autorius, ir jo bičiuliai.

Prieš tris dešimtmečius su žmona vaikų gydytoja Lidija iš Kauno emigravęs į Izraelį G. Fridbergas saugo ir brangina su Lietuva jį siejančias gijas, vadindamas Lietuvą savo pirmąja meile.

Į trečiąjį pasaulio litvakų kongresą Vilniuje jis atvežė ir eksponavo kone viso gyvenimo kūrybą atspindinčius fotografijos meno kūrinius, surengė jų ekspozicijas ir Ukmergėje bei Anykščiuose – ten, kur iki šiol turi draugų.

Gregoris Fridbergas

G. Fridbergo žmona Lidija (centre) į Anykščius atvyko kartu su savo kurso draugais gydytojais.

Dešimtmetį su G. Fridbergu neakivaizdžiai bendravęs ir tik neseniai akis į akį su juo pagaliau susitikęs rašytojas Rimantas Vanagas sakė, kad jam labiausiai įstrigo šio kūrėjo pakantumas visam pasauliui – jis tiesiog nepažįstantis pykčio. Todėl ir jo portretų galerijoje vienas šalia kito telpa Romos popiežius, armėnų katalikosas, žydų rabinas ir musulmonų mula.

G. Fridbergas ir R. Vanagas

Ekspozicijos autorius anykštėnams prisipažino, kad nuotraukos, parinktos rodyti Lietuvoje, nėra atsitiktinės. Jis nelinkęs skirstyti ekspozicijos į portretus ir peizažus, Lietuvos ir Izraelio vaizdus, jam svarbiau, kad už kiekvieno kadro slypi atskira istorija. Antai – medis Kaune, po kuriuo 1972 m. susidegino Romas Kalanta, o štai – tuo pačiu pagarbios ramybės atspalviu paženklinta Raudų siena Jeruzalėje.

Pasak ekspoziciją vertinusio Anykščių fotografo Alfredo Motiejūno, vienas iš privalumų yra nuotraukų autoriaus nepamirštos techninės priemonės, kurių jis jaunystėje mokėsi Vilniuje iš fotografijos maestro Povilo Karpavičiaus – izohelijos ir izopolichromijos Lietuvos fotografijoje pradininko. Spalvų išskyrimas, kontrastai, originalus rėminimas suteikia tradiciniam rakursui nepakartojamo žavesio, kilsteli kūrėją į profesionaliosios dailės pakopą.

Parodos atidarymo metu koncertuoja pianistas Balys Meldaikis

"Taip nebūna, kas pradėjęs darbą aš žinočiau, kaip jį baigsiu, kas iš to išeis", – prisipažino G. Fridbergas, siūlydamas verčiau pasižiūrėti jo darbus ir susidaryti savo nuomonę apie juos.

Autoportretas ir žmonos portretas

G. Fridbergas tarp Anykščių bibliotekininkų

Paroda bibliotekos salėje veikia iki rugsėjo 15 dienos.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...