Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-11-07   Beatričė Vasaris į Anykščius palydėjo JAV lietuvių menininkus
 
 

Anykščių sakralinio meno centre iki šių metų pabaigos veiks JAV lietuvio dailininko abstrakcionisto Adomo Galdiko (1893-1969) kūrinių paroda. Šis pasaulinio garso menininkas Anykščiuose pristatomas pirmą kartą.

Keliolikos paveikslų, kuriuos dailininkas sukūrė paskutiniajame savo gyvenimo dešimtmetyje, parodą anykštėnams pristatė A. Galdiko ir kitų JAV lietuvių menininkų kūrybos tyrinėtoja ir propaguotoja menotyrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris.

A. Galdiko abstrakcijos eksponuojamos Anykščių sakralinio meno centre

"Jos dėka Lietuva pažįsta išeivijos dailę: Vytautą Kašubą, Adomą Galdiką, Albiną Elskų ir kitus menininkus. Beatričė Vasaris savo iniciatyva ir daugiausia savo lėšomis parvežė į Lietuvą daug kūrinių, kurie dabar keliauja iš vienos parodų vietos į kitą", – apie teatro, kino ir dailės istorikę, kultūros mecenatę 84 metų B. Vasaris pasakojo ją jau porą dešimtmečių pažįstanti ir bendraujanti Sakralinio meno centro projektų vadovė Bronė Lukaitienė.

B. Vasaris ir B. Lukaitienė  

Iš JAV į gimtinę grįžusi ir jau daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvoje gyvenanti B. Vasaris 2002 m. buvo pirmoji moteris, kurią Vilniaus miesto savivaldybė už produktyvią kultūrinę veiklą apdovanojo Barboros Radvilaitės medaliu.

Anykštėnams viešnia prisipažino, kad šiuo apdovanojimu ji labiau džiaugiasi nei vėliau gautu Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi – įsigijusi grandinėlę, Barboros Radvilaitės medaliu dažnai pasipuošia kaip medalionu.

Viešnia pristatė anykštėnams A. Galdiko, Žemaičių vyskupo Pranciškaus Karevičiaus (1861-1945) sūnėno, gyvenimo ir kūrybos kelią, vaizdingomis detalėmis iliustruodama lemtingus apsisprendimus, lėmusius savitą šio menininko talento raidą.

Ji taip pat papasakojo apie naujausią savo kūrinį – šiemet Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus išleistą monografiją-albumą "Albinas Elskus : Grožio ir vizijos dailininkas".

Šia monografija B. Vasaris išsamiai pristatė pasaulinio pripažinimo sulaukusio vitražų kūrėjo darbus ir atskleidė šio menininko asmenybę. Šio leidinio autorės dėka A. Elskus (1926-2007) dabar sugrąžinamas į Lietuvą, į jos kultūros istoriją, kaip vienas garsiausių XX a. II pusės JAV menininkų bei lietuviškojo meno išeivijoje kūrėjų.

Renginyje skambėjo fleitos muzika - A. Elskaus mėgstamiausios melodijos

Anykščių meras S. Obelevičius viešniai įteikė puokštę rožių

B. Kleizaitė-Vasaris 

B. Kleizaitė-Vasaris užsiminė, kad šis susitikimas su anykštėnais, atvėręs naujas meno pažintis, nebus paskutinis.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...