Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-08-05   Prie istorinio lagamino – mintys apie dvi keliones į Rytus
 
 

Anykščių miesto šventės šurmulio centre pagarbioje ramybėje prie Antano Baranausko klėtelės skaitytojai pasitiko pirmą kartą atskira knyga išleistą Antano Baranausko poemą "Kelionė Petaburkan" – 1858 m. rudenį parašytą kūrinį.

Istorinėmis nuotraukomis ir piešiniais pasipuošusį 14 giesmių, pateiktų kaip kelionės dienoraštis, rinkinį anykštėnams paruošė ir išleido Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus kartu su leidybos bendrove "Savas takas" ir ko.

Tik leidinio sutiktuvių proga prie memorialinės klėtelės buvo iškeltas istorinis lagaminas. Jis yra autentiškas kelionės liudininkas – lydėjo 23 metų gabų klieriką A. Baranauską iš Anykščių studijuoti į Rusijos imperijos sostinę.

A. Baranausko lagaminas

Tos kelionės sužadintas ir išlikusias mintis skaitė nuo Atgimimo laikų jas Anykščiuose ir kitur garsiai skelbęs aktorius Ramūnas Abukevičius.

Aktorius Ramūnas Abukevičius

A. Baranausko giesmes giedojo Anykščių senųjų giesmių ir dainų ansamblis "Volupis" (vadovai Violeta Juciuvienė, Danutė ir Mindaugas Karčemarskai).

Gieda "Volupis"

Kūrinį ir jo gimimo aplinkybes analizavęs buvęs Anykščių, dabar Zarasų vikaras kun. Justas Jasėnas vaizdingai ir įtaigiai susiejo dvi jaunuolių keliones iš Anykščių į Rytus.

Kun. Justas Jasėnas

Mat ne tik A. Baranauskas XIX a. viduryje tuo istoriniu diližanų keliu vyko studijuoti į Sankt Peterburgą. Ir pats Justas, paskirtas tarnauti į Zarasus, žymiojo anykštėno pėdomis ir su panašiomis mintimis pro Uteną, Daugailius ir Degučius keliavo prieš porą metų, jau XXI a. pradžioje.

Reprezentacinio pobūdžio knyga, kainuojanti 12 litų, išleista kartu su kompaktine plokštele. Joje skamba trys "Kelionės Petaburkan" giesmės ar jų fragmentai: "Sudiev, Lietuva", "Nu, Lietuva, nu, Dauguva" ir "Širdį man Lietuva...", kuriuos atliko Anykščių senųjų giesmių ir dainų ansamblis "Volupis".

-anykstenai.lt
Rasos Bražėnaitės nuotraukos

 
 
    Atgal...