Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-08-11   Anykščiuose viešėjo garsiojo vyndario duktė
 
 

"Anykščių vyno" senieji ir naujieji cechai, rašytojų muziejai, aukštaitiškos duonelės kepimas Niūronyse, pasižvalgymai po sakraliąsias Anykščių erdves, kelionė siauruku. Tokią trumpos pažinties su gimtine programą anykštėnai pasiūlė garsiojo vydnario Balio Karazijos (1897-1985) ir jo žmonos visuomenininkės Idos Emos Karazijienės (1908-1996)jauniausiajai dukrai Daliai Margaritai Karazijaitei-Laucius ir jos vyrui Antanui.

"Aš – keturių vaikų mama, visus tuos metus skyriau jiems užauginti ir išugdyti". Taip savo gyvenimą Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo pat išvykimo iš Anykščių 1944 metais iki šios viešnagės gimtinėje 2010-ųjų vasarą trumpai anykštėnams apibūdino D. Karazijaitė-Laucius. Viešnia tai ištarė su džiaugsmingu pasididžiavimu, lyg pranešdama apie garbingai tęsiamą savo giminės liniją.

Dalia Margarita Karazijaitė-Laucius

Bendraudama su anykštėnais, Karazijų šeimos jaunylė prisiminė smagiausias vaikystės patirtis ir miglotus asmeninius ar perpasakotus įspūdžius. Ji pasakojo apie Karazijų šeimos ūkyje Naujuosiuose Elmininkuose augintą piktą importinį veislinį bulių, kurį 1940 m. vasarą sovietiniai kareiviai nesuvaldę nušovė. Jos atmintyje liko tėvo auginti ir labai mylėti šunys, ne kartą suplėšę kaimynams kelnes ir taip pridarę jų šeimininkui nuostolių – vyno dirbtuvių savininkui vis tekdavę už tas kelnes nesiderant sumokėti.

D. M. Karazijaitė-Laucius (centre) prisiminimais dalijosi su kraštotyrininku Raimondu Guobiui

Karazijų šeimos pagrandukas Dalia Margarita atėjo į pasaulį Anykščiuose tą pačią dieną, 1936-ųjų rugsėjo 2-ąją, kai mirė jos senelis, B. Karazijos tėvas sodininkas Jokūbas Karazija. Šiuo metu ji  paskutinioji iš trijų Balio ir Idos Emos Karazijų vaikų kartu su vyru inžinieriumi Antanu Lauciumi džiaugiasi senatve su savo vaikais ir anūkais.

Lauciai prie Antano Baranausko klėtelės

Gyvai stebėdamasi, žavėdamasi, klausydamasi to, ką iki šiol tik bandydavo įsivaizduoti, 74-uosius baigianti viešnia ypač džiaugėsi išgirdusi, kad jos tėvas B. Karazija Anykščiuose dabar lygiuojamas su rašytoju Antanu Vienuoliu-Žukausku: vienas tapo kultūrinio turizmo pradininku, kitas gi buvo ir liko garsus kaip tradicinio Anykščių verslo pagrindų kūrėjas.

A. Vienuolio-Žukausko memorialiniame kambaryje - nostalgiškas viešnios žvilgsnis į rašytojo vaikų Stasio ir Laimos portretus.

-anykstenai.lt
Rasos Bražėnaitės nuotraukos

 
 
    Atgal...