Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-08-31   Sąskrydyje "Trakinių partizanai 2010" – siekis pažinti ir suprasti
 
 

Rugpjūčio 29 dieną senosiose Kurklių seniūnijos Trakinių kaimo kapinaitėse vyko Tėvynę mylinčių žmonių sąskrydis „Trakinių partizanai 2010”. Renginys vainikavo tradicinį jaunų žmonių žygį, kuris kasmet skiriamas pagerbti kritusius kovoje už Tėvynės laisvę kovotojus.

Šiemet sąskrydžio dalyviai dalyvavo partizaniškose – orientacinėse varžybose, kuriose buvo svarbu ne tik jėga ir greitis, bet ir istorijos žinios. Šias varžybas laimėjo šaulys ltn. Tomas Šyvokas ir kurklietė Vaida Virbalaitė, jiems buvo įteiktos Trakinių partizanų taurės.

Varžybų nugalėtojai V. Virbalaitė ir T. Šyvokas

Renginio dalyviai Tautiška giesme, malda, tylos minute bei salvėmis pagerbė visus, kurie stengėsi, kovojo, kentėjo ir krito už Lietuvos laisvę.

Susirinkusius sveikino Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkė, Anykščių rajono tarybos narė bei Anykščių rajono garbės pilietė Prima Petrylienė.

Prie partizanų slaptavietės - P. Petrylienė (dešinėje)

Kiekvienas dalyvavęs galėjo pasijusti tikru partizanu, įlindęs į jaunimo iškastą partizanų bunkerį. Specialiai sąskrydžiui iškasta partizanų slėptuvė traukė dėmesį ir skatino istorinių įvykių amžininkų prisiminimus.

Bunkerį kasa "Trakinių partizanai" T. Šyvokas, M. Nefas ir N. Černiauskas

Vėliau vyko istorinė popietė prie bunkerio, kurioje su svarbiais Lietuvos istorijos ir Lietuvos laisvės kovos tarpsniais supažindino istorikai Norbertas Černiauskas, Mingailė Jurkutė ir aš, Mindaugas Nefas.

Norbertas savo pranešime apžvelgė dviejų genocidų teoriją, iškeldamas svarbius klausimus dėl žydų holokausto ir komunistinio režimo įvykdytų nusikaltimų bei genocido prieš lietuvių tautą panašumus, skirtumas bei didžiąsias vertinimo problemas.

Mingailė  skatino diskutuoti apie Lietuvos laisvės kovų įprasminimą šiandien, kėlė aktualias problemas, kodėl šis istorijos tarpsnis yra pamirštamas, bei pabrėžė skirtingas vertinimo problemas. Istorikės nuomone, norint švariai pažvelgti į Lietuvos laisvės kovas, būtina, kad užaugtų visiškai nauja karta, kuris nebus susidūrusi su sovietmečiu.

Aš kalbėjau apie Lietuvos laisvės kovotojų organizacijų teisinės bazės problematiką, iškėliau problemą: nors 1949 m. vasario 16 d. pasirašyta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija šiandien pripažinta konstitucinės reikšmės dokumentu, tačiau Valstybėje ja nesivadovaujama, laisvės kovotojai imami vadinti žudikais, pasitelkiant net ne užsienio valstybių pinigus, bet gaunant finansavimą ir iš mūsų valstybės.

Prisiminimais dalijosi partizanų rėmėjų dukra bei sodybos, kurioje vyko sąskrydis, šeimininkė Marija Kalvaitienė. Istorinės popietės metu sąskrydžio dalyviai aktyviai diskutavo apie partizaninio karo vertinimus.

Po karštų, bet vaisingų diskusijų sąskrydžio dalyviai vaišinosi šauliška koše ir arbata, kurią paruošė Anykščių S. Dariaus ir S. Girėno kuopos šauliai.

Renginį vainikavo bardo Vytauto V. Landsbergio koncertas bei partizano Albino Milčiuko-Tigro dienoraščių bei eilių skaitymai.

Muziejininkas Raimondas Guobis, pristatydamas partizano kūrybą, teigė, jog tai buvo didelio talento žmogus, nors baigęs vos keturis pradžios mokyklos skyrius. Partizano kūrybą skaitė šaulių studentų korporacijos „SAJA“ pirmininkė Aneta Šerelytė, narys ltn. Tomas Šyvokas bei muziejininkas R. Guobis.

V. V. Lansbergio dainos užbūrė susirinkusią publiką, atlikėjas džiaugėsi šiuo renginiu ir pasiūlė idėjų, kaip jį būtų galima paįvairinti.

V. V. Landsbergis

Tėvynę mylinčių žmonių sąskrydį organizavo Utenos apskrities 9-oji šaulių rinktinė ir Lietuvos šaulių studentų korporacija „SAJA“. Šio renginio iniciatorius kurklietis istorikas šaulys Norbertas Černiauskas jau penktus metus stengiasi suburti aktyvų jaunimą ir pagerbti Trakinių partizanus. Trakinių partizanų stovyklos metu organizuojami žygiai po vietines laisvės kovų atminties vietas, tvarkomi partizanų kapai, aplinka, o šiemet iškastas partizanų bunkeris. Norbertui idėjų netrūksta, tad visus Tėvynę mylinčius žmones Trakinių partizanai kitais metais kviečia prisidėti prie jų.

"Trakinių partizanų" sąskrydyje

Šaulys Mindaugas Nefas

 
 
    Atgal...