Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-10-21   Seimo rūmuose – anykštėno kūrėjo dvasios šviesa
 
 

Spalio 20 dieną Lietuvos Respublikos Seimo parodų galerijoje atidaryta ir dvi savaites veikia bene garsiausio Anykščių krašto tautodailininko medžio drožėjo Jono Tvardausko (1938-2010) kūrinių paroda.

Jos ekspozicijoje – beveik 40 pavienių drožinių ar autoriaus suformuotų kompozicijų, taip pat jo monumentalių darbų, pasklidusių po įvairias Lietuvos vietoves, kelios dešimtys originaliai įrėmintų nuotraukų. 

J. Tvardausko kūrybos parodoje - jo bendražygis medžio drožėjas Pranas Petronis ir Vilniaus anykštėnas Antanas Stackevičius

Vienas iš šios parodos iniciatorių anykštėnas Seimo narys Vytautas Galvonas sakė, kad praėjusią vasarą mirusį menininką nereikėtų prisiminti tylos minute – verčiau regėti, jausti jį gyvą darbuose, į kuriuos jis spėjo perkelti visą savo dvasią. V. Galvonas prisiminė visuomet matęs J. Tvardauską kaip Anykščių krašto medžio drožėjų lyderį, džiaugėsi, kad jo draugiškas būdas skatino menininkus burtis ir kurti.

"Lietuvoje tokių kūrėjų kaip Jonas Tvardauskas nėra daug – jis buvo tiesiog savo laiko didvyris," – tvirtino kitas šios parodos organizatorius, menininko gimtojo Zarasų krašto atstovas Seime Algimantas Dumbrava. Jis džiaugėsi galėjęs šio medžio drožėjo kūrinius dovanoti užsienio svečiams kaip Lietuvą geriausiai reprezentuojančius suvenyrus.

Parodos organizatoriai V. Galvonas ir A. Dumbrava (centre) su atidarymo svečiais ir J. Tvardausko artimaisiais

Anykščių meras Sigutis Obelevičius pavadino J. Tvardauską unikaliu Anykščių krašto reiškiniu, o jo kūrinius – neįkainojamais. Meras užsiminė apie galimybę įamžinti šio kūrėjo atminimą jo kūrybos muziejuje.

Pasak menotyrininkės Alės Počiulpaitės, anykštėnas medžio drožėjas buvo iš tų kūrėjų, kurie neatsisakydavo dirbti net ir tuomet, kai už savo kūrinius negalėjo tikėtis jokio materialaus atlygio.

Šimtai jo drožinių pasklido kaip dovanos, o Seimo narys V. Galvonas pasakojo visuomet paimantis delne telpantį Jono dovanotą Rūpintojėlį, kai reikia į kažką atsiremti. 

PArodos atidarymas Seimo parodų galerijoje

Pats menininkas nebesulaukė šios parodos, kuriai pradėjo ruoštis praėjusį pavasarį. Seimo parodų galerijoje jį prisiminė jo artimieji – dukra Ramunė ir brolis, bendražygiai medžio drožėjai, kiti spėjusieji jį pažinti, paskutiniųjų kūrybos dienų liudininkai.

Parodos atidarymo dalyviai - kartu su A+A Jonu

"Susipažinau su Jonu Tvardausku tik čia, Seimo rūmuose, kai atidžiai apžiūrėjau ruošiamą jo kūrinių parodą. Ir iškart pamačiau platų jo pasaulį, pajutau dvasinį artumą", – kalbėjo į parodos atidarymą užsukusi Seimo narė Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Ir jai, ir kitiems, nespėjusiems pažinti šio meninininko gyvo, jo darbų ekspozicija švyti ryškia kūrybinės anykštietiškos dvasios šviesa.

-anykstenai.lt

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...