Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-12-02   Prie Liudiškių piliakalnio senovėje buvo lydoma geležis
 
 

Kultūros paveldo departamentas informuoja apie tai, kad prie Liudiškių piliakalnio aptikta II tūkstantmečio pradžios gyvenvientė, kurioje buvo paplitęs geležies lydymo amatas.

Lapkričio pabaigoje baigėsi 2009-2010 m. vykę archeologiniai kasinėjimai Liudiškių piliakalnio papėdės gyvenvietėje pietinėse Anykščių miesto prieigose. Šioje vietoje, prie kelio iš Anykščių į Molėtus ir Liudiškių piliakalnio, ketinama įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Ji planuojama archeologinio objekto teritorijoje, todėl privalomuosius archeologinius tyrimus užsakė Anykščių regiono parko direkcija, o jiems vadovavo archeologas, humanitarinių mokslų daktaras Gintautas Zabiela.

Ištyrus 353 kvadratinių metrų plotą, rastas iki 1,25 metro storio kultūrinis sluoksnis. Jo struktūra viršutinėje iki 20-65 cm storio dalyje suardyta, joje aptinkama tik paskirų archeologinių radinių. Gerai išlikusi yra apatinė iki 70 cm storio kultūrinio sluoksnio dalis. Čia kultūrinis sluoksnis beveik juodas, su gausiais radiniais, tarp kurių – židiniai, metalo lydimo krosnelių liekanos, stulpavietės.

Iškasta apie 50 individualių radinių: peilių, ylų, papuošalų fragmentų, verstukas, pinceto dalis ir kt. Tyrinėtojai suskaičiavo 700 keramikos šukių, kelis kilogramus geležies lydymo atliekų, paskirų gyvulių kaulų.

Sprendžiant iš šių radinių, Liudiškių piliakalnio papėdės gyvenvietės dalis datuotina II tūkstantmečio pradžia, greičiausiai XII-XIII a. Jų pobūdis rodo senovėje čia stovėjus su geležies lydymo amatu susijusią gyvenvietę, o tyrinėta vieta pakliuvo į jos gamybinę zoną.

Kaip teigia Kultūros paveldo departamento Utenos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Arūnas Giraitis, papėdės gyvenvietės kultūrinis sluoksnis tęsiasi ir po plento Anykščiai-Molėtai važiuojamąja dalimi. Ten kelio zonoje liko neištirtas apie 150 kvadratinių metrų plotas, įeinantis į planuojamos automobilių aikštelės ribas. Tačiau šiuos darbus būtų įmanoma atlikti tik pradėjus kelio rekonstrukcijos darbus, nes jie susiję su dalies plento važiuojamosios atkarpos uždarymu.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...