Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2007-06-02   Vasaros vartus Niūronyse atvėrė Žirgelio atlaidai
 
 

Pirmąjį birželio šeštadienį, kaip jau įprasta nuo 1978-ųjų, senasis Niūronių kaimas šįmet priviliojo apie 6-8 tūkstančius anykštėnų ir jų svečių. Tradicinėje šventėje "Bėk bėk, žirgeli!", tapusioje metiniais žirgų mylėtojų atlaidais, ristūnai demonstravo ištvermę ir paklusnumą, o jų šeimininkai – savo meilę ir pagarbą keturkojams draugams.

Jei neišgirdote šios šventės kvieslio ar tiesiog nespėjote visko joje pamatyti – pasižvalgykite po vasaros pradžios šventės šurmulį.

Ženklą pradėti šventę davė anykštėnai, buvę prie Niūronių tradicijos ištakų – pirmosios Arklio muziejaus tarybos nariai buvęs Elmininkų bandymų stoties eksperimentinio ūkio direktorius Antanas Puodžiukas ir žurnalistė Milda Telksnytė.

Į šventę šįmet  atvyko net ponai iš Utenos. Ir ne bet kaip, o vieninteliu Lietuvoje arklių dvikinkės traukiamu senoviniu diližanu – tokiu, kokiais prieš pusantro šimto metų nuo Sankt Peterburgo iki Varšuvos pro Uteną keliautojai nuvažiuodavo per dvi savaites.

Jau įprastoje "Niūronių galiūno" rungtyje šįmet susigrūmė politikai iš penkių partijų. Greičiausiai vežimą su grūdais ir vandeniu šįmet tempė konservatoriai, įsodinę savo komandos vadovę Seimo narę Rasą Juknevičienę ir iš paskos Anykščių mero Sigučio Obelevičiaus paraginami.

Valstiečius liaudininkus labiau žemė traukė, nei finišas viliojo...

...o socialdemokratams nepadėjo net liberalcentristų lyderis, buvęs Anykščių meras Alvydas Gervinskas, kuris nepaleido iš rankų vėliavos ir ja mosavo lyg botagu. 

Taikliausiai iš komandų vadovų užrištomis akimis puodynę sudaužė konservatorė Rasa Juknevičienė – pirmuoju smūgiu per sekundę, o socialdemokratui Anykščių mero pavaduotojui Donatui Krikštaponiui puodynė sudužo tik kelintą kartą per ją lazda trenkus.

 

Vyriausybės atstovas Panevėžio apskrityje Leonas Alesionka ir Seimo narys Jonas Jagminas politikų rungčių išvengė ir mėgavosi žiūrovų privilegija stebėti jas iš šalies.

 

Sportinėse žirgų rungtyse netrūko grakštumo, įtampos, mėlynių...

 ...dailių žirgų...

... alaus ir užkandžių...

O kas neišdrįso ant gyvo arklio joti – džiaugėsi gavęs progą nors šiaudiniu pajodinėti.

Stipriausi Lietuvos ir net Latvijos vyrai Niūronyse į žirgus nesižvalgė – jie visą dieną virvę traukė ir šitaip pasaulio čempionatui ruošėsi.

Bene sunkiausia kelionė į šventę šįmet buvo atkakliam žemaičiui kalviui 81 metų Kazimierui Krapauskui – jis į Niūronis kone 350 kilometrų važiavo autobusu, veždamasis dar ir pilną lagaminą kalvio instrumentų bei savo drožtus šaukštus.

Bet savo amato gudrybių kalviui nepavyko parodyti, nes aukštaitiška kumelė nesileido jo kaustoma – o gal meistras su ja bendros kalbos nesurado...

Kalviui veteranui beliko tik galvą priekalu-karūna pačiam pasipuošti ir šventės svečius linksminti.

  

Tarp šešių medžio drožėjų, kurie šįmet žiūrovų akivaizdoje iš Anykščių krašto ąžuolų drožė kūrinius aukcionui, buvo net trys Liongino Šepkos premijos – garbingiausio medžio drožėjų apdovanojimo Lietuvoje – laureatai: Saulius Lampickas iš Alytaus, anykštėnas Jonas Tvardauskas ir Adolfas Teresius iš Garliavos.

 

Per pusdienį ąžuolinę trinką Biliūnų Joniuku pavertęs J. Tvardauskas už savo kūrinį aukcione prašė 300 litų, bet gavo už jį visus septynis šimtus.

Anykštėno meistro darbą nužiūrėjo ir įsigijo Lietuvos žemaitukų žirgų augintojų asociacijos pirmininkas, buvęs Seimo narys Ramūnas Karbauskis.

Kas pinigų aukcione nešvaistė – pirko pintines arba rinkosi keptą kiaulės karką užkandai prie alaus.

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...