Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2007-07-23   Ištuštėjusiame Gykių kaime vėl susirinko beveik 200 žmonių
 
 

Liepos 21 dieną neįprastai daug klegesio bei šurmulio aidėjo Gykių kaime (Svėdasų seniūnija, Anykščių r.). Čia ratuoti ir pėsti rinkosi į Pilkauskų–Kovų giminės bei Gykių kaimo žmonių susitikimą.

Išklausę Šv. Mišias už gyvus ir mirusius giminės bei kaimo žmones Svėdasų Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje, šventės dalyviai rinkosi į Pilkauskų sodybą Gykių kaimo viduryje, jau trečią šimtmetį čia skaičiuojančią.

Spėjusius truputį susipažinti ir pabendrauti renginio dalyvius šventės organizatorė mokytoja Genovaitė Kovienė pakvietė prie sodyboje esančio giminės kryžiaus.

Čia buvo skaitomos eilės, susirinkusieji kartojo kaimo priesaikos–maldos žodžius, gilinosi į genealoginį medį, analizavo giminystės ryšius.

Vėliau simbolines žvakutes kryžiaus papėdėje uždegė seniausia, per 90 metų perkopusi kaimo gyventoja Vlada Budreikaitė bei, mamos padedama, jauniausioji susitikimo dalyvė Angelina.

Tylos minute pagerbę visus išėjusiuosius, svečiai ėjo pro simbolinius vartelius į kiemą, kur sodybos šeimininkai dovanojo pintas ąžuolo lapų ir Gykių laukų gėlių kompozicijas.

Prie vis tolyn tįstančių stalų rinkosi giminaičiai po giminaičių. Greit jų skaičius siekė per 180, o su visais mažaisiais artėjo ir prie 200. Gerą nuotaiką dar labiau skaidrino kaimo muzikantė, o Gykių kaimas atgijo tarsi prieš keliasdešimt metų.

Giminių ir kaimo susitikimas surengtas kartu ne atsitiktinai.

Dauguma Gykių kaimo gyventojų yra giminės. Šeimos daugiausia kurdavosi iš vietinių, nes jie įtariau žiūrėjo į atvykusius. Todėl Gykių kaime, turėjusiame 29 sodybas, dominavo Budreikų, Pilkauskų ir Kovų pavardės.

1923 metų visuotinio surašymo duomenimis kaime gyveno 146 žmonės. Jie buvo darbštūs, tvarkingi, religingi, retai užsukdavo į karčiamas, todėl aplinkinių buvo pašiepiami bei vadinami juodnugariais.

Šiuo metu kaime gyvena mažiau nei dešimt žmonių, iki šių dienų išliko tik aštuonios sodybos.

Gykių kaimo žmonių ir giminių pirmasis susitikimas buvo surengtas dar 1989 metais. Tai buvo vienas pirmųjų tokių renginių ne tik Svėdasų seniūnijoje, bet ir Anykščių rajone.

Kaimo susitikimas toje pačioje sodyboje vyko ir prieš dešimt metų.

Panašūs renginiai neleidžia seniai iš kaimo išvykusiems gykiečiams atitrūkti nuo savo šaknų, skatina dėmesį kultūriniam paveldui, suartina po visą Lietuvą išsiblaškiusių tėviškėnų širdis.

Raimundas KOVAS

Gykiai–Šiauliai

R. Kovo nuotraukos

 
 
    Atgal...