Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2011-09-12   Apie Romualdą Rakauską – eilėmis ir proza
 
 

Naujasis vieno žymiausių Lietuvos fotomenininkų Romualdo RAKAUSKO fotografijų ciklas "Variaus apžavai" pradėjo kelionę po Lietuvą.

Pasaulio anykštėnų bendrijos parengta 40 nuotraukų paroda, skirta kūrėjo 70-mečiui, visą rugsėjį eksponuojama Koplyčioje-kamerinių menų centre. Paskui ji, kaip ir Variaus tėkmė, įsiliejanti į Šventąją ir nutekanti į Baltiją, nutekės per Lietuvą, reprezentuodama dvi vertybes: Anykščių krašto gamtą ir ją sugebančio parodyti žmogaus talentą.

Pristatydamas anykštėnams šią parodą, Niūronių kaimo sodybos senbuviu jau tapęs R. Rakauskas džiaugėsi savo atradimu. Mat jis pagaliau pastebėjo, jog ilgą laiką tiktai nuotraukų fonu buvęs upelis vertas tapti svarbiausiu objektu jo kadruose.

Tęsdamas pradėtą ciklą, 2012-aisiais R. Rakauskas ketina išleisti fotoalbumą, kuriame stengsis sutalpinti apie 150 gražiausių kadrų iš tų, kurie jam atsivėrė prieš akis, klajojant palei Varių.

Sukakties proga anykštėnų pasveikintas jubiliatas džiaugėsi kolegų iš "Nemuno" redakcijos dovanotais vardiniais Kauno "Žalgirio" krepšininko marškinėliais su 70-uoju numeriu, rašytojo Rimanto Vanago įteiktu plunksnakočiu eilėms rašyti ir muzikine dovana – instrumentinio dueto "Duo Strimaitis", Eglės ir Aido Strimaičių, koncertine programa.

R. Rakausko parodoje - anykštėnai fotomenininkai Alfredas Motiejūnas, Aloyzas Janušis ir rašytojas Rimantas Vanagas.

Parodos įkvėpta, mokytoja Ona BALIUKIENĖ sukūrė ir išplatino eilėraštį:

Skiriu R. Rakausko fotoparodos atidarymui

Anykščių kraštas –
Tik mažas lašelis
Ant Lietuvos saulėtekio
Rausvų aušrų.
Jame ir atsispindi
Visos mūsų spalvos, –
Kaip vėliava žalia –
Gražiai raudona
Geltonu apvadu.
Nubyra, byra rasos
Per pušies šakelę,
Vis prisiglaudžia
Ir prie beržo
Plonų šilko garbinių,
Kai dikto ąžuolo kamienu
Srūva, įsilieja į upelį,
Paliečia žemę
Anykščių,
Tada jau aš pakylu
Ir skrendu paukščiu.

R. Rakauskas ir O. Baliukienė

O parodos lankytojas mokytojas Juozas DANILAVIČIUS savo publicistines įžvalgas išdėstė "viešuoju žodžiu":

Viešas žodis

Gerb. Rakauskas yra iš tos kartos menininkų, kurie jautė, kad "mano gyvenimas sugriautas, dvasia užnuodyta, kad tapau budelio parankinis, pardaviau savo dvasią okupantui ir tarnausiu tiems, kurie kapos Lietuvos kultūros šaknis, perrašys istoriją". Ir begalė žurnalistų paveikslavo Sniečkų ir Gedvilą – Lietuvos nenaudėlius – lyg dangaus angelus. Rakauskas ir nemažai kitų šviesuolių išsiveržė iš purvo ir patraukė į meninę fotografiją. Pinigų visada trūko, o "būk kažin koks menininkas, bet jei neturi kuo sumokėti – nieko nebus". Duonai reikėjo užsidirbti...

Rakauskas mene išliko konservatyvus. Jis rašė: "Pridėk dabar prie "Žydėjimo" ar "Švelnumo" spalvas, ir kas bus? Atvirukai, ir nieko daugiau. Žuvęs reikalas... Spalva fotografijoje žudo psichologizmą. Žinoma, ne visuer ir ne visada. Bet nuotraukose, kur yra žmogus, spalvos būtų tik nereikalinga informacija, užgožianti emociją. Kai tik nuimama spalva, atsiranda kažkoks meninis netikėtumas, kuris sukuria gelmę. Nespalvota fotografija vaizdą kilsteli kažkur aukščiau, ir tas pats pasaulis įgauna visiškai kitokius matmenis". Čia kalbama apie Rakausko klasiką.

Įdomius, kus jaudinančius matmenis matome Koplyčios parodoje. Mes į gamtą skubame atsikratyti bjaurasties, Rakauskas skuba susitikti su ryto rasa, stengiasi pagauti tekančios saulės spindulį. Ir kiekvieno apsilankiusio parodoje vaizduotėje Anykščių gamta graži, ir Rakauskas parodo mus supančios gamtos magiją. Upeliukas, skardis, medis, žiedas mus tiesiog užburia, žvelgia gerumu, šviesumu, ramybe. Tik autoriui gaila – "žavinga akimirka, staiga virstanti praeitimi". Mes, nuėję į tą pačią vietą, pamatysime visai ką kita. Ir dar – geram kadrui reikia talento, kurį mūsų svečias neabejotinai turi. Ačiū už gerumą, žemaitišką didingą paprastumą.

Susitikimas su Jumis mus praturtina meile žiedui, medžiui, ryto šviesai, vakaro ramumui. Nėra Jūsų albumuose ašarų, kraujo, kančios, skurdo ir skausmo – Jūs vaižgantiškas menininkas.

Aš nuo septyniasdešimties sukūriau skaitymo pradžiamokslius "Zylutę", "Genelį", "Liepsnelę" ir "Volungę", Tau linkiu dar ilgai "stebėtis gamta ir pažaidžiant ją fotografuoti".

J. Danilavičius (dešinėje) ir "Nemuno" vyr. redaktorius poetas V. Rudžianskas.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...