Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-02-15   Sunaikintą Lietuvos paveldą Kijeve atkuria ir anykštėnas
 
 

Kijeve gyvenantis ir dirbantis istorikas ir verslininkas Virginijus Strolia tapo Lietuvos didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio antkapinio paminklo Kijevo vienuolyne Pečerskaja Lavra atkūrimo komisijos nariu.

„Siunčiu istorinę nuotrauką iš Lietuvos Respublikos ambasados Kijeve. Iš kairės: Lietuvos Respublikos ambasados įgaliotasis ministras Marius Janukonis, pirmasis Ukrainos Prezidentas Leonidas Kravčiukas, Lietuvos Respublikos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas ir jums žinomas asmuo“, – taip save pristatė istorinę žinią į gimtinę atsiuntęs istoriniais tyrimais ir leidyba Ukrainoje garsėjantis leidyklos „Baltia Druk Ltd.“ vyriausiasis redaktorius V. Strolia.

V. Strolia (dešinėje) su kitais K. Ostrogiškio atminimo įamžinimo komisijos nariais.

Šis ketvertas – tai Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didžiojo etmono (1497-1500 ir 1507-1530) Konstantino Ostrogiškio antkapinio paminklo atkūrimo komisija, užsimojusi atkurti 1941 m. sunaikintą paminklą iki 2015 metų.

Ši idėja buvo suformuota ir komisija susibūrė 2012 m. vasario 2 d., kai Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas susitiko su pirmuoju (1991-1994 m.) Ukrainos Prezidentu Leonidu Kravčiuku. Susitikimo, vykusio Lietuvos ambasadoje Kijeve, metu buvo aptarti Lietuvos ir Ukrainos santykiai ir ambasados vykdomi projektai Ukrainoje. Viena svarbių dvišalio bendradarbiavimo sričių – bendro abiem šalims istorijos paveldo įamžinimas. Tuomet P. Vaitiekūnas ir pasiūlė L. Kravčiukui tapti Lietuvos didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio (1460-1530) atminimo įamžinimo Ukrainoje globėju, šis pasiūlymas buvo priimtas.

L. Kravčiukas asmeniškai domisi K. Ostrogiškio veikla ir rūpinasi jo atminimu, pirmasis Ukrainos Prezidentas, gimęs 1934 m. tuometinėje Lenkijos teritorijoje, yra kilęs iš vietovės netoli K. Ostrogiškio gimtinės Ostrogo.

K. Ostrogiškis yra vienas žymiausių Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės karvedžių, jo vadovaujama kariuomenė laimėjo keletą svarbių XVI a. mūšių, tarp jų – ir Oršos mūšį 1516 m. prieš Maskvos didžiąją kunigaikštystę. Jis yra palaidotas Kijevo Pečerskaja Lavra vienuolyne, bet jo kapas ir didingas antkapinis paminklas buvo sunaikintas 1941 m. lapkričio 3 d., kai karo metu Kijeve buvo sugriautas Uspenijos soboras, išliko tik antkapinio paminklo atvaizdai.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...