Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-05-30   Algirdui Avižieniui skirtas prestižinis apdovanojimas
 
 

Pirmajasis atkurtojo Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, Atkuriamojo Senato narys prof. Algirdas Avižienis apdovanotas vienu prestižiškiausių apdovanojimų pasaulyje – Eckerto-Mauchly prizu, kurį įsteigė Kompiuterinės įrangos asociacija (ACM). 

Algirdas Avižienis Anykščių miesto šventėje.Vytauto Didžiojo universiteto garbės profesoriui A. Avižieniui apdovanojimas, kurį kompiuterių architektai vadina savo „Nobeliu“, bus įteiktas birželio 12 dieną Portlende (JAV). 

Lietuvis mokslininkas taip įvertintas už svarų indėlį į klaidoms atsparių kompiuterių architektūrą ir kompiuterių aritmetiką: jo koncepciniai brėžiniai padėjo sukurti save pasitaisantį kompiuterį STAR (Self Testing And Repairing), kuris buvo pritaikytas NASA erdvėlaiviuose.

Prof. A. Avižienio apibrėžta gedimams atsparios kompiuterijos sąvoka remiasi unikaliomis jo idėjomis apie tai, kaip sukurti save pasitaisančius kompiuterius, kurie eikvotų mažai energijos ir ilgai tarnautų. Tarp kitų jo nuopelnų ACM įvardija mokslininko sukurtas atsargines skaičių sistemas, kurios tapo esmine skaitmeninės aritmetikos dalimi, bei inicijuotas pirmąsias magistro studijas JAV, skirtas kompiuterių algoritmams ir procesoriams.

Eckert-Mauchly apdovanojimą remia kompiuterinės įrangos asociacija ACM ir tarptautinė kompiuterių bendrija IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).

Jis įsteigtas 1979 m., siekiant 5 tūkst. dolerių premija pagerbti įnašus į kompiuterių bei skaitmeninių sistemų architektūrą. Apdovanojimas pavadintas Johno Prespero Eckerto ir Johno Williamo Mauchlio garbei – šie du mokslininkai bendradarbiavo 1947 m. kuriant pirmąjį bendrosios paskirties kompiuterį ENIAC.

Šiemet liepą 80-metį švęsiantis mokslininkas, kurio giminės šaknys giliai įsiskverbusios į Anykščių kraštą, vaikystėje augo Anykščiuose, yra vienas iš Pasaulio anykštėnų bendrijos kūrėjų ir šios Bendrijos Garbės narys. Paskutiniais metais jis atkūrė savo vaikystės namus Anykščiuose ir leidžia juose dalį savo laiko.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...