Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-06-19   Jaunieji anykštėnai vėl švarino Šventąją
 
 

Saulėtą birželio rytą startavo jubiliejinė – jau 10-toji Anykščių regioninio parko direkcijos organizuojama tradicinė vasaros stovykla-akcija "Švarinkime Šventosios upę - 2012".

Linksmai nusiteikusios moksleivių komandos iš A. Vienuolio ir J. Biliūno gimnazijų, Troškūnų K. Inčiūros vidurinės mokyklos bei Anykščių kūno kultūros ir sporto centro nuo Andrioniškio tilto pradėjo 3 dienų kelionę valtimis.

Akcijos dalyviai Šventojoje

Jau dešimtą kartą leidomės išbandyti Šventosios vandens trasą, turėdami aiškų tikslą – praplaukti valtimis Šventąja regioninio parko teritorijoje ir iš upės tėkmės ir užutėkių surinkti susikaupusias šiukšles. Tačiau mūsų laukė ne vien tik darbas, bet ir pramogos, todėl parko darbuotojai turėjo daug rūpesčių, kuo atsakingiau ir išradingiau pasiruošdami šiam žygiui. Bet mes visada galime pasikliauti plaukiančiais mokytojais, kurie yra ne tik ištikimiausi pagalbininkai, bet ir įvairių užsiėmimų iniciatoriai.

Stovykloje vykstantys konkursai, naktiniai žygiai, sportinės, orientacinės varžybos, dainos, tradicinis šokis, žaidimai prie laužo, moksleivių supažindinimas su parko gamtinėmis bei kultūrinėmis vertybėmis, galimybė susirasti naujų draugų, – tai ir vilioja moksleivius į šią stovyklą.

O akcijos dalyvius išlydėję ir sėkmės linkėję Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka bei Andrioniškio seniūnas Saulius Rasalas pasidžiaugė šios akcijos reikalingumu pritraukiant turistų srautus į Anykščių kraštą ir suteikta galimybe moksleiviams aktyviai praleisti vasaros atostogas.

Stovyklautojai žygiui pasiruošę!

Pasiskirstę komandas, susipažinę su saugaus elgesio prie vandens bei pirmosios pagalbos teikimo taisyklėmis, išsidalinome didžiulius šiukšlių maišus bei gumines pirštines ir, apsirengę gelbėjimosi liemenėmis, leidomės žemyn Šventąja...

Dalyviai iškart turėjo ir dvi užduotis: išsiaiškinti, kas yra jų "slaptas draugas" ir surasti "originaliausią šiukšlę" – vaikams tai yra vienas įdomiausių konkursų, beje, labai tinkantis mūsų akcijos tikslui.

Šventosios senvagės ir intakai: Varius, Elmė, Anykšta, Marčiupys, Šlavė, Virinta, Limenė, Susiena – visi jie suteikia upei dar daugiau grožio bei paslaptingumo, kurį pastebėti galima tik plaukiant upe... Bet ilgai grožėtis nebuvo laiko, nes reikėjo priplaukti  prie nulūžusių medžių, kur buvo didžiausios šiukšlių sankaupos – plastikiniai bei stikliniai buteliai, įvairūs maišeliai, skardinės, batai, vaikiški žaislai ir šiaip ilgai nesuyrantys "objektai".

Tik vakare pasiekę stovyklavietę – mūsų nakvynės vietą, puolėme ne tik kurti laužą bei virti vakarienę, bet ir turėjome pasigaminti stovyklos vėliavą. Vieni bėgo ieškoti tvirto koto vėliavai pririšti, kiti užsirašė, kiek šiukšlių maišų šiandien pririnko, o stovyklos budintieji visus rikiavo dar vienam svarbiam reikalui ir skelbė: "Tradicinis stovyklos šokis!".

Taip kuriama stovyklos vėliava

Vėliau – komandų parengti namų darbai – prisistatymai, bet svarbiausios šį vakarą – "Naujokų krikštynos". Naujokai, praėję išbandymų kelią, turėjo duoti priesaiką: pasižadėti kasmet surinkti bent po maišelį šiukšlių Šventosios pakrantėje, jas surūšiuoti,  išmokti puikiai irkluoti valtį, greit pastatyti palapinę, užkurti laužą ir, aišku, – pabučiuoti stovyklos talismaną Irklą.

Nors diena ir buvo sunki, tačiau eiti miegoti visai nesinorėjo, o ir stovyklos dienotvarkėje įrašyta eilutė: "8.00  Karatė" – tapo intriga visiems dalyviams.

Rytą pažadinęs budėtojų švilpuko garsas sukvietė visus į pažintį su karatė. Čia mūsų laukė stovyklos svečias ir rėmėjas karatė klubo "Danas" instruktorius Giedrius Motiejūnas. Mankšta, savigynos ypatumai, vaikščiojimas stiklais, susipažinimas su karatė istorija ir šiaip įdomūs Giedriaus pasakojimai sužavėjo stovyklos dalyvius.

O kur dar orientacinės varžybomis po Anykščių šilelį, kurių metu turėjome įveikti maždaug dešimties kilometrų distanciją, ieškodami miške išslapstytų punktų bei atlikdami užduotis. Sportinės varžybos, tinklinis ir tradicinis jau pamėgtas žaidimas "vėliavos pagrobimas" – nebuvo laiko stovykloje liūdėti. Ir oras pasitaikė saulėtas ir šiltas, todėl išsimaudyti Šventojoje buvo vienas malonumas!

Stovykla – dar vienas savęs išbandymas, jėgų bei ištvermės patikrinimas. Kiekvienas moksleivis kažkuo išsiskyrė, kažkuo sužavėjo. Visi išmoko bendrauti, sukurti laužą, gaminti maistą, pastatyti palapinę ir sutvarkyti stovyklavietę, išmoko irkluoti valtį, įgijo pasitikėjimo savimi ir komandinio darbo patirties. Juk to ir stengiamės mokyti vaikus, aiškinti, kad ne žaidimai namuose prie kompiuterio, o būtent buvimas gamtoje, savo krašto pažinimas, buvimas su bendraamžiais ir yra puikiausios vasaros atostogos.

Pastebėjome, kad šiukšlių šiais metais surinkome gerokai mažiau – galbūt čia prisidėjo pakilęs Šventosios vanduo, o  gal turistų sąmoningumas, bet vis tiek tai labai džiugina.

"Ačiū visiems akcijos "Švarinkim Šventosios upę – 2012" dalyviams, mes visi kartu atlikome labai svarbų darbą", – sakė Anykščių regioninio parko direktorius Kęstutis Šerepka, įteikdamas  padėkos raštus už pagalbą tvarkant regioninio parko teritoriją.

Svarbu, kad ne tik svečiai, atvykę į Anykščių kraštą, lankydami Lietuvos saugomas teritorijas, bet ir mes patys čia jaustumėmės puikiai!

Rasa Rutkauskienė,
Anykščių regioninio parko vyr. ekologė

Nuotraukos iš Anykščių regioninio parko archyvo

 
 
    Atgal...