Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-11-19   Paminklas muziejininkei – biografinė knyga
 
 

Lapkričio 16-osios popietę A. Vienuolio memorialiniame name-muziejuje kelios dešimtys anykštėnų ir svečių dalijosi jausmais, kuriuos sukėlė prieš akis vėl iškilęs buvusios Muziejaus direktorės Teresės MIKELIŪNAITĖS (1928-1984) veidas.

T. Mikeliūnaitės atminimo ženklaiŠiemet A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus paruošė ir išleido rinkinį "Anykščių į nieką nekeisčiau... : Teresės Mikeliūnaitės gyvenimo ir kūrybos pėdsakais". Vidos Zasienės sudarytoje knygoje publikuojamas 1960-1984 m. Muziejaus direktore dirbusios T. Mikeliūnaitės literatūrinis palikimas: padavimai apie Anykščių kraštą (skyrius "Sakmė gyvena tavyje"), straipsniai ("Su tais, kurie kūrė"), poezija ("Laukimo spalvos") laiškų ir dienoraščio fragmentai ("Kam tas mano laikas, jeigu ne žmonėms..."), taip pat atsiminimai apie ją ("Tauresnė ir šviesesnė už mus").

"Tada buvom jauni ir nelabai supratom, kiek jai tai kainavo..." – taip tą popietę sakė biografinio rinkinio sudarytoja muziejininkė V. Zasienė, prisimindama buvusią savo direktorę ir jos patirtus išgyvenimus, rūpinantis Muziejaus plėtra, kultūriniais ir ūkiniais reikalais. Ruošdama šį leidinį, ji prisipažino jautusi didelę atsakomybę kaskart galvoti, kaip Teresei atrodytų vienas ar kitas knygos leidėjų apsisprendimas.

Tačiau popietėje dalyvavusi artimiausia T. Mikeliūnaitės giminaitė, jos brolio žmona panevėžietė bibliotekininkė Stasė Mikeliūnienė patvirtino sudarytojos sprendimų sėkmę: "Norisi šitą knygą atversti, mūvint baltomis pirštinėmis, kad nesuteptum to, kas su saiku, su meile ir pagarba buvo surinkta". Ruošdamasi į Anykščius, S. Mikeliūnienė išvakarėse aplankė Teresės kapą Panevėžio kapinėse ir mintimis pakvietė ją vykti kartu į Anykščius.

Popietės viešnios Milda Telksnytė ir Stasė Mikeliūnienė.

T. Mikeliūnaitės tekstuose "protingu viršininku" įvardintas tuometinis Anykščių valdžios atstovas, o dabar kaunietis verslininkas Juozas Dailydė prisiminė T. Mikeliūnaitės gebėjimus itin stipriais argumentais apginti savo nuomonę. Kai jai teko paremti idėją Niūronyse steigti Arklio muziejų, T. Mikeliūnaitė tiesiog užčiaupė skeptikus pareiškusi, kad muziejus ne kažkokiam arkliui kuriamas, o visų mūsų istorijai.

Popietės dalyviams kalba Juozas Dailydė.

Svėdasiškė mokytoja Aldona Murmienė apibūdino T. Mikeliūnaitę kaip pareigos žmogų, mokėjusį ir kitus mokiusį su meile kiekvieną pareigą atlikti. O anykštėnė mokytoja Sofija Pakalnienė pridūrė: "Šita knyga jūs pastatėt paminklą Teresei Mikeliūnaitei. Jei būtų mano valia – liepčiau Anykščių vaikams būtinai perskaityti šitą knygą, nes ji būtų geriausia patriotizmo mokykla".

Prisiminimais dalijasi mokytoja Aldona Murmienė (antra iš kairės).

Prisiminimus lydėjo T. Mikeliūnaitės bendražygių meniniai gebėjimai: Algirdo Gogelio skaitomos knygos ištraukos ir Violetos Juciuvienės suburto "Valaukio" giesmės ir dainos, kurias kartu su Anykščių moterimis tekdavo dainuoti ir pačiai Teresei.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...