Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-04-24   Nykštys Anykščiuose – tik ten, kur gera ir gražu
 
 

Balandžiui baigiantis Anykščių miesto parko prieigose it pavasario kūdikis gimsta naujas meninis akcentas – Nykštys. Šią Arvydo Štrimaičio akmeninę skulptūrą kaip dovaną miestiečiams ir naujos tradicijos užuomazgą paruošė Anykščių miesto bendruomenių taryba.

Balandžio 26-ąją, penktadienį, 11 val., Nykščio sutiktuves miesto parke rengia mažiausieji ir vyriausieji anykštėnai – tie, kurie daugiausiai laisvo laiko čia ir praleidžia.

Mažoji skulptūra - akmeninis Nykštys - bus dar viena Anykščių miesto parko puošmena.

Kodėl – Nykštys? „Nes niekur nėra taip gera ir gražu, kaip Anykščiuose“, – taip pasakytų žymiausias praėjusio amžiaus Anykščių įvaizdžio kūrėjas rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis. Mat tas daugelyje kraštų atpažįstamas rankos ženklas – aukštyn iškeltas nykštys liudija, kad ši vieta – tiesiog patraukli.

Ir dar Rašytojas pridurtų, kad anykštėnai jau kelis šimtmečius atmintyje saugo legendą apie garsiausią giminę, šiuose kraštuose gyvenusią, – bajorą Nykštį, narsiai gynusį gimtąjį kraštą nuo priešų, savo ir visų sūnų gyvybes už tai paaukojusį.

Užtat ir tos giminės vardas – Nykščiai – miestui pritapęs ir čia pasilikęs: „Anykštos ir Šventosios trikampy, prieš Šventaragio kalną, besikuriantį miestelį Anykščiais pradėjo vadinti“. Taip 1933-aisiais, lygiai prieš 80 metų, legendinę Anykščių kilmę, siedamas ją su bajoro Nykščio gimine, aprašė A. Vienuolis. Toji legenda populiari ir šiandien, o kur gi mūsų Nykštys?

Nuo šio pavasario pirmasis Anykščių Nykštys stovi parke – būtent toje Anykščių vietoje, kuri jau dabar gali nudžiuginti, sušildyti akį tiek miestiečiui, tiek ir miesto svečiui. Jei vėliau atsiras Nykščių ir kitose miesto vietose, kurios sieks išsiskirti jaukumu ar svetingumu, – parko Nykštys nebus vienišas, o keliauti po Anykščius ir surasti visus Nykščius bus maloni pramoga. Jei šis Nykščio atvaizdas taps anykštėnišku geros kokybės ženklu – irgi puiku!

Gali būti, kad Nykštys apaugs ir naujomis legendomis. Gal netrukus ims ir paaiškės, kad kiekvienas jį palietęs, savo rankos šiluma akmenį sušildęs, Anykščius garsinančio kūrybinio įkvėpimo iš žymiųjų anykštėnų kaskart čia pasisemia?..

Tokio skulptūrinio Nykščio idėja pernai gimė Anykščių miesto bendruomenių taryboje, kuri 2012 metais turėjo atlikti jai pavestą misiją – už Vietos bendruomenių savivaldos 2012 m. lėšas, 14 tūkst. 730 litų, sukurti ar įsigyti ką nors vertingo miestui.

Šios lėšos buvo panaudotos keturiems projektams realizuoti: iš naujo buvo suderinti Anykščių bažnyčios vargonai, įsigyta kilnojamoji įgarsinimo įranga viešiesiems renginiams, memorialiniu suoleliu senamiestyje įamžintas garsiausio Anykščių dailininko Rudolfo Baraniko atminimas ir įmonėje „Labradoro inovacijos“ sukurtas pirmasis Anykščiuose skulptūrinis Nykštys.

Tautvydas Kontrimavičius,
Anykščių miesto bendruomenių tarybos pirmininkas

 
 
    Atgal...