Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-04-25   Prof. Osvaldas Janonis pristato Surdegio vienuolyno dokumentų rinkinį
 
 

Kauno anykštėnų draugija išleido draugijos pirmininko pavaduotojo, Pasaulio anykštėnų bendrijos, Anykščių kraštotyros Teresės Mikeliūnaitės draugijos nario, Vilniaus universiteto afilijuotojo prof. Osvaldo JANONIO parengtą dokumentų rinkinį "Surdegio Šv. Dvasios vienuolynas istoriniuose dokumentuose".

Naujoji prof. O. Janonio knyga

Jame skelbiami svarbūs vienuolyno istorijos šaltiniai. Tai: 1636 metų Surdegio dvaro savininkės Anos Staveckajos-Belevičiovos-Gorodenskajos testamentas, kuriuo ji vienuolynui užrašė žemės Surdegyje ir Važdėlėse, Surdegio ir kitų Lietuvos bei Baltarusijos vienuolynų 1718 metų prašymas Rusijos carui Petrui I, karalių Augusto II (1720 m.) ir Augusto III (1735 m.) privilegijos stačiatikių vienuolynams.

Skaitytoją sudomins dokumentai apie Surdegio Šv. Dvasios cerkvės statybą (jai pernai sukako du šimtai metų, dabar joje – katalikų bažnyčia).

Kituose dokumentuose pateikiama informacijos apie 1816 metų potvarkį Ukmergės žemesniajam žemės teismui su Surdegio vienuolynu susirašinėti rusų, o ne lenkų kalba, stačiatikių ir katalikų santykius ir kita.

Rinkinyje pirmą kartą skelbiamas vienuolyno bibliotekos 1848 metų knygų sąrašas. Jis liudija, kad bibliotekoje, be religinių knygų, buvo sveikatos apsaugos, žemės ūkio bei kitos tematikos pasaulietinio turinio knygų. Seniausios užregistruotos knygos datuojamos 1745 metais. Dalį knygų sudarytojas identifikavo. 1910 metų sąrašo perspaudas iš žurnalo liudija, kad į Lietuvos vyskupijos senienų saugyklą Surdegio vienuolynas perdavė dalį savo relikvijų (jas reikėtų surasti).

Knygelė apipavidalinta taip pat, kaip pernai išleistas istorijos ir kraštotyros žinynas "Surdegio Šv. Dvasios  vienuolynas" (taip pat rusų kalba). Šis sumanymas abi (gal ši dar ne paskutinė?) knygas leidžia pavadinti knygų apie seną (įkurtas 1627 metais, nustojo egzistuoti 1917 metais) vienuolyną serija.

"Print easy" spaustuvė tuo pačiu metu 700 egz. tiražu išspausdino ir atviruką "Surdegio Švč. Mergelės Marijos ikona". Tai garsaus dailininko Eduardo Damiulerio graviūros reprodukcija.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...