Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2014-02-02   Anykštėnų knygų derlius: prisiminimų lobynai
 
 

Politinio kalinio prisiminimų rinkinys.Julius Šidagis. Norilsko Golgota. – Kaunas, UAB „Naujasis lankas“, 2013. – 166 p., iliustr.

Lietuvos kariuomenės karininko ir politinio kalinio Juliaus Šidagio (1915–2009) dokumentiniai prisiminimai apie 1941–1947 m. Norilsko lageriuose (Krasnojarsko kraštas, Sibiras, Rusija) praleistus metus.

Iš Pasvalio krašto kilęs jų autorius 1968–1987 m. gyveno ir dirbo Anykščių rajone, buvo Elmininkų bandymų stoties eksperimentinio ūkio vyriausiasis buhalteris. Atsiminimus paruošęs ir išleidęs jo sūnus Mindaugas Šidagis (g. 1954 m.), pristatydamas knygą, rašo, kad „atsiminimai beveik netaisyti, norėjau išsaugoti autoriaus stilių, kalbos tarmiškumą ir savitumą. Tėvelio minimi labai konkretūs žmonės, nurodant jų pavardes, vardus, karinius laipsnius ar pateikiant kitą informaciją. Yra nemažai asmenų, minimų ir iš blogosios pusės. Tai autoriaus asmeninė nuomonė ir jos jau niekas nepakeis“.

Vienos Čiunkių kaimo giminės istorija kaimo fone.Čiunkių versmė : prisiminimai apie Maldaikių šeimos gyvenimą. – Panevėžys, UAB „Reklamos forma“, 2013. – 254 p., iliustr.

Vieno Viešintų seniūnijos kaimo – Čiunkių – istorija, papasakota per vienos giminės gyvenimus.

Šio rinkinio idėjos autorė Vanda Strolaitė-Zinienė (g. 1950 m.) sutelkė pusseseres Baranauskaites – Teresę Baikštienę, Zitą Kapušinskienę ir Zenoną Kalvėnienę ir kartu parengė prisiminimus, aprėpiančius joms artimų žmonių būtį. Įvairiais gyvenimo keliais pasklidusios Antano ir Domicelės Marcinkevičiūtės Maldaikių atžalos savo pavyzdžiu atspindi tipišką Lietuvos šeimų, patyrusių XX a. vidurio skersvėjus, likimą. Matant, kaip išsišakojęs vien tik šios giminės medis, galima įtarti, kad vos 100 egz. tiražu išleista knyga, turtinga giminės nuotraukomis, ilgainiui taps bibliografine retenybe.

Vytauto Valiaugos beletrizuoti prisiminimai.Vytautas Valiauga. Palikti Lietuvoje : pokario vaiko atsiminimai. – Vilnius, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2013. – 116 p.

Knygos pasakojimai nukelia skaitytoją į mažą pokario Lietuvos miestelį Troškūnus, kur, 1944 m. spalį mirus mamai, o po trejų metų sovietiniams okupantams įkalinus Magadano kalėjime tėtį, keturi nepilnamečiai vaikai likosi vienui vieni.

Per savo ir artimųjų išgyvenimus autorius Vytautas Valiauga įtaigiai perteikia nežinios ir netikrumo kupiną pokario metų tikrovę. Autentiški pasakojimai atskleidžia alkaną, nepriteklių ir skriaudų dviejų savarankišką gyvenimą pradėjusių brolių – šešiolikmečio Algio ir šešiamečio Vytauto, knygos autoriaus, – dukart išvengusių Sibiro tremties, gyvenimą. Autorius skurdų gyvenimą to meto provincijoje vaizduoja su švelniu humoru ir be pykčio.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...