Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-01-05   Anykštėnas, sutelkęs Radvilus
 
 

Ties metų sandūra į gimtinę trumpam užsukęs Kijeve (Ukraina) gyvenantis ir dirbantis anykštėnas verslininkas leidėjas Virginijus STROLIA atvežė ir svarbiausią savo 2012-ųjų metų darbą – istorinį albumą „Kunigaikščiai Radvilai“, jo leidyklos „Baltija-Druk“ parengtą ir išleistą ukrainiečių kalba.

Kijeve išleistas istorinis albumas "Kunigaikščiai Radvilai".

Viena turtingiausių ir įtakingiausių Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės giminių, vieninteliai iš didikų turėję Šventosios Romos imperijos kunigaikščių titulą Radvilai maždaug keturis šimtmečius, XV–XVIII amžiais, priklausė valstybės elitui. Valstybės, kurios istoriją šiuo metu dalijasi kelios šalys, tarp jų – Lietuva, Baltarusija ir Ukraina.

Tad ir solidžios apimties istorinį albumą, pristatantį Radvilų giminės atstovų veiklą bei išlikusius jos pėdsakus XXI amžiuje, lyg kartu įrištą trijų knygų rinkinį rengė trijų šalių mokslininkai: Radvilus Ukrainoje tyrė istorijos daktaras Volodimiras Aleksandrovičius, šios giminės ženklus Baltarusijoje surinko Olga Baženova, o lietuviškąją Radvilų liniją iki jos įtakos sumenkimo XIX–XX a. nagrinėjo istorijos daktarės Raimonda Ragauskienė ir Genutė Kirkienė. Albumo rengėjus susiejo prof. Alfredo Bumblausko pratarmė.

Dėkodama visam būriui leidinio rengėjų ir talkininkų, leidykla tarp kitų albumo rengėjų mini ir Lietuvos dailės muziejų bei jo atstovus Vytautą Balčiūną ir Dalią Tarandaitę. Albume įsipynę ir Anykščių krašto motyvai – pirmiausia Radvilų pėdsakai Svėdasuose, valdose, kurios XVII a. pradžioje priklausė LDK Seimo maršalkai, paskui Vilniaus vaivadai Kristupui Radvilai, Svėdasuose ir mirusiam 1640 metais.

Virginijus StroliaPats V. Strolia, apibūdindamas rašytinį paminklą garsiai giminei, kurios neįmanoma pamiršti,  ypač džiaugėsi vienu netikėtu sprendimu, praturtinusiu šią knygą.

Įprasta, kad istorinis leidinys sudaromas iš tekstinės ir ikonografinės medžiagos, o šio albumo neatsiejamoji dalis yra ir garso įrašas. Knyga platinama kartu su kompaktine plokštele, kurioje skamba specialiai šiam leidiniui parengtos trys autentiškos Radvilų klestėjimo laikų giesmės.

Tai – grigališkieji choralai iš 1623 metais Olykos (Voluinės sritis, Ukraina) vienuolyne į vieną knygą surinkto choralų rinkinio. Olyka šiame albume pristatoma kaip pagrindinė Radvilų giminės rezidencija Ukrainoje XVI–XX a.

Olykos vienuolių rankraštis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bibliotekoje buvo rastas dar 1949 m. Tačiau tik ruošiant Radvilų giminės albumą tos giesmės beveik po 400 metų vėl suskambo – muzikologo Jono Vilimo iniciatyva jas gieda Vilniaus universiteto grigališkojo choralo ansamblis „Schola Cantorum Vilnensis“.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...