Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2007-07-29   Anykščiai ir anykštėnai savo šventėje "Meile gimtinei tvirti mes..."
 
 

"Jaučiuosi lyg šaltinio vandeniu nusiprausęs" - šie Kauno anykštėno architekto Jono Lukšės ištarti žodžiai trumpai ir aiškiai apibūdina Anykščių miesto šventės dalyvio jausmus.

Penktasis pasaulio anykštėnų suvažiavimas ir visa jį apsupusi miesto šventės programa - jau tik atminties dalis. 

Pažvelkite į šventės dalyvių veidus - gal šie vaizdai leis patirti tai, kuo gyveno mūsų miestas paskutinį liepos savaitgalį, o detalių mozaika leis atkurti vasariško ir žaismingo savaitgalio atmosferą, kurioje viskas buvo šalia - ir rimtieji, ir linksmieji akcentai.  

Anykščių vėliavą pirmą kartą miesto šventės proga pakėlė meras Sigutis Obelevičius ir Anykščius garsinantis plaukikas Giedrius Titenis, Pasaulio anykštėnų bendrijos vėliavą - Bendrijos pirmininkas Antanas Tyla ir Vilniaus bei Kauno sambūrių vadovai Rita Virbalienė ir Valerijonas Senvaitis.

Vilniaus anykštėnai gimtinėje prisistatė raštu... 

... o Kauno anykštėnų veiklą ir poilsį šventės dienomis lydėjo šio sambūrio vėliava. 

JAV anykštėnams šventėje atstovavusi Ona Rušėnienė vietoj kitokių ženklų ir simbolių turėjo tai, kas amerikiečiams įprasta, - šypseną. Už ištikimybę gimtinei 13-ą kartą į Anykščius iš Čikagos atvykstančiai viešniai suvažiavime buvo įteiktas Pasaulio anykštėnų bendrijos medalis. 

Šventės svečiams šįkart netrūko įvairių darbų. Vilniaus anykštėnui Automobilių kelių direkcijos generaliniam direktoriui Virgaudui Puodžiukui teko padėti merui S.Obelevičiui sukarpyti juostą, kad  po rekonstrukcijos pagaliau būtų atidarytas vyskupo Antano Baranausko tiltas...  

... Anykščių dekanui kanauninkui Stanislovui Krumpliauskui teko pirmajam išbandyti tilto tvirtumą ir pakartoti prieš 75 metus Anykščiuose dirbusio klebono Juozapo Norvilos atliktą misiją - pašventinti tilto vardą liudijančius ženklus.

Anykščių rajono politikams ir Pasaulio anykštėnų bendrijos valdybai teko pabūti liudininkais - jų akivaizdoje Bendrijos pirmininkas A. Tyla ir Anykščių meras S. Obelevičius pasirašė bendradarbiavimo sutartį ir pasidalijo darbus ateinantiems trejiems metams. Ši misija buvo atlikta ypatingoje istorinėje vietoje - senajame, jau kiek metų nebeveikiančiame Anykščių restorane "Puntukas", kur buvo surengta anykštėnų dailininkų kūrybos paroda.

Sunkiausias darbas, kliuvęs šventės svečiams, - pasodinti atminimo ąžuoliukus miesto parke.  Tiesa, miškininkai duobes jiems jau buvo iškasę, tačiau atsakomybės našta išliko. Mat prieš trejus metus parke buvo pasodinti keturi ąžuoliukai, tačiau vienas po to nunyko, tad šįmet teko sodinti ne tik penkis - penktojo suvažiavimo garbei, bet ir šeštąjį kaip skolą praeičiai.

Po atsakingos misijos Pasaulio anykštėnų ąžuolyne - dailininko iš Vokietijos Broniaus Pajarsko ir Bendrijos pirmininko profesoriaus Antano Tylos poilsio minutė, rymant su tuo instrumentu, kuriuo ir darbuotasi.

Anykščiuose, dailininkų parodoje, susitikę debeikiečiai kariškis Jonas Andriškevičius ir pedagogė Aldona Daugilytė žvalgėsi ne į dailės kūrinius, bet verčiau dalijosi prisiminimais... 

... tik verslininkas Vladislavas Preidys (dešinėje) aiškinosi, kaip keramikui Juozui Adomoniui pavyko pagaminti iš molio tokią vamzdžių konstrukciją, kuri jam pasirodė lyg būtų geležinė.

Nemažai šventės dalyvių pripažino: vis dėlto sunkiausia užduotis teko Anykščių žentui Europos Parlamento nariui Vytautui Landsbergiui: penkias su puse valandos be pertraukos jis kovėsi su 13 varžovų prie šachmatų lentų ir, laimėjęs šešias partijas, tapo simultano nugalėtoju. Politiką įveikė vien tik du tituluoti šachmatininkai iš Utenos ir vienintelis anykštėnas Artūras Šajevičius.

Miesto šventėje daug kartų minėtas bene žymiausio XX amžiaus anykštėno rašytojo Antano Vienuolio vardas: ir prisimenant jo gimimo bei mirties metines, ir skaitant kūrybą, ir net rengiant peticiją šalies švietimo institucijoms su raginimais grąžinti A. Vienuolį į bendrojo lavinimo mokyklas.

Šių dienų klasiku pagarbiai tituluojamas Rimantas Vanagas šventės dienomis tapo skaitomiausiu autoriumi, nes iškart pristatė dvi knygas: dokumentinę prozą "Žali žydų plaukai" ir jo sudarytą fotografijų bei miniatiūrų albumą "Puokštė Anykščiams". 

Kitas anykštėnas rašytojas Antanas Drilinga šventėje tik ilsėjosi ir apie knygas negalvojo, todėl jam labiausiai parūpo anykštietiškas medus...

... kurį gyrė ir siūlė tikras, ne koks persirengėlis bitininkas - pats Jonas Juodelis. 

Anykščiai ne tik medumi, bet ir vašku kvepėjo, nes čia pat iš išsuktų senų korių liekanų buvo liejamos kvapnios žvakės.

Anykščių senamiestyje veikusiame jomarke buvo galima nusipirkti bandelių ir riestainių, o pardavėjos šypseną pasiimti ir nemokamai. 

Seimo nariui Vytautui Galvonui (kairėje) ne bandelės rūpėjo: sutikęs miesto burmistrą (juo šįkart buvo paskirtas Vytautas Germanavičius) politikas iškart klausinėjo, kur įrengtas Anykščių viešnamis, nes tokios iškabos senamiestyje neaptiko.

Bankininku save paskyręs Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas vertėsi nešvariu verslu: mainė netikrus pinigus į tikrus ir visiems aiškino, kad Vorutos pilį galima pastatyti tik už tikrus litus. Ir dar šis bankininkas nesėkmingai mėgino apgauti mažuosius jomarko dalyvius: už XXI amžiaus pradžioje nupintus krepšius mėgino įsiūlyti tik prieš 80 metų galiojusių litų. 

Tvarką Anykščiuose žadėjęs palaikyti policijos pareigūnas, gavęs žydo kyšį, akis užmerkė ir vien tik guodėsi, kad daboklė ir taip jau pilna...

... arba slapstėsi po šuns Amsio kauke ir verčiau linksmino Anykščių merą ir jo žmoną. 

Tikriems policijos šunims tvarka mieste irgi nerūpėjo - jie vos spėjo rinkti policininkų pamestus bananus. 

Vienintelis pašto viršininkas, itin panašus į Algirdą Gogelį, nesitraukė iš savo darbo vietos, pardavinėjo istorinius atvirukus ir garantavo, kad visos siuntos pasieks adresatus - jei ne iškart, tai rytoj - tikrai.

Anykščius šventės dienomis apėmusiai persirengimo manijai neatsispyrė ir Vilniaus anykštėnė aktorė Dalia Michelevičiūtė - persirengė Barboros Radvilaitės drabužiais ir asistavo Žygimanto Augusto aistras išgyvenusiam Andriui Bialobžeskiui.  

Visas šventės dienas Anykščiuose siautėjo padegėjai, naikindami viską, kas tik gražesnio buvo surišta, nupinta, sukalta ar suręsta. Taip sudegė šiaudinės Vorutos runos istorinio spektaklio metu ant Šeimyniškėlių piliakalnio... 

... susikūreno net ir Šventosios upės vagoje Anykščių miškininkų saugiai sukrautos malkų rietuvės... 

Kaltę dėl gaisrų prisiėmę Livonijos ordino riteriai buvo ramūs - nors jų žygius stebėjo keli tūkstančiai anykštėnų, plikomis rankomis su kalavijuočiais kautis niekas nesiryžo.

Tokią suirutę Anykščiuose stebėjusiems Seimo nariui V. Galvonui ir merui S. Obelevičiui neliko nieko kito, kaip prisipūsti oro balioną ir sprukti...

Tiesa, tai pavyko tik savivaldybės vadovui, nes paskutinę akimirką Seimo nario vietą krepšyje užėmė mero patarėjas Virgilijus Aloyzas Milaknis, palikęs V. Galvoną ant žemės Anykščiuose tvarkos daryti. Daugiausia balsų rinkimuose į naują Pasaulio anykštėnų bendrijos valdybą gavęs politikas šių pareigų nesikratė ir skrydžiui iš Anykščių nesiveržė.  

TK nuotraukos

 
 
    Atgal...