Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2020-12-09   Pro memoria. Mokslininkas ir kraštotyrininkas Osvaldas Janonis
 
 

2020 m. gruodžio 8-ąją, eidamas 73-uosius metus, Kaune mirė mokslininkas bibliografas ir žymus Anykščių krašto tyrėjas prof. Osvaldas JANONIS (1948–2020).

A+A Osvaldas Janonis

Anykščių kultūros bendruomenė prarado ne tik vieną iš ryškiausių savo asmenybių, bet ir naujų sumanymų įkvėpėją, dažniausiai iš anksto nė nenuspėjamų idėjų šaltinį.

Paskutinį kartą, kai matėme jį, pasipuošusį ir pasitempusį, viešumoje, buvo praėjusios vasaros Anykščių miesto šventės šurmulys. Tuo metu, jau akivaizdžiai ligos nualintas, jis iš Anykščių rajono mero rankų atsiėmė paskutinį jam skirtą apdovanojimą – Anykščių rajono Garbės piliečio ženklą. Įvertinimą, jam skirtą dar 2019-aisiais, bet visus metus vėlavusį, nes profesorius vis bandė ištrūkti iš ligos gniaužtų, kad Anykščiuose pasirodytų kiek tik galima žvalesnis.

Osvaldas Janonis buvo viena iš retų Anykščių krašto asmenybių, kurią galėtų savintis ir ja didžiuotis net kelios mūsų krašto vietovės. Pagal kilmę ir gimtinę jis buvo svėdasiškis, iš Netikiškių, paauglystę praleidęs Andrioniškyje. Paskui jis užaugo Surdegyje ir vėliau visą gyvenimą būtent šiai vietovei jautė nesugrąžinamą gyvenimo skolą, kurią atidavinėjo, kaip tik įmanydamas. Na, ar dar yra kitas tokio dydžio bažnytkaimis Lietuvoje, kuris turėtų savo enciklopediją?.. Pagaliau – Troškūnai, mokyklinės jaunystės miestelis, ir Anykščiai kaip kraštą vienijantis miestas, skatinęs daryti ryžtingus gyvenimo sprendimus.

Mokslininkas, sulaukęs brandos profesinėje bibliografijos srityje ir ryžtingai pasukęs į kraštotyrą. O tiksliau – savo mokslines žinias, kruopštumą ir atkaklumą atsinešęs į gimtinės tyrimų sritį. Per paskutinį savo gyvenimo dešimtmetį, pasitraukęs iš pelningos mokslinės ir pedagoginės veiklos, O. Janonis tapo labiausiai kvalifikuotu Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos nariu, neginčijamu moksliniu autoritetu, ir savo laiką paskyrė vien tik darbams be atlygio. Jo iniciatyvų dėka buvo realizuoti svarbiausi draugijos sumanymai, sutelkę anykštėnus kraštotyrininkus bendriems išliekamosios svarbos darbams: kvalifikaciją ugdantiems sambūriams, švietėjiškosioms parodoms, metodiniams ir enciklopediniams leidiniams.

Šalia jo paliktų darbų (vien tik parankinių knygų serija dar dešimtmečius tarnaus kaip kiekvieno Anykščių krašto tyrėjo kasdieninė darbo priemonė) mūsų atmintyje išliks prof. Osvaldo Janonio asmenybės ženklai: susikaupimas, ruošiantis kam nors apsispręsti, ryžtas, ginant asmeninę poziciją, bei kuklus santūrumas, stengiantis savimi neužgožti tų žinių, kurias rinkti ir skleisti matė didžiausią prasmę.

Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos vardu –
valdybos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto palydimasis žodis kolegai Osvaldui Janoniui

 
 
    Atgal...