Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2023-01-09   Pro memoria. Kultūros žmogus Žilvinas Pranas Smalskas
 
 

2023 m. sausio 8 d., eidamas 62-uosius metus, Anykščiuose mirė meno kūrėjas ir kultūros organizatorius Žilvinas Pranas SMALSKAS (1961–2023).

A+A Žilvinas Pranas Smalskas

Žilvino prigimtyje tilpo tiek daug visko, kad norint pristatyti tik jo veiklas, reikėtų įtempti atmintį. Verslininkas, inžinierius, architektas, skulptorius, poetas, aktorius, šokėjas, projektų vadovas, visuomenės veikėjas, kultūrinio turizmo pradininkas, renginių organizatorius, ūkininkas… Gal ir tai dar ne pabaiga. Bet viskas tėra detalės, nes pagrindinė Žilvino gyvenimo esmė – jis buvo labai svarbus ŽMOGUS šimtams o gal net tūkstančiams jį pažinojusių.

Viešąjį Žilvino gyvenimą lydėjo  įvairiausi epitetai – maištinga siela, provokatorius, scenos chuliganas, keistuolis ir taip toliau... Tai niekai, nes tik jį pažinoję gali papasakoti šimtus istorijų, kurios atskleistų beribės Žilvino sielos gelmes. Kiekvienas tas patyrimas skirtingas, asmeniškas, bet kiekvienas patvirtins, kad Žilvinas buvo patikimas draugas, subtilus ir išmintingas pašnekovas, kolektyvų siela, originaliausių idėjų sumanytojas, žodžių ekvilibristas, gamtos mylėtojas, kūrėjas.  Priartėjęs prie kažko,  Žilvinas lyg prisijaukindavo, visam laikui apgobdavo tai meile ir rūpesčiu. Ar žmogų, ar augintinį, ar naują eilėračių knygą, dainą, vaidmenį teatre, vietą prie ežero, įprastą staliuką kavinėje.

Paskutiniais metais Žilvinas su tokia energija pats save nardino į veiklas ir darbus, kad artimiau pažįstantys neretai iš jo lūpų išgirsdavo ir pranašiškus žodžius – taip širdis gali sustoti…

Kaip staiga nutrūko Žilvino kelias, taip mes netikėtai suvokėme, koks svarbus mūsų pačių gyvenime buvo šitas žmogus. Prieš kiek daugiau nei metus Žilvinas savo socialinėje paskyroje ištrynė visas informacijas apie baigtus mokslus ar darbovietes ir užrašė du žodžius – dirbu sau. Dalindamas save žmonėms,  įvairiausioms visuomeninėms veikloms, menkai arba visai neapmokamiems kūrybiniams projektams, šiuo užrašu Žilvinas tarytum nusakė laisvo ir laimingo gyvenimo formulę.  Ar ne dovana mums?

Ilsėkis, Žilvinai. Vaidenkis mums teatro vaidmenimis, plėšikų užpuolimais, bajorais nykščiais, eilėmis, balvonais, šiaudinėmis skulptūromis, dainomis, galerijų darbais... Kuo tik nori  – tu  laisvas rinktis, nes  mūsų atmintyje būsi amžinai gyvas.

Anykščių kultūros centro teatras

R. I. P.

Užmesk meškerę į viršų,
Pasigauk dangaus žuvies,
Žemę palaikyk tarp pirštų,
Putlią krūtį pilnaties.

Iki soties pabraidysi
Dar po jūrą debesų,
Tu tikriausiai užrašysi –
Ir danguj visai šviesu.

Tik pasimetė plaktukas
Ir tenai nėra vinių
O razbaininkams neskyla - 
Vis pritrūksta šovinių... 

Kas tylėta – išmylėta,
Kaip galiu – taip gyvenu...
Išneša naktis poetą
Kaip saujelę pelenų...

Linas Bitvinskas

 
 
    Atgal...