Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2025-03-04   Filosofas Adas Diržys: „Kaifuoju nuo metodologijos“
 
 

Anykščiuose nėra daug vyresnės kartos anykštėnų, kurie pažinotų jauną mokslininką Adą Diržį. Kultūringą, liekną, juodai apsirengusį jaunuolį pastebi dažnas Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos lankytojas. Viešojoje bibliotekoje filosofas praleidžia pakankamai daug laiko.

Filosofas Adas Diržys.

Šios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo ir informacijos skyriaus Skaitykloje jį buvo galima sutikti prieš apsiginant mokslų daktaro laipsnį. Kai disertacija buvo apginta, mokslų daktarą Adą nusprendžiau pakalbinti apie jį dominančius ezoterizmo reiškinius (okultizmą, magiją, alchemiją, astrologiją ir t. t.) bei šių reiškinių mokslinius tyrimus.

Anykštėnas filosofas A. Diržys, kurio tyrimų sritis – ezoterizmas, gruodžio 6 dieną Vytauto Didžiojo universitete (VDU) apsigynė disertaciją tema „The Problem of the Transcendental as a Qualificational Function: F. H. Bradley, Iain Hamilton Grant, and Ray Brassier“ („Transcendentalumo problema kaip kvalifikacinė funkcija: F. H. Brandley-is, Iainas Hamiltonas Grantas ir Ray-us Brassieras“). A. Diržiui buvo suteiktas filosofijos mokslų daktaro vardas. Filosofo mokslinio darbo vadovas – prof. dr. Gintautas Mažeikis. Jaunojo mokslininko disertacija yra skirta šiuolaikinių realizmų problematikai tirti.

A. Diržys yra VDU Humanitarinių mokslų fakulteto dėstytojas ir bakalauro darbų vadovas. Nuo 2020 metų studentams jis dėsto kursus: „Šiuolaikiniai realizmai“, „Didieji mąstytojai: gamtos filosofijos ir būties teorijų idėjos“. Taip pat yra Vytauto Kavolio transdisciplininių tyrimų instituto ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslo darbuotojas.

Ado vaikystė prabėgo Panevėžyje. Ten jis pradėjo eiti į mokyklą, ten jis lankė Panevėžio muzikos mokyklą. Būsimas filosofas augo meniškoje ir kultūringoje aplinkoje. Jo giminaičiai iš mamos pusės gabūs muzikai, o giminėje iš tėčio pusės yra nemažai baigusių dailės mokslus.

Nuo mažų dienų būsimas filosofas girdėjo močiutės – politinės kalinės – pasakojimus apie sovietmečiu naikinamą lietuvių tautą. Mergina už tai, kad teikė pagalbą partizanams, su savo tėčiu, Ado proseneliu, buvo ištremta į Sibirą. Kai Adui suėjo trylika metų, jo tėvai su abiem sūnumis (Adas turi jaunesnį brolį Gvidą) atsikėlė gyventi į Anykščių kraštą ir paveldėtoje žemėje prie Rubikių ežero ėmėsi kaimo turizmo verslo.

Plačiau – Birutės Venteraitienės pasakojime...

 
 
    Atgal...