Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2025-03-24   Pirmąkart – jungtinis Anykščių kraštotyrininkų ir tautodailininkų sambūris
 
 

2025 m. kovo 22 d. Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre įvyko ypatingas renginys – pirmą kartą surengtas jungtinis kraštotyrininkų ir tautodailininkų sambūris bei knygos „Anykščių tautodailininkai. Biobibliografinis žodynas“ (2024 m.) sutiktuvės.

Šis renginys sujungė dvi kultūros sritis – kraštotyrą ir tautodailę – į bendrą dialogą, kviesdamas visus dalyvius draugauti, bendrauti ir bendradarbiauti. Anykščių koplyčia  tapo simboline vieta, kur susijungia žmonės: 2012 m. čia įvyko pirmasis kraštotyrininkų sambūris, čia įprasta tautodailininkų metinių parodų vieta, o šiemet šioje erdvėje pirmą kartą simboliškai susitiko ir dvi bendruomenės. Įdomu, kad po sambūrio Koplyčia ir vėl tapo sujungiančia vieta – šįkart ne tik idėjomis, bet ir meilės saitais, mat po renginio vyko ir tuoktuvės.

Sambūrio dalyviai Koplyčioje.

Knygą „Anykščių tautodailininkai. Biobibliografinis žodynas“ pristatė jos redaktorius ir vienas iš sudarytojų Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos valdybos pirmininkas Tautvydas Kontrimavičius, priminęs ir jos ištakas – dvitomį leidinį  „Anykščių  kraštotyrininkai“. T. Kontrimavičius apie kraštotyrininkų leidinius kalbėjo: „Du iš jų skirti Anykščių kraštotyrininkams ir jų veiklai pristatyti, trečiasis – tautodailininkams. Už visų šių leidinių stovėtų vienas žmogus. Tas žmogus, kuris šios knygos nesulaukė, profesorius Osvaldas Janonis (1948–2020). Salėje bent du trečdaliai tikrai jį prisimena. Tai Anykščių rajono Garbės pilietis, prieš penkerius metus išėjęs į Amžinybę, bet palikęs įpareigojimą tęsti tai, kas buvo ir jo sumanyta“.

Draugijos valdybos pirmininkas pasakojo, kad profesorius O. Janonis sukūrė koncepciją knygai „Anykščių  tautodailininkai“. Profesoriaus sumanymą įgyvendino  – solidų leidinį parengė ir išleido komanda: kraštotyrininkės bibliotekininkės Audronė Berezauskienė ir Ligita Matulienė bei jis pats, muziejininkas T. Kontrimavičius.  Knygos viršelį sukūrė dailininkė Violeta Matelienė. Knygos „Anykščių tautodailininkai. Biobibliografinis žodynas“ mokslinis konsultantas – kraštietis biomedicinos mokslų  daktaras Bronius Šablevičius.

Knygos sudarytojus sveikino ir atminimo dovanėles įteikė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis su patarėja Rūta Neniškiene. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkė Skaidrė Račkaitytė irgi gėlių žiedais dėkojo kraštotyrininkams, išleidusiems knygą.

Tęsdamas savo kalbą, T. Kontrimavičius ne tik pasidžiaugė išleistu solidžiu leidiniu, skirtu Anykščių tautodailininkams, bet ir apžvelgė praėjusių metų anykštėnų kraštotyrininkų darbus, pabrėždamas, kaip yra svarbu fiksuoti ir išsaugoti krašto kūrėjų istorijas. Draugijos valdybos pirmininkas kalbėjo, kad paskutinių trejų metų kraštotyrininkų nuveiktus darbus atspindi paroda „Naujausi anykštėnų kraštotyrininkų leidiniai“. Apžvelgdamas išleistus leidinius, T. Kontrimavičius didesnį dėmesį skyrė knygai „Mičionys“, kurią parengė istorijos mokytojas kraštotyrininkas Gintaras Ražanskas.

„Už visuomeniškai aktualią publicistiką, ugdančią tautiškumą ir dvasines vertybes šiemet G. Ražanskui skirtas Lietuvos Respublikos Seimo įsteigtas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai“, – sakė Draugijos valdybos pirmininkas. Valstybinio apdovanojimo nusipelniusiam anykštėnui G. Ražanskui gėlių įteikė A. Berezauskienė.

S. Račkaitytė ir T. Kontrimavičius.Anykščių tautodailininkų metinės parodos organizatorė S. Račkaitytė pristatė parodą ir aptarė tautodailininkų naujausius darbus. Lietuvos tautodailininkų sąjungos Anykščių skyriaus pirmininkė pasakojo, kad šiemet parodoje, tęsiančioje prieš 60 metų Anykščiuose pradėtą tokių metinių parodų tradiciją, eksponuojama per du šimtus 36 autorių kūrinių. „Šiemet tautodailininkų gretas papildė Kazys ir  Ligita Morkūnai, Petras Jucius ir Rasa Černiauskaitė“, – sakė S. Račkaitytė.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos pirmininkė Audronė Virbalienė papildė šias įžvalgas, išskirdama anykštėnų tautodailės tradicijų gyvybingumą ir originalumą. Panevėžio krašto tautodailininkų vadovė S. Račkaitytei įteikė naujausius leidinio „Tautodailės metraštis“ numerius bei padėkos raštą. Tokiais padėkos raštais už dalyvavimą pernai vykusioje Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Kad girai žaliuotų“ tautodailės parodoje buvo apdovanoti tautodailininkai Vladas Juodgalvis, Andrius Rozanovas, Ligita Morkūnienė, Virgilijus Milaknis, Rasa Černiauskaitė bei Valentas Survila.

Kraštotyros ateities perspektyvas pristatė Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narė dr. Jolanta Zabulytė.  Menotyrininkė išsakė mintis apie jaunimo įtraukimą į kraštotyros veiklą. Ji pabrėžė, jog būtina ieškoti naujų būdų, kaip sudominti jaunuosius anykštėnus savo krašto istorija. J. Zabulytė siūlė kultūros centrams, viešosioms bibliotekoms ir muziejams apjungti jėgas ir kurti tautinę mokyklėlę jaunoms šeimoms. Mokyklėlėje būtų skaitomos paskaitos apie Lietuvos kultūrą, tautodailę, teorija būtų jungiama su praktika. J. Zabulytė taip pat siūlė organizuoti jaunimui protmūšius, pažintines temines ekskursijas bei ekskursijas po mūsų krašto dvarus.

Sveikinimo žodį renginio dalyviams tarė alpinistas, kraštotyrininkas Vladas Vitkauskas. Jis pasidžiaugė dviejų draugijų nuveiktais darbais ir kraštotyrininkams kaip galimos veiklos pavyzdį padovanojo leidinį „Rasupis“, kurį leidžia Raseinių viešoji biblioteka.

Anykštėnus taip pat sveikino Rokiškio tautodailininkų asociacijos vadovė Birutė Dapkienė.

Renginio atmosferą papildė muzikos garsai – muzikinę programą renginio dalyviams dovanojo žurnalisto ir fotografo Jono Junevičiaus anūkės Jonė ir Gilė Juknevičiūtės. Mergaičių pianinu atlikti kūriniai įnešė šilumos ir džiaugsmo į  jaukų kultūrinį dviejų draugijų sambūrį.

Sambūrio organizatoriai T. Kontrimavičius ir A. Berezauskienė su jaunosiomis pianistėmis Gile ir Jone Juknevičiūtėmis bei Vilniaus anykštėne Regina Smetonaite.

Jungtiniame kraštotyrininkų ir tautodailininkų sambūryje dalyvavo Lietuvos kraštotyrininkų draugijos valdybos narys Arvydas Ščiukaitis, atsargos pulkininkas, kraštotyrininkas Gediminas Grina, leidyklos „Petro ofsetas“ vadybininkė Regina Smetonaitė bei kiti garbūs svečiai. Gamtininkas dr. B. Šablevičius su dovanoti paruoštų knygų glėbiu į renginį Anykščių koplyčioje iš Ignalinos atvyko su taksi, nes jokio kito transporto nebuvo. Į sambūrį  atvyko gausus būrys anykštėnų kraštotyrininkų iš Panevėžio, Vilniaus ir kitų miestų.

SAmbūrio organizatoriai ir dalyviai tautodailės parodoje.

Renginio dalyviai neskubėjo skirstytis – apžiūrėjo anykštėnų tautodailininkų darbų bei kraštotyrininkų naujausių leidinių parodas, diskutavo, bendravo prie arbatos puodelio ir aptarė ateities planus.

Audronė BEREZAUSKIENĖ, Birutė VENTERAITIENĖ
Tautvilio UŽOS ir Jono JUNEVIČIAUS nuotraukos

 
 
    Atgal...