Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2025-06-08   Butėnų karvių rapsodija
 
 

Taip jau atsitiko, kad mūsų vis modernėjančiame, multikultūriškai susiliejančiame pasaulyje daugybė žmonių tiki horoskopais, ieško egzotiškų įdomybių, jiems nebepakanka, kad kiekvieni metai yra Viešpaties metai, jiems labai smagu žinoti, po kokio gyvūno ženklu jie gimę, po kokiu žvaigždynu vyksta didieji gyvenimo virsmai, ir kokiu simboliu paženklinti vieni ar kiti metai. Tigro, drakono, o kartais ir kinų kalendoriuose pažymėti raudonojo jaučio metai, kuriems išpuolus suvenyrinius jautukus dovanoja, jų paveikslėlius siuntinėja, jaučio stiprybės bei karviško produktyvumo linki.

Taip įprastos ir mielos žalosios. R. Guobio nuotrauka.

Lietuvos sodžiuose dar iki pat praėjusio amžiaus vidurio gyvavo paprotys po žiemos į lankas išgenamas karves apsmilkyti šventomis žolelėmis, Sekminių šventėje joms piemenys nupindavo vainikus, o šeimininkės tuos smagius tarnus apdovanodavo sūriu ir kitais sodietiškais gardėsiais.

Mikalojus Katkus savo „Balanos gadynėje“ aprašo pavasarišką piemenų paprotį kepti piemenišką kiaušinienę – Pautienę. Dėl jos pereidavo per visą kaimą ir kiekvienoje troboje iš šeimininkės išprašydavo, kiek tik įmanoma, kiaušinių, lašinių ir kitokių gardėsių.

Dar būsimas vyskupas Antanas Baranauskas, besidomėdamas senomis tradicijomis, aprašė papročius, kuomet Sekminėse piemenys, bernai ruošdavo sambarius – pasilinksminimus su šokiais, kiaušinienės kepimu ir saikingu pasivaišinimu medumi pagardinta degtine.

Plačiau – Raimondo Guobio pasakojime...

 
 
    Atgal...