Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-07-24   Pro memoria. Žurnalistas Klemensas Kairiūkštis
 
 

2006 m. birželio 19-ąją mirė anykštėnas žurnalistas, buvęs Anykščių rajono laikraščio “Kolektyvinis darbas” redaktoriaus pavaduotojas ir “Anykštos” bendradarbis Klemensas KAIRIŪKŠTIS (1923-2006).

Buvęs Antrojo pasaulinio karo veteranas, kovojęs tarp kitų lietuvių 16-ojoje divizijoje ir ten sužeistas, Klemensas nesukaupė pykčio ir neįgijo išdidumo. Jis neprarado jaunatviško optimizmo, geraširdiškumo ir sugebėjimo suprasti kitą žmogų iki gilios senatvės.

Nuo 1950 metų K. Kairiūkštis pradėjo rašyti "Kolektyviniam darbui". Jau dirbdamas žurnalistinį darbą, jis neakivaizdžiai įgijo agronomo specialybę Lietuvos žemės ūkio akademijoje, todėl kaimas, jo problemos ir džiaugsmai, dešimtmečiams tapo jo žurnalistinės kūrybos sritimi.

Jaunesnės kartos žurnalistus visuomet žavėjo Klemenso sugebėjimas bendrauti: be pykčio, be apsimestinės skubos, be pataikavimo. Jo tikėjimas, kad nėra to blogo, kas gerai nesibaigtų, buvo užkrečiantis. Jo kūrybinis braižas – švelni ironija, leidžianti atskleisti gerųjų ir blogųjų savybių vientisumą, – sužavinti ir pamokanti.

Sąmojingumo viršūnę Klemensas pasiekdavo, turėdamas progos papasakoti apie savo mėgstamiausią laisvalaikio užsiėmimą – medžioklę. Būdamas tarp draugų gamtoje, patyręs žurnalistas ne tik pats garsėjo kaip įdomus pašnekovas, bet ir mokėjo klausytis, paskatinti kitus išsikalbėti, todėl visada žinojo daugiau ir tiksliau apie tai, ką vėliau rašydavo.

Pagal sovietmečiu užimamas pareigas ilgą laiką vadovavęs žurnalistų partinei organizacijai, K. Kairiūkštis ir vėliau išliko kairiųjų pažiūrų žmogus. Senatvėje, būdamas vyriausias amžiumi “Anykštos” bendradarbis, jis pasišaipydavo iš tuščiagarbių politikos naujokų, su kandžia ironija aprašė pirminės privatizacijos metu lobusius plėšrius gobšuolius.

Paskutinį gyvenimo dešimtmetį Klemensą varginusios sunkios ligos naštą su juo kasdien dalijosi jo žmona Rožė. Negalios įkalintas savo kambaryje, Klemensas kantriai leido savo senatvę, stengdamasis kuo mažiau rūpesčių sukelti artimiesiems.

Anykščių krašto žentą Klemensą Kairiūkštį priglaudė naujųjų Anykščių miesto kapinių žemė.

Jono Junevičiaus ("Anykšta") nuotrauka

 
 
    Atgal...