Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-12-13   Anykštėnė Loreta Stonienė – biomedicinos mokslų daktarė
 
 

Pasaulio anykštėnų bendrija sveikina Vilniaus anykštėnę, Lietuvos AIDS centro Švietimo skyriaus vedėją Loretą Stonienę, kuriai suteiktas biomedicinos mokslų daktarės mokslinis laipsnis.

Anykščių A. Vienuolio vidurinės mokyklos 1983-ųjų metų laidos atstovė iki šiol turėjo universitetinį biologės išsilavinimą. Dabar L. Stonienė Vilniaus universitete parengė ir lapkričio 14 d. apsigynė daktaro disertaciją tema "ŽIV užsikrėtusių nuteistųjų vidinė darna, streso įveika ir gyvenimo kokybė".

Šio darbo mokslinis vadovas buvo Vilniaus universiteto docentas dr. Romualdas Gurevičius. Disertacijos gynimo tarybai vadovavo Vilniaus universiteto Onkologijos instituto profesorė habil. dr. Liudvika Laima Griciūtė, oficialieji oponentai – Vilniaus universiteto profesorius habil. dr. Algirdas Juozulynas ir Kauno medicinos universiteto dr. Nida Žemaitienė.

Pristatydama savo mokslinį darbą, L. Stonienė akcentavo mokslinius tyrimus, susijusius su 2002 m. įvykusiu ŽIV infekcijos protrūkiu Alytaus pataisos namuose, kai vienu metu buvo nustatyti 299 nauji ŽIV atvejai.

Tuo metu jie ne tik padvigubino ŽIV užsikrėtusiųjų skaičių Lietuvoje, bet ir suformavo naują socialinę grupę, pasižyminčią trimis socialinės atskirties požymiais – ir nuteistieji, ir užsikrėtę ŽIV, ir dar turintys priklausomybę nuo narkotinių medžiagų.

Pasak L.Stonienės, daktaro disertacija "ŽIV užsikrėtusių nuteistųjų vidinė darna, streso įveika ir gyvenimo kokybė" yra pirmas bandymas Lietuvoje įvertinti ŽIV užsikrėtusių nuteistų vyrų gyvenimo kokybę  apsprendžiančias psichologines charakteristikas ir būkles: vidinę darną, depresiją, streso įveiką. Taip pat buvo tiriami jų socialiniai ryšiai ir nepriklausomybės laipsnis (socialinė parama, ŽIV stigma), siekiant suvokti lėtinės ligos poveikį sergantiesiems nepagydoma liga.
 
Anykštėnės daktaro disertacijos tikslas – įvertinti ŽIV užsikrėtusių nuteistų vyrų vidinės darnos, streso įveikos ir gyvenimo kokybės ypatumus bei palyginti su ŽIV neužsikrėtusiųjų grupe.

Ištyrus 105 tiriamuosius ir palyginus su kontroline 138 asmenų grupe, buvo nustatyta, kad ŽIV užsikrėtusieji pasižymi žemesnėmis psichologinėmis charakteristikomis. Įvertinti jas labai svarbu, kuriant ir įgyvendinant prevencines programas.

Tyrimo rezultatai leido išskirti tris ŽIV užsikrėtusių tiriamųjų tipus, pasižyminčius skirtingomis adaptacijos visuomenėje galimybėmis. Moksliniame darbe buvo išnagrinėta nuteistųjų užsikrėtimo ŽIV rizikos priklausomybė nuo socialinių ir demografinių duomenų, skirtingo vidinės darnos, streso įveikos, socialinės paramos, depresijos ir gyvenimo kokybės lygio.

Mokslininkė taip pat suformulavo praktines rekomendacijas, kurios padės laiku suteikti medicininę, psichologinę ir socialinę paramą ŽIV užsikrėtusiems nuteistiesiems.

 
 
    Atgal...