Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2011-06-09   Pro memoria. Mokytoja Jadvyga Matijošienė
 
 

2011 m. birželio 8 d., pradėjusi skaičiuoti 91-uosius metus, mirė pedagogė, pradinių klasių mokytoja Jadvyga MATIJOŠIENĖ (1921-2011).

Išėjo Mokytoja.

Vienu gyvenimu mažiau. Mes neturim atskiros žemės ir kito dangaus, kad suvis neskaudėtų, kai išeina žmogus, vaikščiojęs tais pačiais keliais, koridoriais, o klasėje tūkstančius kartų ištaręs: "Pradėsime pamoką..."

Atsisveikiname su pradinių klasių mokytoja Jadvyga Matijošiene. Geltonas popieriaus lapas paprastais langeliais liudija: "Aš, Jadvyga Zlatkutė-Matijošienė, duktė Prano, gimiau 1921 m. kovo mėn. 15 d. Igruškos kaime, Minsko srityje. Tėvai buvo mažažemiai valstiečiai. Baigiau Borisovo pedagoginę mokyklą".

Didžioji Mokytojos gyvenimo dalis susijusi su Troškūnų kraštu. Nuo 1940 metų jos tėvai grįžo į Lietuvą, apsigyveno tuometiniame Troškūnų rajone. Mokytoja 4 metus dirbo Alytaus ir Eišiškių rajonuose, o nuo 1944 m. jos gyvenimas atiduotas Anykščių rajono pradinėms mokykloms – Gudeliai, Gurskai, Milaikiškiai. Mokytoja išdalino save daugeliui Troškūnų krašto vaikų, buvo jiems Pirmąja Mokytoja, pirmuoju vedliu į žinių pasaulį, į gyvenimą.

Kai mėgini suvokti žmogaus gyvenimo esmę tik jam išėjus, tas gyvenimas lyg tyčia tolsta, nesileidžia apžiūrinėjamas. Ir lieka tik stereotipai: gimė, mokėsi, gyveno, dirbo... Iš tiesų daug svarbiau tai, kas sunkiai pasakoma ir užrašoma: mylėjo, skaudėjo, rūpėjo. Buvo ne tik Mokytoja vaikams, bet ir kaimo šviesulys vaikų tėvams. Jie ėjo Mokytojos pasiklausti, pas Mokytoją pasiguosti, su Ja pasikalbėti... Šviesus protas, išmintis, taikus sugyvenimas su kaimynais, mokinių tėvais... Kokį svorį, kokį gylį šią valandą įgyja žodžiai MOKYKLA, MOKYTOJA?

Nebūties atšaukti neįmanoma, tuštumą prisijaukinti sunku. Yra vienintelė tąsa – vaikų Danguolės ir Virginijaus gyvenimas, anūkų ir proanūkių ateitis, mokinių iš lūpų į lūpas, iš širdies į širdį perduodamas šviesus atminimas.

Išėjo Mokytoja.

Ji atgula Troškūnų žemėn, šalia vyro Antano. Ačiū, Mokytoja. Jau ilsėkitės.

Troškūnų Kazio Inčiūros vidurinės mokyklos bendruomenė
Buvę mokiniai

 
 
    Atgal...