Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2011-06-10   Anykščių prokuratūros vadovas apdovanotas už aplinkos saugojimą
 
 

2011 m. birželio 9 d. Aplinkos apsaugos ministro Gedimino Kazlausko padėka už prokurorinę veiklą, saugant gamtą ir aplinką, bendradarbiavimą ir reikšmingą pagalbą aplinkosaugai įteikta Anykščių rajono apylinkės vyriausiajam prokurorui Ričardui Juozainiui.

R. Juozainis (dešinėje) apdovanotas už pagalbą aplinkosaugininkams.

Prokuroras, kaip ir kiekvienas žmogus, matydamas nukirstus medžius, brutaliai naikinamą gyvūniją ar teršiamą aplinką, negali būti abejingas. Tačiau jis dar turi įstatymų suteiktą teisę prašyti teismo nubausti kaltuosius ir priversti atlyginti gamtai ir aplinkosaugai padarytą žalą. Nusikaltimų gamtai ir žmonių sveikatai tyrimą prokurorai vertina kaip vieną prioritetinių veiklos sričių ir juos atskleisdami bendradarbiauja su aplinkosaugininkais.

"Nusikaltimų aplinkai tyrimas yra prioritetinė prokuratūros veiklos sritis, todėl prokurorai, nustatydami gamtai padarytą žalą, bendradarbiauja su aplinkosaugininkais ir remiasi jų specialistų išvadomis. Teismas, išnagrinėjęs mūsų prokurorų perduotas bylas, paprastai patvirtina, kad kaltinamųjų veiksmai teisingai kvalifikuoti pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl padarytos žalos gamtai, tarp jų ir dėl neteisėto medžiojimo ar žvejojimo ir kitokio laukinės gyvūnijos išteklių naudojimo," – teigia Anykščių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Ričardas Juozainis.

Anykščių rajono apylinkės prokuratūros prokurorai, bendradarbiaudami su aplinkosaugininkais ir gindami viešąjį interesą, pernai pareiškė septynis bendros 7 tūkst. 490 litų vertės civilinius ieškinius gamtai padarytai žalai atlyginti. Šiemet pareikšti penki civiliniai ieškiniai bendrai 15 tūkst. litų sumai, taip pat baigiama  baudžiamoji  byla  dėl neteisėto medžiojimo, kurioje  įtarimai pareikšti  dviems asmenims.

Pastaraisiais metais Anykščių rajono apylinkės prokuratūros prokurorai yra perdavę nagrinėti teismui nemažai baudžiamųjų bylų, susijusių su gamtos ir aplinkos saugojimo problemomis.

Prokurorų prašymu prieš dvejus metus už padarytą didelę žalą gamtai žvejojant draudžiamu būdu su elektros prietaisais dviem anykštėnams – ūkininkui ir individualios įmonės meistrui – buvo paskirtos 25 MGL – 3 tūkst. 250 litų baudos. Nuteistieji už gamtai padarytą žalą privalėjo Utenos regiono aplinkos apsaugos departamentui sumokėti 6 tūkst. 508 litus. Brakonieriai, draudžiamu būdu žvejodami Anykščių rajono Kurklių seniūnijos Antaplaštakio kaimo Karališkių ežere, neteisėtai naikino laukinės gyvūnijos išteklius ir padarė didelę žalą gyvūnijai, nes apsvaigę nuo alkoholio vyrai neteisėtai naudojo žvejybai elektros prietaisus – akumuliatorių, savos gamybos generatorių, laidą, prožektorių, samtį (graibštą).  Nutarta konfiskuoti nusikaltimui daryti naudotus visus įrankius.

Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vadovo Ričardo Juozainio teigimu, žvejojant draudžiamais būdais, tai yra, naudojant elektros prietaisus ir kitus įrankius bei priemones gyvūnijai padaroma didelė žala, kurios negalima vertinti vien neteisėtai sugautų žuvų kiekiu. Toks požiūris būtų pernelyg siauras ir neteisingas, nes taikant masinio naikinimo būdą – ilgą laiką žvejojant su elektros srovės prietaisais sutrikdomi vandens gyvūnijos natūralūs biologiniai procesai, apie kuriuos mus informavo gamtosaugos specialistai. Žūsta ne tik tos žuvys, kurias paima brakonieriai, bet ir mažos žuvytės, vėžiagyviai ir mikroorganizmai – žūva visa, kas gyva.

Panevėžio apygardos prokuratūros ir Aplinkos ministerijos Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento vadovai – apygardos vyriausiasis prokuroras Justinas Pupka ir departamento direktorius Valdemaras Jakštas yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį ir įsipareigoję stiprinti prokurorų ir aplinkosaugininkų ryšius siekiant geresnių rezultatų tiriant padarytus pavojingus nusikaltimus aplinkosaugai, žmonių sveikatai ir gamtai.

Pastaraisiais metais Panevėžio apygardos ir apylinkių prokuratūrų prokurorams nagrinėjant teismuose baudžiamąsias bylas dėl nusikaltimų aplinkai ir žmonių sveikatai valstybinį kaltinimą teko palaikyti 30 baudžiamųjų bylų.

Įstatymas tam, kas pažeidė teisės aktų nustatytas aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo taisykles, jeigu tai sukėlė pavojų daugelio žmonių gyvybei ar sveikatai arba dėl to galėjo būti padaryta didelės žalos gyvūnijai, augmenijai ar atsirastų kitų sunkių padarinių aplinkai, numato baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų. Už neteisėtą medžiojimą ar žvejojimą arba kitokį laukinės gyvūnijos išteklių naudojimą baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki ketverių metų. Už šiuose įstatymuos numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Vida Bielskytė
Panevėžio apygardos prokuratūros viešųjų ryšių vyriausioji specialistė

 
 
    Atgal...