2011-12-20 Pro memoria. Literatas Aleksandras Navickas
2011 m. gruodžio 19 d., baigdamas 83-uosius metus, Anykščiuose mirė Baranauskų giminės ainis, literatas poetas ir prozininkas Aleksandras NAVICKAS (1928-2011).
Poeto ir vyskupo Antano Baranausko sesers Rozalijos Zlatkuvienės proanūkis Aleksas, gimęs per pačias Kalėdas ir vaikystę praleidęs Pavartyčiuose (Radviliškio r.), nuo mažens žinojo ir brangino savo kilmę, jautė prigimtinį potraukį skaityti ir kurti. Tačiau negailestingas likimas, iš pradžių palikęs jį vienturčiu, paskui – našlaičiu be tėvo, o galiausiai – ir be pokario metais išdraskytos gimtinės, ilgam užkirto kelius į kūrybos pasaulį.
Kelis dešimtmečius jis pirmiausia rūpinosi, kaip įgyti prozišką buhalterio ar agronomo specialybę, kaip įveikti valdžios trukdymus gauti geresnį darbą ir uždirbti daugiau duonos šeimai – medikei žmonai Birutei ir dviems augantiems vaikams. Tik būdamas jau vyresnio amžiaus, prie pensijos artėjantis Anykščių kelių tarnybos meistras, Aleksas rado jėgų ir noro tęsti tai, nuo ko jaunystėje buvo atsižadėjęs, – vėl ėmė rašyti.
Vyresniame amžiuje pasiliejusios Alekso eilės pasižymėjo jo bendraamžiams patraukliu tradiciniu ir sklandžiu eiliavimu bei tematika. Sklandžia kalba parašytuose prozos kūrinėliuose Aleksas derino savo gyvenimiškąją patirtį ir lakią fantaziją.
Nuo 1997 m. jis parašė ir išleido dvi apsakymų bei šešias eilėraščių knygas, o į paskutinįjį memuaristinės prozos rinkinį "Metai – tartum viena diena" sukaupė prisiminimus. Ją baigdamas, 2010-ųjų rudenį Aleksas įrašė paskutinius sakinius: "Kai nueinu į kapines aplankyti savo tėvų kapo, užsuku prie buvusio mano Mokytojo Domo Kazlausko ir jo žmonos amžinojo poilsio vietos. Tada prisimenu prieš daug metų pasakytus jo žodžius: "Kopk į kalną ir neatsigręžk". Taip, Mokytojau, aš visą savo gyvenimą kopiau, norėdamas pasiekti tą "Laimės Žiburį". Tačiau jis man taip ir liko utopinis – nepasiektas... Džiaugiuosi tik tuo, kad sugebu nesuklupdamas žengti man skirtu keliu".
Neklupinėdamas ir nepataikaudamas Aleksas žengė į literatūrinės kūrybos erdvę tik tada, kai jau galėjo rašyti tai, kas spaudė širdį autentiškais išgyvenimais. Jis buvo vienas iš pirmųjų 1981 m. pavasarį Anykščiuose pradėjusių burtis literatų, paskui – vienas iš pirmųjų Anykščių literatų klubo "Marčiupys" narių. Sukaupęs turtingą retų knygų biblioteką, jis noriai dalijosi šiuo savo turtu su anykštėnais, buvo nuolatinis L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos renginių dalyvis.
Orus ir nuoširdus, tvirtas ir bemat sugraudinamas, susimąstęs ir be galo rūpestingas vyras ir tėvas – Aleksą iki paskutiniųjų gyvenimo dienų lydėjo tokie kontrastingi ir vienas kitą papildantys jo būdo bruožai, kad jis liks anykštėnų atmintyje kaip viena spalvingiausių XX a. pabaigoje nušvitusių krašto kultūros asmenybių.
Su Aleksu Navicku bus galima atsisveikinti Anykščių laidojimo namų didžiojoje salėje gruodžio 21-23 dienomis. Gruodžio 23-ąją jis bus palydėtas į Anykščių naująsias kapines, kur ilsėsis Amžinybėje šalia motinos ir jį užauginusio patėvio.
Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre 2022 m. gegužės 3 d. atidaryta ir visą mėnesį veikia jungtinė menininkų paroda-pardavimas, skirta paremti Ukrainą. Visos lėšos, gautos už menininkų paaukotus ar dovanotus kūrinius, keliauja į Ukrainos paramos fondus. Plačiau apie parodą – mūsų svetainės skiltyje „Veiklos vaisiai“.
Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Taryba kviečia bičiulius į generolo Jono Andriškevičiaus knygos (studijos) „Atakos pradžia – „Č“ pristatymą, kuris vyks 2022 m. gegužės 19 d., ketvirtadienį, 17 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovės (Pamėnkalnio g. 13, Vilnius)4-ojoje salėje.
2022 m. gegužės 3 d., antradienį, 17 val. 15 val. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks „Strolių giminės knygos“ pristatymas. Dalyvaus knygos leidėjas ir redaktorius Virginijus Strolia bei autorė Vanda Strolaitė-Zinienė. Ši knyga – tai svarbus rašytinis paminklas ne tik Strolių giminei, bet ir tam metui, tam kraštui, kuriame giminė gyveno ir tebegyvena. Pasak autorių, knygą leido profesionalų komanda, atidžiai buvo tikrinami faktai, pavardės, vietovardžiai. Knygoje gausu fotografijų, iliustracijų, šiltų prisiminimų ir netgi valgių receptų. „Giminės knygos išleidimas yra didžiausia investicija į ateinančias kartas,“ – sakė V. Strolia ir kvietė visus, besidominčius kraštotyra ir geneologijos subtilybėmis, nes galbūt šis susitikimas paskatins ieškoti ir savo giminės ištakų.
2022 m. balandžio 30 d., šeštadienį, 11 val. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyks anykštėnų kraštotyrininkų sambūrių „DRAUGAUKIME-BENDRAUKIME-BENDRADARBIAUKIME“ 10-mečio, kraštotyros veiklos Anykščiuose 60-mečio ir Anykščių viešosios bibliotekos 85-mečio minėjimas. Bibliotekos salėje ta proga bus atidaryta kraštotyrininko ir tautodailininko Roberto Breskaus medžio drožinių ir karikatūrų paroda „Medžio drožėjas, kurį veda humoras“.
2022 m. balandžio 29 d. Kurkliuose sodinsime sakurų sodą! Renginio pradžia 11 val. Užunvėžiuose, Vasario 16-osios akto signataro Stepono Kairio tėviškėje, sodinant du sakurų medelius. Nuo 12 val. – sakurų sodinimo ceremonija Kurkliuose, dalyvaus Japonijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tetsu ir Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, kiti svečiai, po ceremonijos vyks koncertas, Kurklių bendruomenė vaišins svečius ukrainietiškais barščiais.
2022 m. balandžio 13 d., trečiadienį, 17 val. 30 min., Vilniaus anykštėnų sambūrio Taryba kviečia visus Vilniaus anykštėnus pasivaikščioti po Vilniaus Bernardinų kapines. Plačiau apie sumanymą – mūsų svetainės skiltyje „Anykštėnai Lietuvoje“.