Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-02-29   Pro memoria. Skulptorius Lionginas Virbickas
 
 

2012 m. vasario 26 d., eidamas 80-uosius metus, Vilniuje mirė dailininkas skulptorius, kilęs iš Viešintų, Lionginas VIRBICKAS (1932-2012).

A+A Lionginas VirbickasSkulptorius Lionginas Virbickas, 1962 m. baigęs dailiojo medžio specialybę Kauno taikomosios dailės technikume, puikiai perprato medžio plastines savybes ir apdirbimo subtilybes. Vėliau pažino akmenį ir metalą kaip skulptūros medžiagas.

Dailininkas įžengė į meno pasaulį natūraliai, laisvai ir tvirtai, sėkmingai dalyvaudamas visose prestižinėse Rygos skulptūros kvadrienalėse (1976, 1980, 1984). Puikiai dailininko išmanymą pasirenkant medžiagas, ryškius simboliškumo bruožus ir netikėtas asociacijas atspindėjo visos L. Virbicko surengtos personalinės kūrybos parodos Vilniuje, Trakuose, Panevėžyje, Alytuje (1982, 1989, 1992, 1998, 2001, 2002, 2007).

Jos parodė, kaip skulptorius puikiai valdo medžiagą, kaip lengvai jo minčiai paklūsta medis, akmuo ir metalas, – lietas ar kaltas, plokštumomis supjaustytas ar racionaliai konstruojamas pagal dailininko valią.

Kubistinės formos modernumas, aiški konstrukcija, atskleidžianti skulptoriaus mąstymo archaiką, kurioje sujungiama lietuvių mitologija ir liaudiškosios pasaulėjautos bruožai, – lėmė, jog skulptoriaus kūriniai geriausiai pritapo viešosiose erdvėse. Tai dailininko skulptūrų parkas, pavadintas „Riedulių parku“, Santariškėse, skulptūros Prezidentūros kieme, Europos parke bei Sapiegų parke, skulptūros Palangos, Alytaus, Kaišiadorių, Maišiagalos, Dubajaus, Toronto, Telavio miestuose.

Dailininko sukurtose skulptūrinėse formose jaučiama masė ir architektonikos grožis. Puikiai perpratęs ne tik technologines, bet ir estetines medžio savybes, pajutęs plastikos vertę, šimtmečiais puoselėtas lietuvių liaudies meno tradicijas, L. Virbickas sujungė iš liaudies menininkų perimtą patirtį ir modernius formos organizavimo principus.

Jo dvasios ir veiklos krypties nepakeitė jokios gyvenimo sąlygos ar jį supanti aplinka. Neretai skulptoriaus darbai galėjo būti medžiagos savybių pažinimo ir plastinės kalbos vadovėlis būsimiems menininkams.

Atsisveikinimas vasario 29 d. nuo 14 val. M. Paco g. 4 (už Šv. Petro ir Povilo bažnyčios), laidotuvės kovo 1 d. 12 val. Vilniaus Antakalnio kapinėse esančiame Menininkų kalnelyje.

Lietuvos dailininkų sąjunga

 
 
    Atgal...