Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-08-28   Ant Žaliosios tilto vėl žvelgia Vaižgantas
 
 

Anykščių rajone dirbusi bendrovė "Panevėžio keliai" baigė rekonstruoti 11,45 kilometro valstybinės reikšmės krašto kelio Kupiškis-Utena bei tiltą per Šventosios upę ties Žaliosios kaimu.

Žaliojoje 1938 m. pastatytas betoninis tiltas per Šventąją tuomet buvo pavadintas iš šio krašto kilusio rašytojo ir kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto vardu. Tiltą projektavo irgi iš Anykščių krašto kilęs inžinierius Pranas Markūnas, o jį tuomet papuošė skulptoriaus Juozo Zikaro sukurti bareljefai.

Sovietmečiu tilto vardas buvo braukiamas iš atminties, o bareljefai – sunaikinti. 1988 m. jie buvo vėl išlieti ir rugpjūčio 19-ąją atidengti iš naujo, bet apie 1992 m. vėl dingo – tikriausiai buvo nugvelbti spalvotojo metalo rinkėjų. Tik vieną autentišką bareljefą išsaugojo Juozo Zikaro muziejuje Kaune.

2012-ųjų vasarą po rekonstrukcijos tiltas vėl pasipuošė garsiaisiais bareljefais, kuriuos pagal išlikusį autentišką pavyzdį atkūrė kaunietis skulptorius Žilvinas Pabrinkis. Pasak skulptoriaus, tai padaryti nebuvo paprasta: "Gerai, kad Juozo Zikaro muziejus yra išsaugojęs autentišką kūrinį. Darbų vykdymo metu teko konsultuotis ir su M. K. Čiurlionio meno muziejaus specialistais".

Tiltas vėl pasipuošė garsiaisiais bareljefais, kuriuos pagal išlikusį autentišką pavyzdį atkūrė kaunietis skulptorius Žilvinas Pabrinkis. Andriaus Repšio nuotrauka

Tilto turėkluose įvirtintų bareljefų kopija bus perduota saugoti ir Kunigiškių kaime veikiančiam Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejui.

Trijų angų gelžbetoninis monolitinis konsolinis tiltas iki rekonstrukcijos buvo 54 metrų ilgio, o bendras plotis siekė 8 metrus. Dabar jis išplatintas iki 12,5 metro, rekonstruotos tilto tarpinės atramos, iš naujo įrengtos krantinės atramos. Rekonstruotas tiltas pailgėjo iki 70,10 metro. Siekiant maksimaliai apsaugoti Šventosios upę nuo taršos, vandens nuvedimui nuo tilto sumontuoti naftos produktų gaudytuvai.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...