Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-02-19   Anykščiuose – žemaitukų žygių atgarsiai
 
 

Vasario 24 d., sekmadienį, 12 val. Anykščių kultūros centro Didžiojoje salėje anykštėnų laukia pažintis su garsiaisiais Lietuvos žemaitukų žirgų žygiais per Europą. Bus pristatomas A. Gluskino filmas "2000 km istorijos" ir G. Kaltenio knygos "Žygis žemaitukais iki Juodosios jūros. 2000 km istorijos" ir "Valdovų meilės keliu. Žygis žemaitukais į Krokuvą".

Filmas ir pirmoji knyga pasakoja apie 2010-ųjų rudenį įvykusį kultūrinį-istorinį žygį, kai dešimt Lietuvos raitelių per 38 dienas buvusia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorija – per Lietuvą, Baltarusiją ir Ukrainą – nujojo beveik 2 000 kilometrų. Po 600 metų buvo ryžtasi pakartoti legendinį Vytauto Didžiojo kelią nuo senosios Lietuvos sostinės Trakų iki Juodosios jūros ir taip Europoje aktualizuoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, kultūros paveldą, skatinti jo išsaugojimą.

"Šiandien Lietuvos Respublika tesudaro apie 7 procentus buvusios LDK teritorijos, maždaug 44 proc. jos priklauso Ukrainai (tai daugiau kaip pusė visos dabartinės Ukrainos), 22 proc. – Baltarusijai (visa dabartinė Baltarusija), 25 proc. – Rusijai ir 2 proc. – Lenkijai. Legenda patvirtinta! Žemaitukų žirgai godžiai gėrė Juodosios jūros vandenį..." – rašoma naujojo DVD viršelyje.

Buvęs profesionalus jojikas, dabar dizaino įmonės vadovas ir žygeivis G. Kaltenis naujoje antrojoje knygoje pasakoja apie istorinį-kultūrinį žygį žemaitukais senuoju Jogailaičių, dar vadinamu Valdovų, keliu. Tai tas pats kelias, kuriuo Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas, vedamas begalinės meilės, lydėjo savo žmonos Barboros Radvilaitės palaikus iš Krokuvos į Vilnių.

2011-ųjų vasarą devyni lietuvių raiteliai, minėdami karalienės Barboros 460-ąsias mirties metines, žemaitukais nujojo iš Vilniaus į Krokuvą. Šio 1000 kilometrų žygio reportažus spausdino "Lietuvos rytas", informavo kiti leidiniai, televizija.

Knyga "Valdovų meilės keliu. Žygis žemaitukais į Krokuvą" – tai jau antrasis šio autoriaus pasakojimas, savotiškas 2010 m. vykusio pirmojo istorinio 2000 km žygio žemaitukais iki Juodosios jūros aprašymo tęsinys.

Sekmadienio vidurdienio susitikime su anykštėnais dalyvaus misijos vadovas Gintautas Babravičius, raiteliai – žygių dalyviai: Skirmantė Naglytė, Gintaras Kaltenis, Antanas Narmontas ir legendinis šuo, lydėjęs abiejų ekspedicijų raitelius, Alšis.

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos informacija

 
 
    Atgal...