Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-07-24   Vaižganto muziejuje Kunigiškiuose šeštą kartą susibūrė "deimančiukai"
 
 

Istorinę praeitį menančiame Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje Kunigiškių kaime liepos 20-ąją jau šeštus metus iš eilės organizuotas tradicinis Svėdasų krašto sambūris "Ieškokime deimančiukų savyje ir šalia savęs".

Bendra Svėdasų krašto talentų ir jiems prijaučiančių nuotrauka šalia Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus Kunigiškiuose.

Renginio organizatoriai Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius, Vaižgantiečių klubas "Pragiedrulys" ir Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus vėl  sukvietė į būrį pabendrauti, pasibūti draugėje, pasidalinti kūrybiniais sumanymais, parodyti savo kūrybos vaisius kitiems ir pasigrožėti kolegų darbais.

Jau būdavo įprasta, kad po muziejaus stogu tądien organizuojama svėdasiškių piešinių, audinių, mezginių, karpinių, fotografijų, medžio drožinių, meninės kalvystės bei kitokių darbų paroda, o erdviame kiemelyje vyksta vietinių talentų koncertas, savo kūrybą pristato literatai. Tačiau šį šeštadienį viską kitaip pakoregavo gamta, nepagailėjusi lietaus ir žvarboko vėjo. Todėl ir paroda, ir koncertas organizuotas muziejuje.

Pirmiausia muziejaus Parodų kambaryje ir atkurtoje senovinėje klasėje (juk muziejus veikia restauruotame dar carizmo laikais statytos buvusios Kunigiškių pradžios mokyklos pastate) įsikūrė su savo kūrybiniais darbais meistrai auksarankiai.

Ilgus metus Svėdasų krašte agronomu išdirbęs, dabar gyvenantis Vilniaus rajone, Kazimieras Tamošiūnas atsivežė  savo tapytų paveikslų. Svėdasų Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos biologijos mokytoja Regina Balčiūnienė, labai mėgstanti fotografuoti gamtos vaizdus, gyvūniją, šį kartą pradžiugino nuotraukose užfiksuotais įspūdžiais iš Paryžiaus. Kunigiškietė Utenoje dirbanti Dovilė Buzėnaitė parodoje eksponavo labai kruopščiai išsiuvinėtus, įspūdingus ir meniškus paveikslus.

Spalvų harmoniją, šviesos ir šešėlių žaismą, gamtos peizažus bei kitus vaizdus buvo galima išvysti Jurgitos Andrijauskaitės išsiuvinėtuose paveiksluose. Mergina šiuo metu gyvena ir dirba Švedijoje, tad dukros unikalius darbus į deimančiukų sambūrį atvežė jos motina Danutė Andrijauskienė. Kasmet  į sambūrį atveždavusi spalvingus savo tapybos darbus Irina Gudelienė iš Daujočių, šį kartą parodoje eksponavo piešinius ant akmenukų, o jos paveikslų paroda dabar veikia Svėdasų bibliotekoje. Prieš pusmetį mirusios talentingos mezgėjos iš Daujočių Elvyros Kaušpėdienės margaspalviais raštais, visokiais ornamentais išgražintas pirštines atvežė velionės dukra Regina. Svėdasiškė visuomenininkė, dainininkė, meistrė auksarankė Vaižganto mažosios premijos "Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui" laureatė Irena Guobienė pradžiugino visus iš sausų augalėlių sukomponuotais meniškais atvirukais.

Apžiūrint Kazimiero Tamošiūno piešinių parodą ( iš kairės) darbų autorius K. Tamošiūnas, Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis ir kraštietis aktorius Ferdinandas Jakšys.

Svėdasiškė Ona Jėckienė parodoje eksponavo nunertas dailias servetėles ir visokiausias  spalvingas gėles, kurios vazonėliuose atrodė tarsi gyvos, o iš tiesų buvo... numegztos. Kompozicijomis iš sausų gėlių, įvairių augalų renginio dalyvių akis ir sielas pradžiugino Butėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Domicėlė Augutienė. Labai derėjo prie kitų  ir kunigiškietės Almos Kuolienės megzti, nerti meno kūrinėliai. Spalvingumu žydėte žydėjo parodoje kunigiškietės Aldonos Baltuškienės nertos servetėlės. Ne vieno parodos lankytojo žvilgsnį prikaustė Algimanto Barono iš medžio ištekintos, dailiai nuspalvintos tulpės.

Moksleivė iš Gudonių Jūratė Dagytė atsinešė į sambūrį medžio darbelių. O Daujočių kaimo gyventoja Aldona Žilytė pamalonino kulinarijos šedevrais – be galo gardžiomis namie keptomis babkomis, skaniu sūriu, kurie renginio pabaigoje iš parodos atkeliavo ant vaišių stalo. Aldona, važiuodama į Kunigiškius, atvežė ir savo brolio Juliaus Žilio dailiai nupintų iš vytelių krepšių. Ne vienas, gėrėdamasis šiais krepšiais, sakė, kad į juos pilti žemėtas bulves būtų tiesiog nuodėmė...  

Apžiūrėjus Svėdasų krašto talentų darbų parodą ir ja pasigrožėjus, čia pat, muziejuje atkurtoje senovinėje mokykloje prasidėjo meninė programa. Pirmiausia nuskambėjo "Deimančiukų himnas", kurį sukūrė Svėdasų krašto talentų sambūrio seniūnė Ona Jėckienė. Ji ir atliko savo kūrinį, pritariant   gimnazistėms vaitkūnietėms Simonai Bagdonaitei, Vaidai Šukytei ir kunigiškietei Gretai Šinkūnaitei.

“Deimančiukų“ himnu renginį pradėjo ( iš kairės) Vaida Šukytė, Simona Bagdonaitė, Greta Šinkūnaitė ir Ona Jėckienė.

Renginio vedančioji Anykščių kultūros centro  Vaitkūnų skyriaus renginių organizatorė Aldona Bagdonienė, pasveikinusi tradicinio sambūrio dalyvius ir svečius, pasidžiaugė, kad kiekvieni metai deimančiukų susirenka vis daugiau ir visus pradžiugina vis brandesniais, originalesniais darbais, kūrybiniais vaisiais. Nepamiršta tylos minute pagerbti neseniai iškeliavusios Amžinybėn sambūrio dalyvės Elvyros Kaušpėdienės šviesų atminimą. Po senosios mokyklos, kurioje kadaise skardėjo balsai mokinukų, vėliau tapusiais žymiais žmonėmis, rašytojų Juozo Tumo-Vaižganto, Elenos Nakaitės-Alės Rūtos, dailininko Kajetono Sklėriaus, mokslininkų Algirdo Juliaus Greimo, Povilo Sklėriaus, Felikso Staniulio ir kitų, tą šeštadienio popietę aidėjo dainos, muzikos akordai.

Gausiai susirinkusiems sambūrio dalyviams gitara grojo kunigiškietė gimnazistė Greta Šinkūnaitė, akordeonu vingrią melodiją atliko Utenos muzikos mokykloje dėstytoja dirbanti kunigiškietė Renata Buzėnaitė, dainavo, pritardama gitara, gimnazistė Aušrinė Neniškytė. Žiūrovams dvi dainas, pritardamos gitara ir akordeonu, dovanojo gimnazistės Simonos Bagdonaitės bei dainų kūrėjos ir atlikėjos Onos Jėckienės duetas.

Plojimais buvo sutikti ir visiems gerai pažįstami, ne viename renginyje matyti dainuojamosios poezijos kūrėjai ir atlikėjai Samanta Veršelytė bei Algimantas Baronas, labai profesionaliai atlikę solines savo ir kitų autorių dainas. O tarp muzikinių kūrinių, skambių dainų labai derėjo naujų, pirmą kartą dalyvaujančių deimančiukų sambūryje prisistatymai, literatų kūrybos posmai. Svėdasų literatų klubo "Sietuva" pirmininkė Alma Švelnienė ir Vaitkūnų kaimo seniūnaitė, bendruomenės pirmininkė Zita Berkevičienė pradžiugino savo eilėraščių posmais.

Buvusi mokytoja, Svėdasų krašto šviesuolė Vaižganto mažosios premijos "Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui" laureatė Irena Guobienė tarmiškai perskaitė svėdasietišką padavimą. Visuomet laukiamas ir dažnas svėdasiškių svečias kraštietis populiarus teatro, kino ir televizijos aktorius, Lietuvos nusipelnęs artistas, Vaižganto mažosios premijos "Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui" laureatas Ferdinandas Jakšys, nepagailėjęs komplimentų gimtinės talentams, deimančiukų sambūrio organizatoriams, išraiškingai perskaitė keletą Vaižganto minčių ir trejetą Šekspyro "Sonetų".

Muziejuje atkurta senovinės mokyklos klasė renginio metu buvo pilnutėlė.

Meninės kalvystės Anykščių krašte puoselėtojas, Anykščių technologijos mokyklos dėstytojas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys Bronius Budreika atskleidė kai kurias savo kūrybinės virtuvės detales, dalyvavimą parodose. Savo mintis, įspūdžius išsakė deimančiukų sambūrio dalyviai: tik į užtarnautą poilsį išėjęs ir dailininko teptuką į rankas paėmęs Kazimieras Tamošiūnas, būtėniškė sausų puokščių kūrėja Domicėlė Augutienė, svėdasiškė Danutė Andrijauskienė, gudoniškė Dalia Dagienė, kulinarinio paveldo puoselėtoja Aldona Žilytė iš Daujočių, Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis bei kiti.

O keturios seserys Gražina, Irena, Birutė ir Daiva – Grikiapelių Vinco ir Genovaitės Matelių – dukros, nepamirštančios gimtinės, gerbiančios  tėvų  atminimą, organizuojančios Tėviškėje įsimintinus sambūrius, tokius kaip lino kelią, kvietė nepamiršti senolių papročių. Pritariant ir kitiems deimančiukams, seserys Matelytės atliko porą dainų.

Užbaigiant renginį, visi sudainavo "Deimančiukų himną", prisiminimui nusifotografavo. O paskui dar būta pabendravimo, linksmo pasibuvimo prie bendrų vaišių stalo. Atsisveikinta iki kito tradicinio sambūrio 2014-ųjų liepą.

Šį tradicinį renginį muziejuje Kunigiškiuose rėmė Anykščių rajono savivaldybė pagal nevyriausybinių organizacijų rėmimo programą.

Vytautas BAGDONAS

 
 
    Atgal...