Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2021-03-16   Virgaudo Lisausko fotografijų parodoje Svėdasuose „Ferdinandas“
 
 

FERDINANDAS: „Vieni mane sveikina kaip bočelį Dapkų, kiti kaip Valiukonioką. Tiek Pilaitės bobutės, tiek „bomžikai“ linksi vienodai, nes pažįsta…“

2021 m. vasario 2–27 dienomis Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos Svėdasų filialo Meno galerijoje buvo eksponuojama Virgaudo Lisausko fotografijų paroda „FERDINANDAS“.

Parodos fragmentas.

Parodos fragmentasKeista… COVID-19 pandemija uždaro visus namuose, o čia, Meno galerijoje, paroda… Keista, tikrai keista. Pasirodo, nieko čia keisto. Kai yra didelis noras, surandamos ir galimybės, kaip saugiai ir karantino metu surengti parodą. Juk yra kurjerių firmos, kurios saugiai gali atvežti parodai skirtus darbus, o bibliotekos darbuotojai – saugiai juos padėti Meno galerijoje viešai apžiūrai. Bibliotekos lankytojai, atsiimdami užsakytas knygas, galėjo tuo pačiu susipažinti su parodos darbais. „Kongenialu“, – pasakytų Ostapas Benderis, apsilankęs Svėdasų bibliotekos Meno galerijoje. „Puiku ir saugu, be priekaištų“, – tikriausiai sakytų ir ponia iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro…

Atsiimame užsisakytas knygas ir pasižvalgome po parodą „FERDINANDAS“. Iš pradžių sunku suprasti parodos sumanymą: juodai baltos didesnės ir mažesnės, didelės ir labai mažos nuotraukos, akį rėžiantys raudonos spalvos užrašai, didžiosios raidės, nesuprantami, iš kažkur ištraukti tekstai … Tačiau tą juodai baltai raudoną foną su aviliu, šuliniu, langu, pašto dėžute, medžiais ir kitais daiktais bei vaizdais supa kitos nuotraukos: su šviesesniu, labiau tamsiu ar beveik šviesiu to paties žmogaus atvaizdu. Tik emocija kita: rimta, besišypsanti, susimąsčiusi, šaukianti – atrodanti lyg iš E. Muncho paveikslo „Šauksmas“.

Parodos fragmentasVisose šiose nuotraukose – tas pats žmogus: vyresnis, jaunesnis, keistai apsirengęs, garbingo amžiaus… Gerai įsižiūrime… Taip… Atrodo, atpažįstame… Taip, yra toks mūsų kraštietis Ferdinandas, jo pavardė – Jakšys, ir dar prie to pridėkime kitą vardą – Pranas. Aktorius, teatro režisierius, teatrologas, sielas gydantis Vaižgantu, aktorius „nuo Dievo“, „Sėlių berniukas“, Sėlių krašto žmogus, talento fenomenas – spauda mirga įvairiais epitetais apie F. Jakšį, visų ir neišvardinsi.

Svarbiausia – tai mūsų Svėdasų Žmogus, gimęs 1937 m. gegužės 20-ą dieną dabartinėje J. Tumo-Vaižganto gatvėje, už kelių žingsnių nuo bibliotekos Meno galerijos, buvusiame namo kiemo namelyje, garsaus batsiuvio šeimoje. Kaip pats F. Jakšys sako, „tose pačiose apylinkėse, kaip ir Vaižgantas“.

Išsiaiškinome, apie kokį „Ferdinandą“ V. Lisausko paroda. Žiūrime, mąstome, vėl žiūrime mąstome, dar žiūrime… Ką čia parodos autorius mums nori pasakyti? Vaizdai, tekstai, vėl vaizdai, vėl tekstai. Skaitome: „Išpažinėjas Miškinis: „Mes pakelsim kančias, ir kaitras, ir speigus  / Bet labiau nei nuo šalčio mes drebam, / Kad išliktų taurus ir garbingas žmogus / Jis, nešiotojas dieviško prado...“ Tai poeto A. Miškinio eilėraščio žodžiai, jo eilėraščius mėgsta skaityti aktorius Ferdinandas.

Parodos fragmentasSkaitinėjame kitus tekstus... Reikia į pagalbą kviestis mobilų telefoną ir ieškoti atsakymų.

Galiausiai suprantame V. Lisausko parodos filosofiją. Savo pateiktais darbais žiūrovų peržiūrai autorius kviečia domėtis mūsų kraštiečio F. Jakšio sukurtais vaidmenimis teatro ir kino scenose tam tikrais laikotarpiais ir bandyti suvokti, ką tuo vaidmeniu ir tuo metu aktorius bandė pasakyti.

Net galva sukaito nuo tos V. Lisausko parodos. Lyg žaistume kokiame nors protmūšyje ar spręstume kryžiažodį. Gerai, kad už Meno galerijos durų, lauke, minusinė temperatūra, atvėsinsim įkaitusią nuo mąstymo  galvą. Tačiau parodos autoriaus sukurtta intriga išlieka. Dar surandame sunkiai pastebimą žodį „Kelias“. Atrodo, kad aiškėja.  V. Lisauskas bando siūlyti mums pažvelgti į Ferdinando Prano Jakšio nueitą kūrybinį kelią, į jo vaidmenis kūrybiniame gyvenime, į visa tai, ką mums, ateities kartoms, palieka.

Išeiname ieškoti atsakymų…

Elena Svėdasė

 
 
    Atgal...